Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Železný hrabě a rytíř z Hořovic

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. 

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tamní zámek je proslulý tzv. sluneční bránou v zámeckém parku z dílny Matyáše Bernarda Brauna, méně známé je pak výjimečné prolamované mřížové ohrazení čestného dvora. Pilíře ohrazení byly taktéž vyzdobeny sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, výjimečnost spočívá ve zdůraznění ženských postav antických dějin, jistě se k této památce ještě vrátíme.

Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. Hořovické železárny[1]jsou sice především spojeny s Friedrichem Wilhelmem knížetem z Hanau, ale u základu jejich významu a rozvoje stála hrabata Bruntálští z Vrbna, předchozí majitelé hořovického panství. Konkrétně hrabě Rudolf Bruntálský z Vrbna (1761- 1823). Rudolf mj. odjel na tříleté studium do Banské Štiavnice, kde byla báňská akademie Kaiserliche königliche Bergacademie. Při studiích navštěvoval různé doly a zajímal se o jejich práci. V rámci svého vzdělávání se nebál ani vyzkoušet si „černou práci“ přímo v dolech. Při své praxi si prošel prakticky všemi odděleními důlních děl [2] . Nyní jsme se konečně dostali k železnému rytíři našeho příběhu. Právě v Bánské Štiavnici se hrabě seznamuje s Václavem Rosenbaumem (1753-1833), který taktéž studuje na hornické akademii, je synem horníka z Jáchymova, ale přes stavovské rozdíly mezi oběma muži vzniká celoživotní přátelství a společný zájem o rozvoj železáren na hořovickém panství. Rosenbaum v roce 1792 přijal pozvání svého přítele ze studií a přijíždí na hořovický zámek, v mezidobí se stal vynikajícím odborníkem v oblasti slévárenství. Komárenské železárny se stávají svědky nových experimentů ve slévárenském odvětví. Oba muži tehdy započali s novou technologií lití do pískových forem. Do té doby totiž používali postup, při kterém se lilo do hlíny. Komárenské železárny zažívají rozkvět. Václav Rosenbaum je za své celoživotní zásluhy 16.9. 1813 panovníkem povýšen do rakouského rytířského stavu.

Erb rytíře Rosenbauma na náhrobku

Památku na oba muže nyní najdeme na hořovickém hřbitově, i ve smrti jsou si blízko. Rudolf je pohřben v empírové rodové hrobce Bruntálských z Vrbna a hned vedle najdeme velmi zajímavý kovový náhrobek rytíře Václava Rosenbauma. Náhrobek ředitele komárovských železáren tvoří litinová urna na podstavci. Původní náhrobek nechaly jako vzpomínku na proslulého ředitele komárovských železáren roku 1835 zřídit jeho děti. Stávající objekt pochází z roku 1935, kdy byl podle návrhu Jeronýma Vítka vyroben v dílnách Státní průmyslové školy na Kladně. Jedná se o urnu na vysokém podstavci ve tvaru zužujícího se hranolu. Urna má jednoduchý kompaktní tvar. Po stranách je opatřena kovovými držadly, na vrcholku útvarem, připomínajícím plameny. Urna je dekorována nízkým reliéfem, znázorňujícím jednoduše pojatou postavu, v ruce držící ratolest a plamen. Stěny podstavce jsou opatřeny nápisy. Na východě je to pamětní nápis zemřelého Václava Rosenbauma, na západě záznam o zhotovení náhrobku.[3]

Celkový pohled na náhrobek

Budete-li mít cestu do Hořovic, tak neváhejte navštívit místní hřbitov, kde najdete mimořádný kovový pomník rytíře Václava Rosenbauma a hrobku hraběte Rudolfa Bruntálského, mužů, kteří stáli u zrodu proslulosti železáren v kraji Hořovického zámku.

 

[1] Hořovické knížecí železárny v Komárově – jinak též Mariina huť byly ve své době největšími železárnami v Čechách – produkovaly různé druhy kovoliteckých výrobků – prosluly především výrobou kamen a uměleckou litinou a dále ve stavebnictví. V činnosti tu bylo několik dřevěnouhelných pecí, poslední byla vyhašena až r. 1921 – vůbec jako poslední v Čechách. Z produkce železáren je i tzv. Hanavský pavilon na pražské Letné.

[2] LORENCOVÁ, Ivana – LABOUTKOVÁ, Irena. Rudolf hrabě z Vrbna – šlechtic, podnikatel, diplomat, vědec a mecenáš umění. In: Šlechtic podnikatelem - podnikatel šlechticem: šlechta a podnikání v českých zemích v 18.-19. století. Ostrava, 2008. s. 130-131

[3] Objekt je kulturní památkou od roku 1953.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 21.8.2021 20:38 | karma článku: 17,85 | přečteno: 401x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Princ Belgický s Řádem sv. Jiří a Řádem německým v Opavě dne 4. května

4. května proběhlo uložení relikvie bl. Karla Habsburského v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Uložení relikvie byl přítomen biskup ostravský a arcivévoda rakouský d’Este Lorenz, princ belgický. I několik Řádů.

25.5.2024 v 17:37 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 14,95 | Přečteno: 240x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 19,47 | Přečteno: 281x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 17,16 | Přečteno: 335x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,91 | Přečteno: 935x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Musela jsem skončit kvůli názorům na transgender, řekla skotská expremiérka

25. května 2024  17:57

Bývalá skotská premiérka a dlouholetá předsedkyně vládní Skotské národní strany (SNP) Nicola...

„Máme nejlepší tým za deset let.“ Češi ve fanzónách věří ve zlato

25. května 2024  15:46,  aktualizováno  17:36

Tisíce lidí na různých místech Česka sledovaly semifinále hokejového mistrovství světa. Fanoušci...

Rusko zasáhlo hypermarket v Charkově, mohlo v něm být přes 200 lidí

25. května 2024  17:01,  aktualizováno  17:32

Nejméně dva lidé zahynuli a 25 bylo zraněno při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

  • Počet článků 292
  • Celková karma 15,91
  • Průměrná čtenost 928x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik