Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Princ Belgický s Řádem sv. Jiří a Řádem německým v Opavě dne 4. května

4. května proběhlo uložení relikvie bl. Karla Habsburského v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Uložení relikvie byl přítomen biskup ostravský a arcivévoda rakouský d’Este Lorenz, princ belgický. I několik Řádů.

Dne 4. května proběhlo uložení relikvie bl. Karla Habsburského v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Uložení ostatku předcházela mše celebrovaná biskupem ostravsko-opavským Martinem Davidem. Stalo se tak při oslavách 800 let od udělení městských práv Opavě a relikviář vytvořil sochař Daniel Klose v podobě reliéfní plastiky Karla I., do níž byla umístěna schránka s jeho ostatky. Na získání relikvie se podílelo statutární město Opava společně s představeným zemské Modlitební ligy císaře Karla I. Za mír mezi národy Milanem Novákem, který je i komturem české komendy Řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského.

Mše svatá. Vlevo obraz bl. Karla I. Uprostřed biskup ostravský, vpravo v bílém člen generální rady, vikář velmistra, duchovní vůdce Familiářů Německého řádu, spirituál na Církevním gymnáziu Německého řádu , farář ve Farnosti Bouzov a excurendo v Měrotíně a Bílé Lhotě P. Metoděj R. Hofman OT. Úplně vpravo prapor řádu sv. Jiří s členy řádu sv. Jiří (také vpopředí)- nosí zlatý maltský kříž na černém plášti

Uložení relikvie byl přítomen arcivévoda rakouský d’Este Lorenz, princ belgický, který reprezentuje arcidům v rámci Modlitební ligy. Titul „Princ Belgický“ mu udělil královským výnosem ze dne 10. listopadu 1995 jeho tchán, tehdejší belgický král Albert II. Belgický. Manželkou Lorenze je Astrid - mladší sestra současného belgického krále Filipa.

Projev prince Belgického Lorenze (vpravo u praporu)

Ostatku bl. Karla Habsburského byly uloženy za účasti české komendy Řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského a České provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (Řád německých rytířů). Účastnili se i zástupci českého místodržitelství Rytířského řádu svatého Božího hrobu jeruzalémského. Vše pod hlavní záštitou Biskupství ostravsko-opavského.

Uložení ostatku bl. Karla

S Opavou je Řád německých rytířů spojen historicky. Dne 15. dubna 1204 potvrdil papež Innocenc IV. Řádu německých rytířů majetek v Opavě, kde vzniká komenda, získaný od Přemysla Otakara I. a jeho bratra markraběte Vladislava Jindřicha. Zvláštností opavské komendy byla absence příslušníků rytířské složky řádu - komtury bývali vesměs opavští faráři. Dnes je v Opavě konvent tohoto Řádu, který již tradičně tvoří profesní členové řádové komunity, kteří mají kněžské svěcení (nebo k němu směřují). V Opavě Řád provozuje církevní hudební konzervatoř, která velmi široce podporuje mladé nadané studenty hudby a nejrůznější hudební akce a festivaly vážné hudby. Řád je spojen i s arcidomem Habsburským. Od konce 18. století až po rok 1923 zastávali hodnost velmistra (vysokého mistra) arcivévodové rakouští. Nejznámější byl Evžen Rakousko-Těšínský, který zajistil jeho přežití v nové formě po zániku monarchie a je dodnes velmi ctěn v rámci Řádu německých rytířů.

Liturgický průvod. V čele prapor Řádu sv. Jiří, za členy řádu jiřského němečtí rytíři (černý plášť s černým křížem v bílém poli), v bílém plášti s černým baretem člen řádu Božího hrobu, na konci koncelebrující kněží, ministranti a biskup ostravský

Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského je dynastickým rytířským řádem habsbursko-lotrinské dynastie, jehož sídlo je ve Vídni. Velmistrem řádu je hlava rodu Karel Habsbursko-Lotrinský. Řád spojuje rytířskou tradici s myšlenkou křesťanské sjednocené Evropy ve smyslu politických idejí zesnulého arcivévody Otty von Habsburga. Šíří také zbožnou úctu k poslednímu císaři bl. Karlu I. v úzkém spojení s Modlitební ligou císaře Karla I.

Na mši svaté byl přítomen řádový prapor Řádu sv. Jiří a byla demonstrována sounáležitost mezi regionem Opavy, církví, dynastií Habsbursko-Lotrinskou a dynastickým a katolickými řády, kdy v liturgickém průvodu spolu kráčeli zástupci katolické církve, rytíři svatojiřští s božehrobci a německými rytíři. Konkatedrála byla zcela zaplněna věřícími a spojila se tak minulost s přítomností a důležitá tradice regionu, která přispívá ke všeobecné kultivaci našeho veřejného prostoru, který to tolik potřebuje.

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 25.5.2024 17:37 | karma článku: 14,33 | přečteno: 173x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Grifo není gryf ani okřídlený lev – ad nové logo Muzea Prahy

Samotné logo je sice roztomilé, ale zjevně chybně označené. Výše uvedený kánon zobrazování gryfa u nás platil po staletí. Bohužel se nyní Muzeum Prahy (skrze svůj FB profil) zpětně pustilo do obhajování zjevné chyby.

17.6.2024 v 8:17 | Karma: 10,03 | Přečteno: 173x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Za záchranu Prahy roku 1848 vděčíme maltézskému velkopřevoru Khevenhüller-Metschovi

Velkopřevor a zemský velitel Khevenhüller-Metsch v červnu revolučního roku 1848 nenechat pálit děla přímo do vzbouřené Prahy, ale nad hlavy povstalců, aby byly minimalizovány ztráty na životech i materiální škody.

15.6.2024 v 19:24 | Karma: 16,77 | Přečteno: 225x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

„Panenka Marie Podsrpenská“ a maltézský velkopřevor Althann

Za pověst Panenky Marie Podsrpenské, která zlidověla díky filmové veselohře, a jejímu nádhernému baroknímu kostelu na Podsrpu vděčíme velkopřevorovi Maltézského řádu hraběti Ferdinandu Michaelovi z Althannu.

14.6.2024 v 20:22 | Karma: 16,74 | Přečteno: 271x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Vévodství Frýdlantsko a šlechtické tituly Albrechta z Valdštejna

Frýdlantské vévodství (německy Herzogtum Friedland) bylo vévodství v severních a východních Čechách pod vládou Albrechta z Valdštejna. V tomto roce uplynulo 400 let od jeho zřízení.

9.6.2024 v 20:05 | Karma: 13,14 | Přečteno: 193x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Arco, Klinger, Mornstein, Treichl – potomci losinsko-vízmberské větve Žerotínů

Tímto článkem doplňuji aktuální a věrné genealogické informace o nejmladší generaci potomků losinsko-vízmberské větve rodu Žerotínů, které jsou nedostatečně zpracovány v Almanachu českých šlechtických rodů 2024

9.6.2024 v 14:34 | Karma: 10,20 | Přečteno: 152x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

  • Počet článků 254
  • Celková karma 15,68
  • Průměrná čtenost 760x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik