Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

Jistě mnoho čtenářů vidělo český film Zámek v Čechách, kde excelovala paní Jirásková v roli hraběnky z Lansdorfu a pan Heřmánek v roli jejího bývalého šlechtického lokaje Aloise. Nyní domácí dělnice Lansdorfová trvá na tom, že „člověk musí dodržovat své zvyky a sliby, i když jsou směšné a zbytečné“, a chce uskutečnit pošetilý plán oslavit sedmdesátiny na rodinném sídle navzdory Gottwaldovu režimu. A bývalý lokaj, nyní na alkoholu závislý správce hřiště, ji v tom má dopomoci. Alois ke konci filmu získává zpět svoji sebeúctu a ve fraku jako poslední hold zemřelé hraběnce, které sloužil celý život, vztyčuje na zámku smuteční prapor. Tím patrně naplňuje vlastní osud uprostřed hrůzovlády 50. let.

Mnohdy veřejnost zpětně vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako určité slouhy, jako by to bylo něco ponižujícího. Navíc viděno perspektivou dnešní doby, kdy je přímo doporučeno se stále něčemu vyrovnávat, nebát se změn a vynikat.

Opak byl samozřejmě pravdou. Existovalo mnoho rodin či rodů, které v nejrůznějších povoláních sloužily v tom nejlepším slova smyslu svým zaměstnavatelům – šlechtickým rodinám a rodům. Rodiny šlechty a jejich sloužících se tak potkávaly na jednom místě a společně vytvářely svůj společný svět v horizontu i stovek let. Vytvořilo se tak prostředí vzájemné úcty a pout. Úctu k věrnosti svých sloužících od šlechty a pocitu cti druhé strany podílet se na dějinách šlechtického rodu a jejich příslušníků. Takové rodiny pak vyjadřovaly loajalitu šlechtickému rodu – tzv. rodovým barvám. Věrnost byla jejich ctí v tom šlechetném smyslu slova.

Rád bych čtenářům ukázal jeden takový příklad. Spolkový časopis Vereinschrift für Forst-, Jagd- und Naturkunde z roku 1866 (vydávaný v němčině v letech 1848 – 1922)[1], který vydávala Česká lesnická jednota [2] uveřejnil tento zajímavý dopis v německém jazyce:

„Milý polesný Rakušane!

právě dokončené rozdělení rodinného majetku mi umožňuje splnit dlouho zamýšlené přání.

V důsledku toho Vás jmenuji dnešním dnem, Váš starý služební titul Vám na památku ponechávaje, ředitelem mého statku Krnsko, sestávajícího nyní ze dvorců Krnsko a Řehnice, a přeji si, aby byla tím projevena vděčnost a povzbuzující uznání nejen za Vaše dvacetileté věrné služby, ale starému poctivému mysliveckému rodu Rakušanů, který již páté generaci Sporcků věnuje své síly a obětavou pílí a zaslouženou oddaností. Přikládaje novou úpravu Vašich služebních požitků a penzijních příjmů zůstávám s upřímným

Myslivosti zdar!

Zámek Krnsko 18.3. 1856

Vám upřímně nakloněný

Eduard hrabě v. Sporck, m.p., c. k. rytmistr armády“

Rod myslivců Rakušanů sloužil rodu Sporcků. Jednalo o potomky mladšího bratra slavného zakladatele Kuksu Františka Antonína. Jeho potomci používali nezměněný predikát von Sporck (potomci Františka Antonína po přeslici používali predikát Sweerts-Sporck-Reist) a jsou ve stínu slavnější „kuksovské větvě“. Panství Krnsko získal Eduard Johann Wenzel (1828 Horka u Ledče nad Sázavou – 6.6. 1908). Byl rytmistr dragounského pluku číslo 12. V roce 1862 vystoupil z vojenské služby, aby mohl převzít panství Krnsko. Usídlil se s rodinou na zámku, ale v roce 1873 ho byl nucen prodat, protože dělením mezi dědice nemohl panství udržet. Vrátil se zpátky do vojenské služby, zemřel v Praze na zápal plic (na „lungenlahmung „) a v Horním Krnsku byla jeho rakev vložena do rodinné hrobky.

Archivní katalog (ahmp.cz) úmrtí Eduarda https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=34032FF2ED43411C9BB74462AE42D6CF&scan=320#scan320

Eduardovou manželkou byla Johanna von Mader, dcera kancléře z Dolního Rakouska, předsedkyně Červeného kříže, spisovatelka a autorka několika divadelních her. Rod von Mader byl povýšen do rytířského stavu teprve roku 1815 a jednalo se o vzdělanou úřednickou rodinu.

Ritter von Mader, 1815 (Mgr. Ondřej Štěpánek)

Syn Eduard Johann (1858 – 1881) vystudoval práva, ale ještě mlád zemřel a je pohřben na Malostranském hřbitově v Praze. S ním vymřel rod po meči. Eduard s Johannou měli ještě dvě dcery, obě zůstaly svobodné. Ferdinanda Žofie (1863 – 1926) žila v Ústavu šlechtičen v Brně. Eleonora Varburga (1862 Krnsko – 1944) žila na svém statku v Katusicích. Po její smrti byla uložena do rodinné hrobky na hřbitov v Horním Krnsku. S ní vymřel rod Šporků po přeslici. Větev von Sporck tak postupně chudla a upadala, podobně jako větev Sweerts-Sporck-Reist, která žila na Kuksu.

Narození Eduarda Horka 1 Státní oblastní archiv v Praze (soapraha.cz) Zruč nad Sázavou O8 1822 -35

Rod Rakušanů sloužil jako myslivci a polesní na panství Bělá a byli známí již od konce 17. století. Jako poslední sloužili Sporckům polesní Bernard a jeho syn František, kterému byl adresován dopis. Bohužel vymírající a chudnoucí rod Sporcků již nemohl Krnsko udržet, a tak byl František poslední dědičný polesný u tohoto rodu. Pak přecházejí na panství Thurn-Taxisů – Loučeň. Sloužili tak Eduardu Johannu Wenzelu, jeho otci Johannu Josefu Maria , dědu Johannu Wenzelu II., pradědovi Johannu Wenzelu I, prapradědu Johannu Josefovi von Sporckům.

Taková byla tehdy věrnost povolání a věrnost službě šlechtickým rodinám. A dopis je toho krásným příkladem.


[1] Už při jeho založení v roce 1848 bylo rozhodnuto, že v něm budou otiskovány odborné články a dále také informace pro členy, kteří se z nějakého důvodu nebudou moci účastnit sjezdů Jednoty. Proto se v časopisu objevovaly stenografické záznamy sjezdů, stanovy a jejich změny, návrhy Jednoty státním a zemským orgánům a naopak vyřízení jejich žádostí, dále finanční záležitosti Jednoty, později rovněž zprávy o činnosti a další informace o působení spolku.

[2] Dne 3. srpna 1848 se v Praze v hostinci U Černého koně na Příkopech sešlo čtyřicet lesníků na zakládajícím shromáždění České lesnické jednoty. Byl zvolen předseda vrchní lesmistr Josef Ferdinand Gintl z Křivoklátu, první náměstek předsedy a jednatel vrchní lesnický koncipista Franz Xaver Smoler z Prahy.

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 19.5.2024 18:24 | karma článku: 15,23 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Grifo není gryf ani okřídlený lev – ad nové logo Muzea Prahy

Samotné logo je sice roztomilé, ale zjevně chybně označené. Výše uvedený kánon zobrazování gryfa u nás platil po staletí. Bohužel se nyní Muzeum Prahy (skrze svůj FB profil) zpětně pustilo do obhajování zjevné chyby.

17.6.2024 v 8:17 | Karma: 10,03 | Přečteno: 173x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Za záchranu Prahy roku 1848 vděčíme maltézskému velkopřevoru Khevenhüller-Metschovi

Velkopřevor a zemský velitel Khevenhüller-Metsch v červnu revolučního roku 1848 nenechat pálit děla přímo do vzbouřené Prahy, ale nad hlavy povstalců, aby byly minimalizovány ztráty na životech i materiální škody.

15.6.2024 v 19:24 | Karma: 16,77 | Přečteno: 225x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

„Panenka Marie Podsrpenská“ a maltézský velkopřevor Althann

Za pověst Panenky Marie Podsrpenské, která zlidověla díky filmové veselohře, a jejímu nádhernému baroknímu kostelu na Podsrpu vděčíme velkopřevorovi Maltézského řádu hraběti Ferdinandu Michaelovi z Althannu.

14.6.2024 v 20:22 | Karma: 16,74 | Přečteno: 271x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Vévodství Frýdlantsko a šlechtické tituly Albrechta z Valdštejna

Frýdlantské vévodství (německy Herzogtum Friedland) bylo vévodství v severních a východních Čechách pod vládou Albrechta z Valdštejna. V tomto roce uplynulo 400 let od jeho zřízení.

9.6.2024 v 20:05 | Karma: 13,14 | Přečteno: 193x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Arco, Klinger, Mornstein, Treichl – potomci losinsko-vízmberské větve Žerotínů

Tímto článkem doplňuji aktuální a věrné genealogické informace o nejmladší generaci potomků losinsko-vízmberské větve rodu Žerotínů, které jsou nedostatečně zpracovány v Almanachu českých šlechtických rodů 2024

9.6.2024 v 14:34 | Karma: 10,20 | Přečteno: 152x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

  • Počet článků 254
  • Celková karma 15,68
  • Průměrná čtenost 760x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik