Vějíř Žofie Chotkové ozdobil Prahu
Moderní dílo s vodním prvkem připomnělo osobnost významné šlechtičny spojené s našimi i evropskými dějinami.
Jednotlivé části vějíře jsou odlity z šedé litiny, materiál doplňují moderní instalatérské trubky, z nichž je vytvořený mělký reliéf a žebroví, připomínající skladbu vějíře. Dílo má rezavou patinu. Fontána bude v horkých dnech ochlazovat a zlepšovat mikroklima ve svém okolí. Jejím spoluautorem a zároveň autorem technického řešení je Jan Paclík. Byla vyrobena s podporou firmy MCAE Systems, jednotlivé segmenty byly odlity v jihomoravské Slévárně Kuřim. Autorem navazující technologické části je Jan Kuneš a celkové architektonické řešení jižního předpolí Písecké brány navrhl Klement Valouch.
Paní autorka využila v tak prostorově omezené plastice širokou paletu symbolů. Předně použitá litina odkazuje k 19. století, kdy byl tento materiál hojně používán pro stavby a symbolizuje celou epochu průmyslového rozvoje našich zemí. Rezavá patina samozřejmě odkazuje k nostalgické vzpomínce na starou dobu císařství a mnohdy dobu již zapomenutou. Samotné místo je spojeno s rodem hrabat Chotků. Děd Žofie byl hrabě Karel Chotek, který jako nejvyšší purkrabí Království českého organizoval rozsáhlou výstavbu a modernizaci infrastruktury v českých zemích, obzvláště v Praze. Konkrétně i prostoru mezi pražským Klárovem a Píseckou branou, kde vznikla dodnes funkční cesta a parková úprava celého prostoru - Chotkovy sady.
Hlavním symbolem plastiky je samozřejmě vějíř. Zde se již dostáváme k osobnosti Žofie, vévodkyně z Hohenbergu. Představovat jí jistě netřeba. Stala se známou, bohužel tragicky, jako manželka následníka Františka Ferdinanda d´Este. Vějíř byl symbolem dam té doby, kdy neodmyslitelně patřil k jejich šatníku, představuje i určité pojetí samotné secesní ženskosti. Zároveň byl vějíř spolu s rukavicemi položen na její rakvi a je spojen i s koncem jejího života.
Zde se domnívám, že je možné více přiblížit pohřeb obou manželů, který není tolik znám jako samotný způsob smrti v důsledku atentátu. Vzhledem k rodové nerovnosti manželů, která se počítala i po jejich smrti, nebylo možné, aby byla Žofie pochována po boku svého muže v Kapucínské kryptě ve Vídni. Proto již v roce 1909 vznikla na zámku Artstetten (vedle Konopiště další sídlo rodiny následníka) nová rodinná hrobka. V ní spočinula dne 4. července 1914 těla obou manželů, bok po boku, přesně tak, jak by si oba přáli.
Pohřeb Františka Ferdinanda a Žofie zařizoval vrchní hofmistr kníže Montenuovo. Manželům musel být vystrojen společný pohřeb, ale jelikož Žofie byla morganatická manželka následníka trůnu, nemohl být vystrojen tzv. okázalý pohřeb. Dvorní hofmistr kníže Montenuovo se rozhodl, přesně podle pravidel dvorního ceremoniálu (ještě dle španělského vzoru), pro pohřeb tzv. třetí třídy, který už v době své organizace vyvolával vlnu nevole, ale skutečně odpovídal postavení následníka v habsburské rodině. Pohřby první třídy byly organizovány pouze vládnoucímu monarchovi. Pohřeb druhé třídy pak příslušel jeho manželce a ceremoniál třetí třídy příslušel arcivévodům. Rakve s těly manželů byly vedle sebe vystaveny v dvorní kapli ve vídeňském Hofburgu. Dobové fotografie naznačují rozdílnost výšky rakví během jejich vystavení ve Vídni, což bylo i záměrem. Informace, že k rakvi vévodkyně byly položeny bílé rukavice a vějíř, které měly označovat její původ – původ dvorní dámy (bývala dvorní dámou těšínské kněžny Isabely z Croy a Dülmenu), byla do současné doby považována za zlomyslný čin knížete Montenuovo. Tyto předměty ale byly obvyklým odznakem ženské důstojnosti a dostávaly je s sebou při pohřbu všechny příslušnice habsburského rodu. Většina současníků však tyto dva předměty spojovala s odznakem dvorní dámy, patrně to souviselo s nedobrým hodnocením tohoto způsobu pohřbu ze strany veřejnosti. Na pohřeb nebyli pozváni zahraniční hosté a František Ferdinand nebyl ani pohřben s vojenskými poctami, i když zastával armádní hodnost generálního inspektora branných sil. Následník trůnu nebyl ve vysoké společnosti nijak oblíbený, ale takový způsob pohřbu byl většinou šlechticů považován za nevhodný a urážlivý. Proto se představitelé nejvyšších rodů monarchie jako byli Schwarzenbergové, Lichtensteinové, Lobkovicové, Kinští a další, rozhodli vyjádřit úctu osobně a doprovodili kočáry s rakvemi až k Západnímu nádraží ve Vídni, většinou byli oblečeni ve slavnostních uniformách. Montenuovo jim předtím zakázal účast na pohřbu dle pravidel starobylého ceremoniálu (byli to dvorští hodnostáři a vysocí důstojníci). Byla to možná první, ale jistě poslední manifestace vysoké aristokracie císařství. Montenuovo se přísně vzato držel dvorského ceremoniálu, ale veřejnost, ani aristokracie nepřijala tento způsob pohřbu dobře, dokonce s rozhořčením. Svojí roli zde hrála velmi tragická smrt manželů, jejich manželství a osud sirotků, pro které tato událost byla první, ale rozhodně ne poslední smutnou událostí jejich života. Sám císař ocenil knížete Montenuova děkovným dopisem za vystrojení pohřbu a dostal se tak do rozporu s veřejným míněním.
Závěrem je možno říci, že plastika je velmi povedeným a umělecky vynikajícím počinem na území Prahy 6, zároveň důstojným způsobem připomíná osobnost vévodkyně z Hohenbergu a období císařství, lze si jen přát, aby takových děl ve veřejném prostoru vznikalo co nejvíce, a to včetně artefaktů spojených se zaniklou monarchií.
Ladislav Kolačkovský
RNDr. František Skřivánek OMelit – člověk velkého srdce a skutečný rytíř bílého kříže
Vzpomínka na mimořádnou osobnost Dr. Františka Skřivánka, rytíře Maltézského řádu v podzemní církvi za totality, vědce, heraldika a člověka velkého srdce, který by neměl být zapomenut.
Ladislav Kolačkovský
Sv. Anežka pod ochranou maltézského kříže u sv. Barbory - rytíř Václav Dajbych
Vitráž sv. Anežky v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře z roku 2014, donátor vitráže rytíř Dajbych, znak Maltézského řádu a erb pana Dajbycha.
Ladislav Kolačkovský
Sveřepí vlci vyrazili z vrat – zánik rodu von Baillou u nás
Krvavé události května 1945 a konec rodu von Baillou u nás. Rabování zámku Hustopeče. Vražda baronů Carla von Baillou a Franze von Goldegg samozvanými mstiteli u zdi kostela. Sběrné a uprchlické tábory pro ostatní a útěk ze země.
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Ani nevyjdou schody. Dětem ve školce chybí pohyb, řeší stát. Učitelky to vidí jinak
Premium Česká školní inspekce upozorňuje na nedostatek pohybu na českých školách. Kromě základní školy se...
Zaniklá civilizace v barvě. Fotografický poklad Ruska koupili za babku Američané
Seriál Na svých cestách po Rusku pořídil tisíce fotek, které dodnes překvapují nečekaně sytými barvami....
Pocitově jsme válce nejblíž v novodobé české historii, říká generál Šedivý
Premium Válka na Ukrajině jednou skončí. Ale kdy to bude? Obě strany v poslední době vysílají signály, že...
Dezinformátoři při povodních šířili nedůvěru a napakovali se, říká expert
Byť meteorologové před povodněmi varovali, našli se lidé, kteří upozornění bagatelizovali či šířili...
Nabízíme na prodej pozemek výstavbě rodinného domu v obci Nížkov
Nížkov, okres Žďár nad Sázavou
2 660 000 Kč
- Počet článků 268
- Celková karma 13,83
- Průměrná čtenost 745x