Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kostel sv. Mořice u Annína – Legenda o mrtvých a nové naději a životě

Zde u sv. Mořice u Annína nakonec zvítězil život nad smrtí a ukázal nám středověkou legendu o třech živých a třech mrtvých. U nás zcela unikátní výjev gotického umění. 

Středověky člověk stal před tváři smrti prakticky dennodenně. Smrt a mrtvi přitom zcela přirozeně hráli ve středověké kultuře aktivní roli v komunitě živých. Středověcí lidé jako by žili s mrtvými. Tímto projevem byla i Legenda O setkaní třech živých s třemi mrtvými, která je bezesporu reflexi teto kulturní zkušenosti, a také proto patři k nejrozšířenějším námětům vrcholně a pozdně středověké duchovni literatury a výtvarného uměni s tematikou smrti a umírání. Její popularita je doložena zejména ve Francii druhé poloviny 13. století . Legenda Vypraví příběh o třech mladých aristokratech, jež během návratu z bezstarostné vyjížďky na lov potkají tři umrlce, kteří jim vstoupí do cesty, aby jim připomněli pomíjivost života a nevyhnutelnou realitu fyzické smrti: To, co jste teď vy, byli jsme i my, to, co jsme teď my, budete i vy. Původ příběhu není dodnes zcela objasněn, odbornou veřejnosti je obecně akceptovaná hypotéza o dvorském, francouzském původu legendy, která vychází ze starších byzantských pramenů.

Rád bych vážené čtenáře upozornil na unikát, který se nachází i u nás. Se zobrazením legendy O setkaní třech živých s třemi mrtvými se setkáme rovněž v českém prostředí, a to ve farním kostele sv. Mořice u Annína. Rok založeni kostela není znám, nicméně jeho zasvěceni sv. Mořici i pojmenovaní osady mohou naznačovat spojitost s kolonizačními a pastoračními aktivitami benediktýnů z bavorského Niederalteichu, jejichž aktivity jsou na Sušičku pramenně doloženy. Mniši vlastnili ostatky sv. Mořice a podporovali šíření jeho kultu. Kdysi byl kostelík obklopen i osadou St. Maurenzen oberhalb Annathal, která však po odsunu a vyhnání obyvatel německého původu zanikla. Kostelík byl zcela devastován a malby zůstaly skryty pod vrstvami zabílení. Symbolicky na Květnou neděli v roce 1946 zde na faře umírá farář Andraschko, který svým farníkům sloužil od roku 1899, je posledním zemřelým z osady Mouřenec, poté již osada zaniká, aby místo upadlo na desítky let do zapomenutí.

Kostel sv. Mořice u Annína

Vůbec nejstarší známe zobrazeni setkání a dialogu živých s mrtvými nalezneme v italské nástěnné malbě už kolem roku 1225 v kostele sv. Maří Magdaleny v Melči. Náš výjev je obvykle datován do 20. let 14. století a je u nás nejstarší (podobný nalezneme pouze v Broumově a v dominikánském kostele v Českých Budějovicích).

Legenda je v případě sv. Mořice situovaná na severní stěně kostelní lodi v rámci rozsáhlého cyklu s hlavním výjevem Posledního soudu, naproti původnímu vchodu do chrámu. Malby v lodi jsou dnes dochovaný ve formě okrové kresby s fragmentárními zbytky modrých lazur. Jsou starší než monumentální Ukřižovaní v konše presbytáře a rozděleny do třech vodorovných pasů.

Scéna třech živých s třemi mrtvými v malbách plni dokonale svou pastorační funkci: má přivést věřícího ke kontemplaci smrti, k pokoře, pokání a skrze dobrou smrt ke spase duše. Je při tom zajímavé, že to nejsou pouze mrtvi, kteří promlouvají k živým, ale jsou s nimi v živém dialogu. Ve scéně, se, jak víme, dochovaly dvě nápisové pásky, z nichž jedna se vine od postav umrlců, druha nad postavami. Přímá řeč živého krále je navíc psychologicky výstižnou a uvěřitelnou reakci na setkání s mrtvým, na kterou umrlec překvapeně reaguje: Co je na mě tak děsivého? Vždyť budete jako já!

Čili v svatomořickém kostelíku máme dochován doklad zapojení našich zemí do duchovního proudu gotické středověké kultury a můžeme prostřednictvím Legendy nahlédnout do duchovního života tehdejších lidí, kteří stovky let upírali svoje zraky na umrlce, kteří s živými hovořili, aby jim pomohli překonat strach a úzkost z neznáma, které čeká všechny bez rozdílu.

Snad jen na závěr je možno říct, že zde u sv. Mořice zvítězil život nad smrtí, kostelík byl nakonec v 90. letech opraven společným úsilím bývalých německých rodáků a jejich potomků, kteří se mohli vrátit do rodných míst, a Přáteli Mouřence z.s. z naší strany hranic. A všechny tyto vzácné fresky byly náhodně odkryty a zrestaurovány. Připomínají „memento mori“, ale zároveň nesou i poselství o životě, smíření a dobru mezi námi.   

 

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | pátek 13.3.2020 11:26 | karma článku: 16,89 | přečteno: 539x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 14,93 | Přečteno: 236x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 19,24 | Přečteno: 271x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 17,15 | Přečteno: 332x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,91 | Přečteno: 930x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 148x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  17:49

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

Má místo končetin protézy. Britský parlament tleskal „bionickému poslanci“

22. května 2024  17:45

Britští politici ukázali výjimečnou jednotu, když společně potleskem ve stoje přivítali zpět v...

Pavel je pro odklad digitalizace stavebního řízení. Není důvod, tvrdí Bartoš

22. května 2024  15:53,  aktualizováno  17:42

Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš inkasoval ránu ze strany, ze které to nejspíš...

Studentské eurovolby vyhrálo Spolu. Druhé místo obsadila Přísaha s Motoristy

22. května 2024  17:40

Ve studentských eurovolbách vyhrála koalice Spolu s 15,2 procenty hlasů. Před pěti lety u studentů...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 16,98
  • Průměrná čtenost 931x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik