Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsem hrdý na naši zem a naše odborníky na gotické památky – příspěvek ke zkáze Notre Dame

Starobylá katedrála v Paříži včera hořela, smutný pohled a obrovská tragédie pro svět umění – obří škody na zničených vitrážích, které jsou vlastně duší stavby dle konceptu otce gotiky opata Sugera z opatství Saint-Denis. 

Ale celá zkáza je i příležitostí k oživení a prohloubení spolupráce a zvýšení financování na opravách gotických staveb. Naše země může nabídnout špičkové odborníky pro snad brzy sestavený mezinárodní tým, který začne přípravy a plány na rekonstrukci Notre Dame v Paříži, která může trvat desítky let.  U nás je mnoho uměleckých řemeslníků, restaurátorů, památkářů, historiků, kteří roky pracují doslova skrytě za nevalného zájmu veřejnosti a ve stavu finančního podhodnocení na nekonečné údržbě a opravách Katedrály na Hradě  a jiných gotických stavbách. Navazují na naší novogotickou architektonickou školu 19. století, která zahájila období systematické záchrany gotických památek (samozřejmě dle dobových znalostí a představ).

V poslední době jen oprava mozaiky Posledního soudu na naší Katedrále (tzv. Zlatá brána) trvala dlouhých 8 let – na opravě se podílela mj. naše restaurátorka paní Milena Nečásková v česko-americkém týmu historiků, restaurátorů, památkářů, uměleckých řemeslníků. Dělali a renovovali postupně kostičku za kostičkou, aby se nakonec mozaika rozzářila zlatým světlem jak za časů Karla IV. Nebo věžní hodiny Katedrály vznikly v dílně magdeburského hodináře Hanse Bechlera před 400 lety a byly opravovány 2 roky panem restaurátorem Petrem Skálou. Na níže uvedených kamenických pracích se podílí kamenosochařská dílna pana Pánka, jehož rod kameníků na katedrále pracoval už od 19. století. A to je jen pár jmen.

Naše Katedrála se soustavně restauruje od roku 1973.  V 70. až 90. letech 20. století šlo především o stavební údržbu opěrného systému a pláště katedrály, nicméně každoročně byl opraven určitý úsek rozvinutého opěrného systému. V posledních letech (od roku 2002) jsou opravy kamenného pláště katedrály realizovány jako komplexní restaurátorské a konzervátorské zásahy, během kterých je rozebírána paneláž a výzdoba přikotvená v 19. století nevyhovujícím systémem korozivních kotev. Velmi náročné byly opravy všech tří věží katedrály. Jižní (Velká) věž byla restaurována v roce 2000, jihozápadní věž v roce 2001 a severozápadní v roce 2004. Včasné konzervační zásahy umožňují zachovat maximum originálního zdiva, architektonických a sochařských detailů i ostatní výzdoby. Probíhá restaurování fresek v Kapli sv. Václava.

Práce na opěrném systému začínají celkovým čištěním povrchu od usazenin, krust a nečistot. Poté je demontována veškerá lípaná výzdoba (svislé pruty, slepé kružby, vimperky), která je pak opět osazena na místo a upevněna nerezovými kotvami. Jsou řešeny statické poruchy, přičemž k těm závažnějším je přizván statik – specialista na historické stavby. Odstraňují se zvětralé výplně spár mezi kameny a jsou nahrazeny novým spárováním, některé zvláště namáhané spáry se zalévají olovem. Tam, kde je nezbytné nahradit neopravitelný kamenný prvek, vytvoří kameník přesnou kopii z přírodního pískovce. Na závěr je povrch kamene hydrofobizován a okenní kružby jsou opatřeny ochrannou sítí proti holubům. V rámci každé etapy je pořizována základní dokumentace, dokumentace kamenických značek a sádrové odlitky vybraných sochařských detailů, běžně nepřístupných. Speciální péče je věnována restaurování středověké architektonické plastiky.

Nabídka pana ministra Staňka francouzské straně ohledně odborné pomoci při rekonstrukci Notre-Dame je zcela na místě, naši odborníci mají bohaté zkušenosti po desítky let s pískovcovými gotickými stavbami a památkáři jsou uznávání po celém světě.  Můžeme být právem hrdi na tyto ženy a muže, kteří mimo pohled veřejnosti soustavně pracují na renovacích a záchraně středověkých skvostů. Věřím, že se i jim konečně dostane více zasloužené pozornosti.

Informace https://www.katedralasvatehovita.cz/cs

Autor: Ladislav Kolačkovský | úterý 16.4.2019 10:50 | karma článku: 23,50 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,08 | Přečteno: 218x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 13,89 | Přečteno: 234x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,24 | Přečteno: 287x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století

Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.

24.8.2024 v 17:23 | Karma: 12,14 | Přečteno: 170x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem

Loudonský hřbitov pod Svatým Hostýnem znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí. Antoinetta hr. Sailern, rozená Loudon

18.8.2024 v 21:10 | Karma: 16,56 | Přečteno: 295x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, v Polsku padl srážkový rekord

14. září 2024  8:34,  aktualizováno  17:23

Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...

Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  17:21

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...

Brněnská nemocnice kvůli povodni evakuovala pacienty, personál pomůže jinde

14. září 2024  10:54,  aktualizováno  17:20

Stoupající hladina řeky Svratky v Brně přiměla zdejší Nemocnici Milosrdných bratří k evakuaci všech...

Na Moravě a ve Slezsku řádí extrémní povodně, evakuovány budou až tisíce lidí

14. září 2024  12:53,  aktualizováno  17:08

Sledujeme online Přibylo toků na úrovni extrémní povodně, především v oblasti Jeseníků a podhůří, ale i u Ostravy....

  • Počet článků 263
  • Celková karma 14,66
  • Průměrná čtenost 753x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik