Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jdi, poutníče, a zvěstuj, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. Padlým sanitářům

V areálu Všeobecné nemocnice v Praze (Karlovo náměstí č.o.34) je polozapomenutý výjimečný pomník sanitářů Velké války, který byl po desítky let stranou zájmu lidí, odsunut do minulosti. V roce 2018 byla dokončena rekonstrukce. 

Po skončení Velké války v roce 1918, již za republiky, byl v prostoru dnešního areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze vystavěn pomník padlým příslušníkům zdravotní služby císařské armády v první světové válce podle modelu významných sochařů Josefa Fojtíka a Josefa Vály (někdy nazývaný pomník „samaritánů“ nebo „sanitářů“).

Pomník sestává z kašny, obelisku, dvou zděných a omítnutých křídel s tabulkami se jmény padlých a ze dvou pískovcových plastik – postavy sanitáře – infanteristy c. a k. pěšího pluku v polní uniformě s rukávovou páskou s křížem dle ženevské konvence a truchlící ženské alegorické postavy.

Za laskavé poskytnutí dobových fotografií a vzácných vyznamenání děkuji panu Ivanu Chudému, Pezinok, Slovenská republika

Pomník je velmi málo známý a nechybělo mnoho a podlehl by nenávratné zkáze. Přetrval sice v areálu nádvoří až do dnešních dnů (dnes u stanoviště sanitních vozů), ale desítky let se o něj nikdo nestaral, postupně zmizely desky se jmény zemřelých, degradoval a drolil se materiál pomníku, vše obrůstalo nálety a mechy. Samozřejmě je poněkud zpětně zarážející apatie Všeobecné fakultní nemocnice a jejího personálu ke svým zemřelým předchůdcům a kolegům, kdy sledovali degradaci pomníku každý den po desítky let, ale důležité je, že nakonec bylo v roce 2018 dokončeno restaurování objektu pod přímým vedením Galerie Hlavního města Prahy a objekt je od roku 2010 nemovitou kulturní památkou jako část kulturní památky  Novoměstské jezuitské koleje č.p. 504/34, Praha 2.

Padlé na bojišti a zemřelé v důsledku infekčních chorob při výkonu lékařské služby připomínají pamětní desky, podařilo se je zrekonstruovat dle historických fotografií. K dnešnímu dni je známo 80 % jmen.

Jedná se o infanteristy, poddůstojníky a důstojníky a důstojníky lékaře, kteří byli příslušní k c. a k. Posádkové nemocnici číslo 2 (Garn.-Spital Nr. 1 amt Karlsplatz) nebo zde pracovali před válkou.

Pomník %22samaritánům%22

Zdravotní služba císařské armády sestávala kromě vlastního důstojnického sboru a XIV. oddělení ministerstva války také ze sanitních oddílů. Ty byly zřízeny pro službu ve vojenských nemocnicích v době míru a v polních lazaretech a obvazištích v době války. Zdravotní služba měla vlastní důstojnický sbor, který měl plnou rozkazovací pravomoc pouze vůči sanitnímu sboru.

Personál vojenské nemocnice - zdravotní sestry, milosrdné sestry a důstojníci lékaři

Základ vojenské nemocniční sítě Rakouska-Uherska tvořily posádkové nemocnice jako posádková nemocnice číslo 2 na Karlově náměstí. Kromě ošetřování pacientů měly v době míru za úkol i výcvik jednoročních dobrovolníků (lékařů a pomocného zdravotnictva). V případě války a následné mobilizace, pak měly vybavit určitý počet polních a rezervních nemocnic, tj tzv rozvinout jejich síť.  Svou vlastní síť zdravotních ústavů měla i zeměbrana (armáda císařství sestávala z tzv společné armády a mj. zeměbrany). Účelem těchto nemocnic bylo v případě mobilizace vytvořit polní a záložní zdravotní oddíly. Mimo mobilizaci fungovaly jako standardní nemocnice a zaměstnávaly určitý počet vojenského personálu a lékařů.

Personál vojenské nemocnice

V poli byl Rakousko-Uherský voják pro případ zranění povinně vybaven malou lékárničkou, která obsahovala vatu, gázu a jiné obvazové materiály.  Pokud byl voják lehce zraněný, mohl si tak první pomoc poskytnout sám, nebo to za něj udělali jeho spolubojovníci. Po tomto improvizovaném ošetření se měl raněný odebrat (být dopraven) na plukovní obvaziště, které měl lékař za úkol zřídit, a které muselo splňovat dvě základní pravidla. Zaprvé muselo být pokud možno chráněné před nepřátelským bombardováním a zadruhé se muselo nacházet co nejblíže vlastnímu boji, aby přeprava zraněných trvala co nejkratší dobu. Na obvazišti měl poté lékař posoudit stav zraněného vojáka a určit další postup. Jestliže se však jednalo o těžké zranění, vojáka museli na obvaziště dopravit tzv. nosiči raněných. Ti ale obvykle museli dbát i na svoji bezpečnost a ranění mnohdy strávili na bojišti i dny než se k nim mohli sanitáři dostat. Ranění byli nejprve ošetřeni na praporním obvazišti, poté odváženi na plukovní obvaziště a odtud na obvaziště divizní. Na divizním pak byla doplněna původní první pomoc, pacienti byli roztříděni podle vážnosti zranění a posláni do polní nemocnice, nebo do různých středisek v disposici armády. Na obvazišti začínala práce frontového lékaře. Zde měl především zastavit krvácení a určit vážnost zranění a raněné poslat dál – na divizní obvaziště. Tam další lékaři překontrolovali stav pacientů a podle vážnosti jejich stavu je poslali do polních nemocnic k následujícímu ošetření. Při těchto úkonech se museli frontoví doktoři držet zásady: nad ničím se nerozmýšlet a paradoxně se nikoho nepokoušet léčit, neboť raněných bylo někdy takové množství, že bylo obvaziště úplně přeplněné.

I. třída čestného vyznamenání za zásluhy o Červený kříž s válečnou dekorací

Tolik ke stručnému přiblížení organizace zdravotní služby naší armády za války a zdravotnímu sboru.  Jejich práce byla velmi náročná a nebezpečná, psychicky vyčerpávající, kdy byly boje tolik prudké, že bylo těžké zvládat návaly raněných (nikdo nepočítal, že válka bude tolik dlouhá a krvavá), těžkým obrazům práce zdravotníků a nezměrnému utrpení raněných jsem věnoval blog o paní grófce Andrassy, která se zasloužila o to, že v polních nemocnicích mohly sloužit i ženy.  

Stříbrná medaile čestného vyznamenání za zásluhy o Červený kříž na dámské stuze, 1914

Budete- li mít cestu kolem Karlova náměstí, zastavte se, vážení čtenáři, u pomníku a pohlédněte na připomínku padlých ve službě, kteří se snažili zachránit lidské životy v soukolí nekonečného umírání v krvavém mlýnu Velké války.  

 

 

Literatura:

Petr Matějček, První světová válka očima českých lékařů, FFUK, Praha 2012

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 24.8.2019 11:02 | karma článku: 30,39 | přečteno: 1230x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně

Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.

14.9.2024 v 20:31 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,08 | Přečteno: 219x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 13,89 | Přečteno: 235x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,24 | Přečteno: 287x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století

Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.

24.8.2024 v 17:23 | Karma: 12,14 | Přečteno: 170x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Školy napříč Evropou zakazují žákům mobily. A svědčí jim to, chválí si sami

15. září 2024

Premium Omezení mobilů během výuky už testuje na školách mnoho evropských zemí. Studenti střední školy...

Část dětí přijde o pomocného učitele. Ministerstvo školství pozici potichu ruší

15. září 2024

Premium Jejich pomoc využívá čím dál víc dětí se speciálními potřebami, například mentálně postižené či...

Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan

14. září 2024  19:02,  aktualizováno  23:13

Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...

  • Počet článků 264
  • Celková karma 14,66
  • Průměrná čtenost 750x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik