Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

Což výstižně na iDnes komentoval titulek recenze [1] Mirky Spáčilové: Už se to vysvětlilo, soudruzi! Ale žádná sláva to nebyla. Přičemž například titulek recenze Milana Rozšafného odhalil [2] pověstné císařovy nové šaty, servírované nám tvůrci seriálu, už po odvysílání prvního dílu: Tohle nevysvětlí ani soudruzi. Zmatený seriál České televize marně hledá humor i záhady. Tvůrci totiž divákům slibovali návaznost na legendární projekty z česko-německé koprodukce ve stylu Návštěvníků, k čemuž také poznamenali, že si po konci natáčení první řady seriálu uschovali dekorace pro jeho pokračování, tedy pro druhou řadu, ve které nás opět zavedou do Ústavu paranormálních jevů.

Odvysílaná osmidílná série z koprodukce České televize a německé ZDF se podle některých novinářů měla zhlédnout v nestárnoucích, u nás značně populárních Aktech X. Ve skutečnosti se však tvůrci tohoto seriálu inspirovali především televizním seriálem OVNI(s), v angličtině UFO(s), kde první i druhá série (Francie/Belgie 2021–2022) měly každá 12 epizod. Dokonce i určitý předobraz skeptického vyšetřovatele Davida Zajíce ze Soudruhů, v podání Jiřího Macháčka (který však paradoxně považuje levitaci dcery za něco přirozeného), ve francouzském seriálu OVNI(s) najdeme v podobě zprvu skeptického inženýra Didiera Mathurea, přeřazeného po tom, co jeho raketa explodovala při startu, do ústavu GEPAN, zabývajícího se výzkumem záhadných jevů, především pak fenoménu UFO, tedy neidentifikovaných létajících objektů:

Přičemž v případě OVNI(s) jde o skutečně povedený, zábavný i lehce bizarní žánrový mix, oscilující mezi mysteriózní sci-fi komedií a thrillerem, jehož děj je zasazen do reálného období francouzských sedmdesátek a působení institutu GEPAN. Seriál měl velký ohlas u diváků nejen ve Francii, ale i v Německu a Rakousku. Za úspěchem seriálu OVNI(s) stojí skupina CANAL+, která je dnes aktivní ve více než 50 zemích a se společnostmi Studiocanal a Kino Swiat je evropským lídrem v produkci, akvizici a distribuci celovečerních filmů a televizních seriálů.

Naproti tomu z údajného sci-fi seriálu To se vysvětlí soudruzi!, kdy se mělo jednat o nový hit České televize, se vyloupl nevídaný propadák, v nejrůznějších diskusích diváků zhusta kritizovaný. A to i přes snahy do diskusí se zapojujících přátel tvůrců seriálu, ale i příznivců několika zde vystupujících herců, co zpravidla prohlašovali, že jim se naopak seriál líbí, neboť je plný skvělých nápadů a humoru. A když pak po prvních dílech přišel velký propad jeho sledovanosti, trvali na tom, že i když „není pro každého“, je tento seriál báječný a těší se na jeho pokračování.

Ovšem ryze český, skutečně humorný sci-fi seriál u nás už vznikl. A to jako pětidílný sitcom Kosmo, líčící let českých kosmonautů na Měsíc, co měl být financován z dotací Evropské unie, ve skutečnosti však, jak se ukázalo, záhy vytunelovaných. Ten byl v České televizi uveden na podzim roku 2016 a následně pak nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší dramatický seriál. Jenže vyvolal nelibost některých našich politiků (například postava sponzora této mise odkazovala na majitele Agrofertu) a tak se za ním poměrně brzy, jak se u nás říká, zavřela voda. Zde pro ty, kdo politicky nekorektní Kosmo neviděli, alespoň malá ochutnávka z milovníky humoru dodnes vzpomínaného startu rakety z kosmodromu Cajkonur:

Rozhodně však není pravda, že měl v Polsku a na Slovensku tento sitcom vyvolávat nelibost po tom, co v některých dílech vystupovali Poláci či Slováci. Opak byl pravdou. Diváci v Polsku i na Slovensku, co měli možnost sitcom shlédnout, se tak jako diváci v Česku u obrazovek televizorů a monitorů jejich počítačů vesměs bavili. O čemž svědčila řada jejich nadšených příspěvků na sociálních sítích, ale i jimi sdílené ukázky ze seriálu. Nakonec posuďte sami, zde jedna z nich, dnes už legendární scéna s Poláky:

Zde ještě pro úplnost pasáž, ve které při volání českých kosmonautů po záchraně byl na slovenském ústředí zastižen jen vrátný, který se při hovoru s návštěvníky slovenského modulu řídí manuálem:

Česká televize lobbuje za zvýšení koncesionářských poplatků a pokud taková změna legislativním procesem letos neprojde, hrozí její vedení bolestnými úsporami. Přičemž ČT již některé plánované projekty ruší a generální ředitel Jan Souček prohlásil, že bude muset ČT pracovat na rozpočtové variantě, které říká Armagedon, což je radikální propad výroby České televize od ledna roku 2025, kdy se úspory mohou dotknout až třetiny výroby. K čemuž ještě dodal [3]: „Ve chvíli, kdy nevyrábíte dostatek vlastní premiérové tvorby, tak můžete postupovat cestou, kterou jdou komerční televize. To znamená o to víc nakupovat zahraničních pořadů, ta cena nákupů je zlomková oproti tomu, když ten pořad vyrábíte v premiéře.“

A tak se třeba ve vysílání ČT v rámci této strategie, namísto vyprodukovaného dalšího propadáku, konečně objeví seriál OVNI(s). A jestliže se při nákupu zahraničních pořadů tomuto seriálu Česká televize vyhne, je tu ještě možnost reprízy vlastního pořadu. Tedy odvysílání minisérie Kosmo, která po pět večerů diváky, na rozdíl od seriálu To se vysvětlí, soudruzi!, určitě pobaví.

Odkazy na původní zdroj:

[1] https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/televizionar-to-se-vysvetli-soudruzi.A240416_090913_filmvideo_spm

[2] https://avmania.zive.cz/tohle-nevysvetli-ani-soudruzi-zmateny-serial-ceske-televize-marne-hleda-humor-i-zahady-recenze

[3] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-zadna-bozena-nebo-devadesatky-priblizuje-reditel-ct-usporny-rozpocet-249685

Autor: Karel Wágner | úterý 7.5.2024 9:09 | karma článku: 18,94 | přečteno: 1034x
  • Další články autora

Karel Wágner

Memento mori z pralesa

Je tomu už téměř 20 let, co byl uveden do kin film Apocalypto, zobrazující jedno z dávných mayských měst.

21.6.2024 v 9:09 | Karma: 10,65 | Přečteno: 170x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Šokující palivo budoucnosti

Po každém smažení řízků nám zůstane na pánvi olej, co by se správně neměl vylévat do záchodové mísy.

5.6.2024 v 9:09 | Karma: 13,70 | Přečteno: 339x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (III)

Do osobních automobilů se spalovacím motorem lze namísto benzínu i nafty tankovat syntetická paliva.

29.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,48 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (II)

Vodík je v EU považován za důležitý zdroj energie, který by měl sehrát klíčovou roli v současném energetickém přechodu.

28.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal

Nejnovější data z osmi lokalit v České republice mají velký význam pro debaty o klimatické změně.

27.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,10 | Přečteno: 408x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 393
  • Celková karma 13,20
  • Průměrná čtenost 2391x
příležitostný publicista