Máslo vyráběné z uhlíku ?
Tedy i syntetické máslo, které se pro své vlastnosti lidským chuťovým buňkám jeví jako dokonalé. Ve skutečnosti se jedná o tuk adekvátní máslu, který je vyroben z CO2 pomocí postupů využívaných k přetvoření uhlíku na mastné kyseliny, podobajících se postupům používaným při výrobě syntetického paliva (e-Fuels), na které budou smět po roce 2035 vyráběné osobní automobily se spalovacími motory jezdit. A protože v tomto konkrétním procesu výroby másla o žádnou biologii nejde, výsledný produkt se nemůže honosit předponou bio. Přesto se však jedná o skutečný tuk.
Myšlenka přechodu na tuky a oleje vyráběné z kysličníku uhličitého se může zdát poněkud zvláštní, ale jejich potenciál je obrovský. Proto také tým společnosti Savor, která si klade za cíl vyrábět potraviny bez zvířat, zemědělské půdy, hnojiv, hormonů a antibiotik, vyvinul speciální technologické procesy, pomocí kterých dokáže vyrábět tuk s podobnými vlastnosti, jaké má tuk získávaný z živočišných produktů, nebo rostlinného základu. Přitom jim k výrobě tuku stačí uhlíkový základ, který lze získat vychytáváním CO2 ze vzduchu. A protože jsou takovéto tuky v továrně vyráběny z vody a kysličníku uhličitého, nezabírají suroviny potřebné pro jejich produkci žádnou zemědělskou půdu. Navíc lze takovéto tuky či oleje vyrábět všude, doslova po celém světě, a to bez ohledu na avizované klimatické změny.
Video – Rostlinný olej plný otazníků :
https://www.youtube.com/watch?v=8Nj_kIiyrwQ
Málo kdo si uvědomuje, že v kdejakém nanuku či zmrzlině, po kterých dnes sáhneme v supermarketech, je obsažen i palmový olej, nejrozšířenější rostlinný tuk vůbec. Pro výrobce potravin je výhodný, neboť má neutrální chuť, dlouhou trvanlivost a lze jej použít na mnoho různých způsobů, pročež se také nachází zhruba v polovině světové produkce baleného potravinářského zboží, ba se leckde používá i jako biopalivo. Dokonce i polevy u zmrzlin a různých cukrářských výrobků imitují čokoládu ztuženou formou tohoto tuku. Organizace pro ochranu životního prostředí se však domnívají, že certifikace palmového oleje zpravidla neoznačuje jeho udržitelnost a apelují na spotřebitele, aby se mu vyhýbali. A tak řada výrobců potravinářského zboží může přechod na tuky vyráběné z kysličníku uhličitého uvítat.
Pokud jde pak o vlastní recepturu, startup Savor uvádí, že jejich termochemický proces začíná zdrojem uhlíku, jakým je oxid uhličitý. Následně použijí teplo a vodík k vytvoření řetězců, které se míchají s kyslíkem, aby dle jejich vyjádření vznikly tuky a oleje, které „známe a milujeme“. Tak se dají získat „bohaté a příjemné ingredience“ bez chovů zvířat, palmových plantáží, či nebezpečných chemikálií. Tuky totiž tvoří různé řetězce atomů uhlíku a vodíku, přičemž tým Savoru se rozhodl vytvořit stejné uhlíkové a vodíkové řetězce bez využití zvířat a rostlin, odebráním oxidu uhličitého ze vzduchu a vodíku z vody s jejich zahřátím a oxidací pro oddělení mastných kyselin.
Video – Ochutnávka s názorným využitím syntetického tuku :
https://www.youtube.com/watch?v=OJpAsIDL-3M
Co je však nejdůležitější, syntetické máslo od Savoru chutná tak, jako máslo prodávané v supermarketech, což je dáno tím, že z chemického hlediska jde o stejný tuk, jak se o tom v únoru letošního roku přesvědčil i hlavní sponzor výzkumu Bill Gates. Bez másla se dobrá kuchyně, teplá i studená, neobejde. Je nepostradatelné pro cukroví, pomazánky, dezerty i přípravu masa, ale maže se i samotné na chleba. Aby se však syntetické máslo, v továrně vyráběné ze zlořečeného CO2, mohlo stát obecně dostupným, musí se jeho cena pohybovat pod velkoobchodní cenou másla z mlékáren. Tedy velkou výzvu zde představují výrobní náklady, ale i v tomto směru má společnost Savor šanci uspět. Neboť klíčové kroky jejich procesu výroby již figurují v různých průmyslových odvětvích, kde nacházejí čím dál tím větší uplatnění, přičemž se průmysl snaží být co nejefektivnější ve všech aspektech takovéto výroby za pomoci technicky důmyslných inovací. Přeměna kysličníku uhličitého na paliva a chemikálie s vysokou přidanou hodnotou totiž v posledních letech přilákala celosvětový zájem, neboť nejenže přispívá k požadovanému snižování emisí skleníkového plynu, ale také produkuje cenné chemické komodity.
Například kalifornská společnost Infinium a francouzská společnost Engie, zabývající se výrobou a distribucí elektřiny, jejímž hlavním akcionářem je francouzský stát, vytvořily strategické partnerství pro spolupráci na jednom z největších komerčních zařízení pro výrobu syntetického paliva v Evropě, které využívá technologii společnosti Infinium k výrobě e-Fuels pomocí oxidu uhličitého, zachyceného ocelárnou v Dunkerque. Přičemž vodík bude v jejich projektu Reuze produkován 400megawattovým elektrolyzérem, který tu instaluje Engie. Reuze pak přemění cirka 300 000 tun CO2 na více než 100 000 tun e-paliva každým rokem.
A nutno k tomu podotknout, že společnost Infinium pracuje na několika dalších projektech výroby kapalných paliv z CO2 jak v EU, tak v USA, ale také v Austrálii a Japonsku. Přičemž svoje vlastní projekty chystají i některé čínské a indické společnosti, dokonce i společnosti ze Saúdské Arábie. To všechno je dáno tím, že v současné době po celém světě jezdí miliardy řidičů ve vozidlech se spalovacími motory a mnohé z nich, ať se to někomu líbí nebo ne, budou na silnicích i v příštích desetiletích. Pro ně bude třeba zajistit syntetickou, uhlíkově neutrální alternativu fosilních paliv, kdy signalizace silné poptávky a jasná pravidla nastartují jejich vyšší produkci.
Ovšem jak to tak vypadá, tolik dnes diskutovaný oxid uhličitý, na který budou v autech se spalovacími motory staromilci jezdit, nejenže na čerpačkách v sycených nápojích budou také pít, ale dokonce i pojídat. Přičemž mnohé nasvědčuje tomu, že si na něm v rychlém občerstvení pošmáknou.
Odkazy na původní zdroje:
https://www.dtest.cz/clanek-8835/zmrzliny-jsou-stale-plne-palmoveho-oleje
Karel Wágner
Americká věda v ohrožení

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.
Karel Wágner
Vrchní velitel Donald Trump

Americký prezident Donald Trump pověřil miliardáře Elona Muska a jeho tým zredukováním federální správy.
Karel Wágner
Vize Donalda Trumpa

Nevydařené jednání v Oválné pracovně Bílého domu minulý pátek stoplo dohodu o využití ukrajinských nerostů.
Karel Wágner
Očekávaný Trumpův projev

Podíl na využití ukrajinského nerostného bohatství Spojenými státy měl v pátek zpečetit podpis uzavírané dohody.
Karel Wágner
Paralely s Mnichovem

O mnichovské dohodě z roku 1938 zpravidla dnes hovoříme jako o zradě, kdy se jednalo o nás bez nás.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát
Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...
Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?
Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...
Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky
Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...
Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie
Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...