Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má laureát České hlavy astrofyzik Jiří Grygar pravdu ?

Projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava byl při svém vzniku koncipován jako soubor vzájemně provázaných aktivit, jejichž cílem je popularizovat vědu a zvýšit společen­skou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků. Každoročním vyvrcholením pro­jektu je udělování národních cen Česká hlava pro nejlepší osobnosti z oblasti vědy a techniky. Slavnostní předání cen vítězům Česká hlava 2009 se uskutečnilo 16. listopadu, tak jako každým rokem, v atriu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Ale už ve čtvrtek 19. listopadu 2009,  v článku "Porota udělila cenu Česká hlava výrobku, který není originální", přichází lidovky.cz s nařčením, že porota Rady pro výzkum, vývoj a inovace měla udělit letos jednu z cen výrobku, který není originální. Konkrétně šlo o počítačový program na přepisování mluveného slova do psané podoby  (lékař tak například může popisovat rentgenový snímek pacienta a nálezy zaznamenat do počítače jen pomocí hlasu). Cenu získala firma C.C. Novasoft se softwarem NovaVoice, přičemž podobný software již údajně nabízí v Česku více než rok také firma Newton Technologies.  

Ředitel Novasoftu Vladimír Moravec se ale hájil tím, že jejich software není unikátní tím co dělá, nýbrž způsobem jeho provedení. Navíc už v přihlášce do soutěže poznamenali, že podobný produkt nabízí firma Newton a že se na takovýchto zařízeních pracuje už řadu let na vysoké škole v Liberci. A tak byla záhy celá záležitost uvedena na pravou míru: "Společnost C.C. Novasoft statut soutěže neporušila a její zařazení k posouzení porotě bylo zcela oprávněné," uvedli zástupci České hlavy. Nominaci do soutěže totiž prověřili a "prokázalo se, že oceněný výrobek nebyl realizován na trhu dříve než před dvanácti měsíci, a součástí nominace bylo i zdůvodnění jeho novosti v porovnání s konkurencí".   

Daleko bolestnější ránu České hlavě však o pár dní dříve zasadil laureát na Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (která funguje jako odborný a poradní orgán vlády v otázkách výzkumu a vývoje, ale též připravuje metodiku hodnocení vědeckých výsledků). Rada tuto cenu udělila RNDr. Jiřímu Grygarovi CSc., za propagaci a popularizaci výzkumu a vývoje. Jiří Grygar odmítl cenu převzít s tím, že nesouhlasí se změnami financování vědy, které rada prosadila. Neboť podle nových pravidel by se měl postupně snižovat rozpočet AV ČR a věda by měla být financována podle "uplatnitelnosti v praxi a tržních principů". Odmítnutí ceny označili kritici Jiřího Grygara za laciné gesto. Ovšem gesto laciné to rozhodně nebylo - Česká hlava pro Jiřího Grygara byla spojena s finanční odměnou ve výši 500.000 korun českých.  

Pana Jiřího Grygara si pro jeho hluboké znalosti a popularizaci astronomie vážím. A pokud s ním v jeho některých specifických názorech třeba nesouhlasím, v důvodech, pro které cenu odmítl, s ním nelze než souhlasit, zde má rozhodně astrofyzik Jiří Grygar pravdu. A také Prohlášení AV ČR, ve kterém jsem se dočetl, že jsou akademici "vážně znepokojeni hrozící likvidací Akademie věd ČR a většiny základního výzkumu v České republice", přičemž "zničení Akademie věd ČR by postihlo i vysoké školy, s nimiž AV ČR úzce spolupracuje v řadě oblastí od vedení postgraduálních studentů až po výuku v řadě jedinečných a nenahraditelných oborů" mne nechalo zcela lhostejným. Vždyť hlavními oběťmi by se skutečně "staly jak kvalitní základní a aplikovaný výzkum, tak i vysokoškolské vzdělávání." Proto jsem také bez váhání podpořil, jako řadový občan, Stanovisko akademické obce na internetu.  

Česká hlava, s.r.o., jako soukromá společnost, se však zabývá i projekty na popularizaci vědy a techniky. Dobrá popularizace vědy nestojí jen na tom, co zaujme akademiky, ale i na tom, co za­jímá nejširší veřejnost. A nejsou to jen zatmění Slunce a Měsíce či výbuchy supernov, ale i jiné úkazy a jevy, se kterými se lidé setkávají prostřednictvím stránek populárních časopisů, v televiz­ních reportážích, ve svých životech. Tak nevyčítejme nejširší veřejnosti, že ji zajímají záhady. Venkoncem, který vědec se ně­kdy nesetkal se záhadou ve svém oboru? Copak věda sama nepo­stu­puje od jedné zá­hady ke druhé? Ostatně na souvislost malé popularity české vědy s dosud ne­vyřešenými záhadami upo­zorňuje i Ondřej Neff na stránkách svého Neviditel­ného psa, kde 25. listopadu 2009 říká : "Nepopularita vědy se proje­vuje tisíci a jedním způsobem. Maličký příklad - i taková bagatela jako podivně zá­hadný případ „samozapalovacího“ domku ve Strašicích vedla ve významném českém týdeníku k prudkému útoku proti „oficiální vědě“ a jmeno­vitě proti Jiřímu Grygarovi, který je znám - kromě toho, že je astrofyzik - jako vedoucí osobnost společnosti Sisy­fos, zaměřené proti šarlatán­ství a pavědě. V této souvislosti lze vyslovit nevědec­kou hypotézu, že možná by kabinet byl ochot­nější financovat astrology a léčitele..."  

Já bych si dovolil přijít s jinou hypotézou, na kterou mne přivedli diskutující blogeři, když jeden z nich kritizuje vědce za to, že se nevěnují záhadám, aby mu pak druhý bloger oponoval: "A jak si to asi představujete? Že každý, kdo uvidí něco, s čím si neví rady, zavolá nějakou vědeckou komisi na zkoumání jevu?" Ne že bych byl pro nějakou "vědeckou policii", která by jezdila "na kolečkách" k nejrůznějším záhadám. Ale pokud lze společnost Česká hlava opravdu označovat za Agenturu pro soukromé investice do výzkumu a vývoje, nabízí se zde otázka, zda by pak společnost Česká hlava nemohla, namísto dalšího udělování cen, financovat z ušetřených prostředků třeba výzkum "záhad­ných" jevů, ohrožujících zdraví a život obyvatel ve Strašicích na Rokycansku či jinde, kde se takovéto jevy, lidem znepříjemňující život, objeví.  

Nejen obyvatelé inkriminovaného domu, ale i obyvatelé Strašic a blízkého okolí (možná dokonce už i větší část naší veřejnosti), se dnes ptají, proč že jim nedokáže česká věda podivné jevy či úkazy vysvětlit? Inu proto, že česká věda nikdy nezahájila základní vědecký výzkum zdejších (a jim podobných) jevů. Ony ty finanční prostředky byly vždy potřeba jinde. Ale kdyby snad napříště odpadlo udílení Českých hlav a ušetřené prostředky by putovaly do vysokých škol, se kterými AV ČR úzce spolupracuje, na vědecký výzkum tolik dnes v tisku přetřásaných strašických jevů, nebyla by to snad dobrá "propagace českého výzkumu v české společnosti" ? 

 

Autor: Karel Wágner | čtvrtek 26.11.2009 9:09 | karma článku: 18,98 | přečteno: 2448x
  • Další články autora

Karel Wágner

Šokující palivo budoucnosti

Po každém smažení řízků nám zůstane na pánvi olej, co by se správně neměl vylévat do záchodové mísy.

5.6.2024 v 9:09 | Karma: 12,77 | Přečteno: 307x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (III)

Do osobních automobilů se spalovacím motorem lze namísto benzínu i nafty tankovat syntetická paliva.

29.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,13 | Přečteno: 189x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (II)

Vodík je v EU považován za důležitý zdroj energie, který by měl sehrát klíčovou roli v současném energetickém přechodu.

28.5.2024 v 9:09 | Karma: 9,77 | Přečteno: 248x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal

Nejnovější data z osmi lokalit v České republice mají velký význam pro debaty o klimatické změně.

27.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,10 | Přečteno: 407x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 18,94 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Policisté nespáchali trestný čin, vyslechli si poslanci ke střelbě na fakultě

6. června 2024  9:17,  aktualizováno  13:08

Se závěry vyšetřování práce policie při zásahu proti vrahovi na Filozofické fakultě Univerzity...

KOMENTÁŘ: I osmdesát let od vylodění v Normandii je třeba čelit zlu

6. června 2024

Premium Před osmdesáti lety společně Češi, Slováci a Britové ruku v ruce bránili zlu. Toto výročí slavíme v...

Oslavy 80. výročí Dne D vrcholí. Nikdy nezapomeneme, prohlásil Macron

6. června 2024  9:24,  aktualizováno  12:44

Přímý přenos Druhým dnem ve Francii vrcholí akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii, které...

Ten brexit... Britští parašutisté museli ve Francii po seskoku ukázat pasy

6. června 2024  12:38

Britské parašutisty, kteří ve středu po seskoku dopadli na francouzskou louku u obce Sannerville,...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

  • Počet článků 392
  • Celková karma 15,89
  • Průměrná čtenost 2396x
příležitostný publicista