Sklenice poloprázdná, zpola naplněná
A což teprv filozofové, kteří se rozhodli pohnout dějinami! Vykořisťování člověka člověkem, to je slovo do pranice: Karel Marx vymyslel, že práce dělníka má určitou hodnotu, ale zaměstnavatel mu zaplatí jen část. Zbytek, takzvaná nadhodnota, je kapitalistova kořist. Z dob studentských si matně vzpomínám, jak tu hodnotu myslel: hlavní roli tam hrála doba a námaha, se kterou byla práce vykonávána. Také nechuť byla důležitá: houslový virtuos se sice také namáhá a stojí ho to mnoho času, ale jeho ta práce baví! Proto samozřejmě nemá nárok na tolik peněz, jako by měl dostat dělník, pracující po stejnou dobu.
Nejsem ekonom a o ceně či hodnotě práce neumím spekulovat. Ale o to důležitější charakteristikou je pro mne smysl práce. Jak to, že jeden produkt se prodává tak rychle, že výrobce nestačí doplňovat regály obchodů, zatímco jiný, třeba i kvalitnější, nebudí zdaleka takový zájem? Že by to bylo přeci jenom trochu složitější než představa vousatého klasika?
Každý, kdo alespoň trochu přičichl k marketingu, musel pochopit, že cesta od nápadu k obchodnímu úspěchu je složitá a trnitá. Je na ní spousta zkoumání, rozhodování a také riskování. A na jejím začátku musí být odhodlání, touha. Touha něco dát, ale také něco dostat. A ta žene podnikatele k tomu, aby propojil úsilí velkého množství pracovníků různých kvalifikací do jednoho díla, které představí trhu. A hle, máme tu najednou zcela jiné hledisko: ten darebák vykořisťovatel dává smysl práci lidí, kteří mu dají svoji důvěru.
Nevím o nějakém zažitém termínu, který by tento vztah vyjadřoval. V angličtině se pro takového člověka používá výraz “employer”. Sloveso employ má řadu významů, kromě neutrálního zaměstnávat nalezneme ve slovníku i použít nebo využít. To se docela blíží pojetí marxistickému. Od využívání je už jen krůček k vykořisťování. A jak je to v němčině? Zaměstnavatel je Arbeitgeber, tedy ten, kdo práci dává. Ale to je přeci dost ujeté - práci vykonává zaměstnanec a zaměstnavatel ji od něj kupuje s cílem prodat ji dále v balíku prací jiných lidí. Bylo by komické, kdyby se vousatá ikona mezinárodního dělnického hnutí inspirovala jazykem anglickým namísto mateřštiny.
Náš zaměstnavatel zaměstnává. Zaměstnávat mne může nějaká činnost hlavně v tom smyslu, že zabírá můj čas. Někdy je to čas, pro který bych neměl žádné rozumné využití (to je pěkná utopie, co?!), daleko spíše však čas, který bych docela rád věnoval nějaké zajímavější či přínosnější činnosti. Tak to už zní docela rozumně: zaměstnavatel si kupuje můj čas a je věcí názoru, zda mi za něj platí cenu, kterou považuju za přiměřenou. Je důležitou kvalitou zaměstnavatele, jak dokáže práci, kterou v jím koupeném čase odvedu, zhodnotit, zda jí dá ten pravý smysl. Samozřejmě velmi záleží na tom, čím jsem schopen ve vymezeném čase přispět ke kolektivnímu dílu. Tedy na mojí kvalifikaci a schopnosti se zapojit do společného díla.
A jak je to vlastně s těmi “zaměstnavateli”? Jen malé procento populace je schopno postarat se o více lidí než sebe a vlastní rodinu, ještě mnohem méně lidí je schopno řídit podnik s mnoha desítkami až stovkami zaměstnanců. A ti podnikavci, kteří se starají a riskují, že jejich práce bude zmařena a vize ztracena, chtějí tento svůj vklad nějak zhodnotit. Jejich zaměstnanci si budou většinou myslet, že to zhodnocení je příliš velké a oni za svoji práci dostávají příliš málo. Úspěch společnosti velmi záleží na tom, jak dokáže tento vztah vyladit. V naší civilizaci byl svobodný trh práce do značné míry zdeformován, zaměstnanci vytvořili odbory, které pro ně vynutily ceny za práci vyšší než tržní, snížily jejich rizika a snížily tlak na jejich sebezdokonalování, mobilitu a prozíravé hospodaření. Vrcholem tohoto trendu je pak sociální stát, který může být docela dobře jedním z posledních hřebíčků do rakve naší společnosti.
Ale ta je aspoň pěkně polstrovaná.
Karel Kužel
Jak dál, pane Koloběžko?

Řeč bude o Wolfowitzově doktríně, což je světodějný dokument, který sepsal za svého šéfa Wolfowitze nesmírně výkonný a zdatný úředník s přízviskem ‘Scooter’ - Koloběžka.
Karel Kužel
Penthousy na střeše světa

Penthouse je luxusní velkometrážní byt v nejvyšším patře obytné budovy (mrakodrapu), oblíbený zejména u bohatých lidí. Je určen pro velmi honosné a luxusní bydlení, obvykle jedné osoby. Kdo jsou jejich uživatelé?
Karel Kužel
Etický hacking sociálních systémů

Málokteré informační systémy jsou tak střežené jako ty, které pracují s penězi. Musí být perfektní jak po analytické, tak i programátorské stránce. Jejich nenapadnutelnost a nezneužitelnost testují “etičtí hackeři”.
Karel Kužel
Výbušné pagery

Tisíce pagerů používaných militantní skupinou Hizballáh explodovaly v Libanonu a Sýrii 17. září 2024. Následujícího dne, 18. září, vybuchlo v Libanonu několik radiostanic v držení členů Hizballáhu. Co se to vlastně stalo?
Karel Kužel
Environmentální propaganda

Životní prostředí lidi zajímá na různých úrovních - od lokálních až po globální. Na lokální úrovni je přirozený zájem nejvyšší, směrem k vyšším úrovním klesá. Tam nastupuje ovlivňování zájmu umělé.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Západní Turecko zasáhlo zemětřesení o síle 6,2, lidé vybíhali z budov
Oblast poblíž tureckého Istanbulu krátce po středečním poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2. Lidé...
GIBS obvinila prezidentova řidiče, který opilý boural. Hrozí mu až tři roky vězení
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila řidiče prezidenta Petra Pavla, který měl v...
Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře
Přímý přenos Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...
Dubčekův dům i stopy teroru. Češi odkryli pohnuté osudy krajanů v Kyrgyzstánu
Tisíce kilometrů od domova vybudovali Čechoslováci nový svět. Místo úcty ale čelili především...
- Počet článků 237
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 968x
Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB.