Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kapitalismus selhal, socialismus taky. Co teď?

Socialistické impérium se rozpadlo před více než třiceti lety, ale nadřazenost nejsilnější kapitalistické mocnosti zažívá silné otřesy ne-li přímo sestup. Vzhůru míří ekonomika, která není ani kapitalistická ani komunistická

Hlasatelé kapitalismu i socialismu se shodnou snad v jediné věci: jimi vyznávané zřízení neexistuje v jakž takž slušné podobě nikde na světě. Pokusme se rozebrat si stanoviska obou táborů asi tak, jak je jejich členové skutečně zaujímají, tedy bez ironizování, zesměšňování, drakonizování či jiných pokleslých diskusních figur, jimiž se dnes rádoby učené půtky hemží.

Kapitalismus volné soutěže

Kapitalismus znamenal prostě svobodu. Lidé byli chápáni jako samostatné svéprávné bytosti, schopné si vybrat mezi nabídkami a posoudit jejich kvalitu a přínosnost. Svobodný trh byl skvělý informační systém, který dával dobrá vodítka, kam vložit volné zdroje. S rozvojem podnikání se na trh dostala i práce jako jedna z komodit. Do smluv mezi zaměstnavateli a zaměstnanci nikdo nevstupoval. Právní orgány řešily pouze porušování oněch smluv.

V určité době, která se mohla lišit od země k zemi, vstoupili do světa podnikání politici. Jedním z takových vstupů bylo zaštiťování zaměstnanců před zaměstnavateli. Protože množina zaměstnanců byla řádově větší než množina zaměstnavatelů, získali obhájci zaměstnanců velkou podporu zespodu. To jim dalo poměrně velkou moc a zlepšilo postavení zaměstnanců, ovšem za cenu pokřivení tržního prostředí.

Zaměstnavatelé proti tomu hledali a našli obranu rovněž z pozice zákona. Tím se rozšířilo propojení byznysu a politiky, které vlastně znamená konec kapitalismu volné soutěže. K takovému “zkrocení” dravého kapitalismu došlo ve všech zemích, jen způsoby a míra modifikace se liší. Na těchto dvou faktorech zřejmě závisí úroveň a úspěšnost takto přeformované ekonomiky.

Socialismus

Heslo ve wikipedii praví:

“Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví. Cílem socialismu je dosažení ideálů rovnosti, spravedlnosti a mezilidské solidarity cestou sociální reformy (tzv. reformní socialismus) nebo revolucí (tzv. revoluční socialismus). Socialismus si obecně klade tyto cíle: změna majetkových a právních vztahů ve společnosti, změna struktury hospodářství, boj protiprivilegiím a změna nebo kompletní zrušení státního zřízení.

Socialismus je ucelený myšlenkový systém, který vznikl jako reakce na industrializaci. Samotný termín podléhá době a místu užití, kdy může znamenat velmi odlišné postupy. Oxfordský slovník světové politiky ho dělí na sociálně-demokratický, marxistický a utopický(komunistický)....”

Karel Marx, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu, ostře vnímal dopad industrializace na životy nemajetných. Zejména drastický obraz dávala Británie se svým hnutím “ohrazování”. Dřívější volně přístupná krajina byla rozparcelována na pozemky výhradně využívané svými vlastníky a venkované, kteří žádný pozemek nevlastnili, byli vytlačeni do měst, ve kterých nacházeli záchranu před smrtí hladem v nově vznikajících továrnách. Mezi vlastníky továren panovala krutá konkurence, ve které se každý snažil získat výhodné postavení - na úkor svých zaměstnanců. Dlouho trvalo, než někteří podnikatelé došli k tomu, že v této soutěži uspějí nejlépe, když vůči zaměstnancům uplatní strategii “win-win”, tedy když svým zaměstnancům zajistí dobré životní podmínky a hlavně rozvinutí a uplatnění jejich schopností. Jedním z prvních byl náš Tomáš Baťa.

Karel Marx očekával, že k nápravě dojde revolucí, která propukne tam, kde jsou “protivy proti sobě nejvíce zaostřeny”. Dopadlo to tak trochu v intencích starověkého filosofa Platóna, podle kterého všechno existovalo nejdřív jako idea, která v okamžiku pozemské realizace byla již pokroucena. Dalším postupem již mohla jen dále degradovat.

Marxova idea se zrealizovala v zaostalém Rusku. Přinesla zemi značný ekonomický růst a stala se vzorem pro řadu jiných zemí. Později se ukázaly slabiny systému centrálního plánování, které dokázalo docílit výrazných úspěchů v některých oborech, zejména důležitých pro obranu či útok. Vypuštění první umělé družice Země bylo velkým šokem dokonce pro tak mocnou zemi, jako USA. Ve většině jiných oborů ovšem SSSR silně zaostal.

Ostatní země, které se daly socialistickou cestou, nedopadly lépe. Podpora ze strany Sovětského svazu po jeho rozpadu skončila a zděděný systém nedokázal zajistit jakž takž únosnou ekonomickou úroveň. Pokud takové země disponují velkým přírodním bohatstvím, mohou se ocitnout pod geopolitickými tlaky, které mohou způsobit až totální zničení takové země. Snad nejmarkantnějším příkladem je Libye.

Soutěž pohrobků

Nejsilnější ekonomiky světa v současné době lze charakterizovat jako “pohrobky” původně čistých systémů. U států označovaných jako “kapitalistické” je věc poměrně jasná: liší se pouze směrem a mírou regulací, které svobodné podnikání ochromily či zcela pohřbily. Donedávna za výkladní skříň kapitalistického světa platily USA, jejichž omezení byla zřejmě nejméně zhoubná. Nyní jim činí stále větší problém adaptace na posuny v uspořádání světa. Některé nominálně kapitalistické státy rozvíjejí jakýsi kompromis se socialismem, tedy sociálně tržní ekonomiku. Tento styl má asi největší uplatnění ve skandinávských zemích. 

U Číny je problematické zařazení mezi komunistické či socialistické státy. Tuto nálepku obdržela snad jen kvůli tomu, že současní vládcové se, asi z tradice, stále hlásí ke komunismu. Přestože disponují technicko-informatickými prostředky, o kterých se komunistům dvacátého století nesnilo, zřejmě vůbec nemají ambice uskutečnit model “vědeckého řízení”. To byla představa jakési pyramidy, ve které by se shromažďovaly informace z vlastní hierarchické úrovně, k nimž by se přidávala agregovaná data úrovně nižší a ty by se posílaly o patro výše. Do nejvyššího, rozhodovacího, patra by již přicházely informace dokonale uspořádané a centrum by pak na jejich podkladě vydávalo směrem dolů směrnice. Ty by byly jednotlivými patry postupně rozpracovávány pro úrovně nižší. 

Čínští vůdcové výborně ovládají hlavní světové náboženství, tedy finančnictví. Díky tomu dokáží vydobýt pro domácí ekonomiku maximální prostor na globální scéně. Jsou natolik moudří, aby nespoutávali iniciativu a tvořivost vlastních podnikatelů, dávajíce jim tolik možností, že jim jejich cizozemští soupeři mohou jen závidět.

Tak sakra, jaký vlastně systém?

To vám tedy nepovím. Než začneme vymýšlet, jak by měl takový ideální systém vypadat, měli bychom si říci, co by měl splňovat. Pro vymýšlení cílů se povznesme co nejvýše a zrak upřeme co nejdále. Pěkně daleko od naší útulné zemičky (a je pořád ještě hodně útulná, ne že ne!), do mrazivých dálek kosmu, kam třeba budou jednou prchat naši potomci před Velkým Průšvihem. Třeba až zjistí, že se Slunce začíná chovat úplně jinak, než si naši astrofyzikové představovali. Nebo si prostě vezmou k srdci nabádání nejslavnějšího fyzika současnosti Stephena Hawkinga, který z nás chtěl udělat kosmoobčany už v zájmu přežití lidského rodu. 

Cestou vpřed je zvyšování potenciálu společnosti. Vědeckého, technického, ekonomického. Využití největšího zdroje, který lidstvo má: Lidské vynalézavosti, iniciativy a podnikavosti.

 

Autor: Karel Kužel | pátek 31.12.2021 19:10 | karma článku: 16,21 | přečteno: 611x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 319x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 542x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 195x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 543x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 812x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  12:15

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Slovensko sužuje komáří krize. Úřady řeší postřiky, prý jsou karcinogenní

28. června 2024  12:13

Premium Od spolupracovnice MF DNES na Slovensku Povodňová krize v Bratislavě postupně opadla, ale vystřídala ji jiná – okolnosti vytvořily ideální...

Ministr Bek terčem kritiky: Papalášské chování, ztratil veškeré zbytky respektu

28. června 2024  12:04

Jízda s majákem záchranářskou uličkou, práce na ministerstvu i jen tři dny v týdnu, nejdražší...

Víkendová výheň, bude až 35 stupňů. Bouřky s kroupami hrozí už dnes

28. června 2024  11:37

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na páteční odpoledne výstrahu před vysokými teplotami...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 232
  • Celková karma 7,86
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky