Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak mne Engels nakopnul

Zaslechl jsem onehdy zachovalého, asketicky vyhlížejícího šedesátníka říkat cosi o tom, že třídní boj patří mezi lidská práva. Trochu mne to zaskočilo, to že ještě existuje? Nicméně jsem zavzpomínal na staré časy, kdy třídní boj byla absolutní dějinná nutnost, prostředek k osvobození zbídačelých mas. Vzpomněl jsem na proroctví klasiků, z nichž dějiny udělaly krutý vtip, - ale co to? -  v jednom šuplíčku paměti se objevila sentence, které se dopustil pravděpodobně Bedřich Engels ve své Dialektice přirody. Bylo to něco v tom smyslu, že nemyslí ten, kdo integruje, ale myslel Newton, když vymyslel infinitesimální počet.  

Oukej, řekl jsem si tenkrát, integrovat umějí i počítače, což už v letech šedesátých platilo. Ale tehdejší počítače rozhodně nevzbuzovaly podezření, že by obsahovaly nějakou inteligenci. Ty obrovské almary s pár kilobyty operační paměti měly blíže k žakárovému pletacímu stroji než k nějakému inteligentnímu výtvoru. Integrovaly numericky, a to byla opravdu ryze mechanická práce. Dnešní počítače jsou mnohem dále a docela věřím, že dokáží leccos vyřešit analyticky. A když ne teď, tak jistě v nedaleké budoucnosti. A tak mne napadla kacířská myšlenka: Myslel tehdy vlastně Newton (a také Leibniz, který infinitesimální počet objevil nezávisle)? Vždyť celá algebra je založena na hrstce axiomů, které by se daly spočítat na prstech končetin člověka, který nedělal na pile. Jakákoli matematická konstrukce neobsahuje ani ň informace navíc. Ano, všechno to jsou čistokrevné tautologie. Nejúžasnější matematické konstrukce vetně onoho infinitesimálního počtu jsou jen přesmyčkami a propleteninami těch několika axiomů. A ty by vlastně mohl také kombinovat dostatečně složitý stroj.

Připusťme, že takový stroj máme. Co po něm budeme chtít? Inu, aby nám vytvářel aparát k poznávání světa. Svět lze poznávat řadou metod, ale nejúspěšnější je bezkonkurenčně metoda vědecká. Měřit, co je měřitelné, a co měřitelné není, měřitelným učinit. Tak pravil starý perský učenec Íbn Síná (latinsky Avicenna) a jeho metoda platná v lékařství se osvědčila unverzálně. Měřit, a výsledky zpracovávat matematicky. Pokud na některé jevy stávající matematický aparát nestačí, zadáme chytrému stroji, aby nám vybudoval nějakou další oblast. Ale vařit smí pouze z těch základních axiomů.

A už je tu máme zase, ty axiomy. Co to vlastně je? Kde se vzaly? Vymyslel je někdo?

Třetí otázka už jde dost na tělo. Tak snad abychom jí začali. Vymysleli je LIDI. Velké spousty lidí dávaly dohromady své zkušenosti, někdo přišel na nějakou fintu, jiný zaštoural, a nakonec se shodli na tom, že když "a" je rovno "b" a "b" je rovno "c", pak je také "c" rovno "a". To je objev, co? A takových docela přirozených  tvrzení vymysleli lidé právě tu hrstku. Můžeme ji nazvat absolutní esencí lidské zkušenosti. Podílelo se na ní bezpočet individuí, konkrétního "vinníka" určit nelze.

Kupodivu není to jen množina axiomů, zkusme se zeptat, kdo vymyslel jazyk. Pokud se k tomu někdo přihlásí, tak ho svěříme do péče odborníků, kteří se ho laskavě, ale důrazně vyptají, jak dlouho už ten jazyk vymýšlí, a jak se mu líbí tahle kazajka s krásně dlouhými rukávy. Jazyk vymysleli LIDI. Samozřejmě myslím jazyky přirozené, jako například čeština nebo angličtina. Jazyky jako esperanto nebo krhútština jsou jiná kategorie. Stejně jako přirozené jazyky je na tom i trh. Žádný úřad nestanovil pravidla, jak mluvit a jak směňovat zboží. A představte si, ono to fungovalo!

Friedrich A. Hayek, rakouský vědec, říkal struktuře, která takto funguje, spontánní řád. A měl k ní, panečku, velkou úctu. Je to úžasná struktura, každý jedinec interaguje s velkým množstvím jiných jedinců, a ti jej berou tu s větší či menší rezervou, porovnávají informace od něj s tím, co sami vnímají a zase dávají signál dalším. Tak nějak si představujeme, že funguje i mozek, nejsložitější organizovaná hmota, kterou známe. Z neuronu vyčnívá dlouhý axon, kterým se neuron dotýká dendritů dalších neuronů a předává jim vzruchy. Sám pak naslouchá vzruchům, které mu ostatní neurony našeptávají do jeho dendritů. Žádný neuron není nadřazen ostatním, žádná komise neuronů neřídí ty ostatní. A ta strašlivá chaotická změť funguje. Někdy, pravda, je to s tou funkcí slabší. Ale i mozek renčínovské figurky, která sedí na větvi a usilovně ji pod sebou řeže, je nesrovnatelně složitější než ten nejúžasnější počítač.

Vraťme se k těm axiomům. Máme je tu, máme stroj, který je v případě potřeby namixuje tak, aby se pomocí vzniklého koktejlu dal namodelovat dosud nemodelovatelný jev. A co vlastně zbude na lidi? Zkusme si zabásnit. Řekněme, že nějaký šťoura přijde na fenomén, který nepůjde matematicky namodelovat, i kdyby se axiomatický mixér zavařil. Z toho, co jsme do něj nasypali, už nic lepšího nevytvoří. A tak mu zkusíme přidat další axiom a zkusíme, co s tím udělá. My budeme tvůrci a na něm zůstane ta magořina.

Tak, teď jsem možná popudil matematické odborníky, ke kterým se v žádném případě nepočítám, a naopak vzbudil naději u humanistů, kteří si řeknou: to je príma, stačí přidat sem tam axiom a hned budeme schopni vytvořit matematický model estetična, morálky, práva, spravedlnosti a kdovíčeho ještě.

No tak do tohohle nejdu. To snad raději zapolemizuji s klasiky ohledně práce. Tu považovali za nejušlechtilejší činnost člověka a vymezovali ji dost fyzicky. Víte, co bych na ně vytáhl? Karlíku, Bedřichu, když integrování není myšlení, protože myslel pouze Newton, který vytvořil nástroj, dá se říci, že nepracuje ten, kdo obsluhuje obráběcí stroj, ale pracoval ten, kdo ho zkonstruoval?

Ale to bych si asi dal! Už vidím, jak na mne dopadá tvrdá pěst rozlíceného -náctiletého intelektuála. Tak se na to vybodnu a půjdu spát.

Autor: Karel Kužel | pondělí 10.5.2010 10:00 | karma článku: 10,11 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 190x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 542x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 811x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,64 | Přečteno: 310x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  21:20

Aktualizujeme Na severu Íránu v neděli havaroval vrtulník s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím, jehož stav je...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 231
  • Celková karma 12,29
  • Průměrná čtenost 982x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky