V USA je standard jen 10 dní dovolené ročně a ne každá firma nabízí volno o všech svátcích
V USA není zákonem dané právo na minimální počet dní dovolené
Zatímco u nás v Česku nebo v řadě zemí Evropy má zaměstnanec právo na 20 dní dovolené ročně, zákony USA žádné takové právo zaměstnancům neudělují.
Zdroj: https://www.americanprogress.org/article/the-state-of-paid-time-off-in-the-u-s-in-2024/
Je tedy na každém zaměstnavateli, kolik zaměstnancům dá dovolené. To má asi být ten neregulovaný kapitalismus, kde neviditelná ruka trhu se sama postará o dobré pracovní podmínky pro zaměstnance.
V USA není zákonem dané právo na dovolenou o svátcích
U nás má zaměstnanec nejen že minimálně 20 dní dovolené, ale v průměru i 10 dní volna o svátcích. Celkem jde tedy o minimálně 30 dní volna ročně.
Pokud zaměstnanec pracuje o státním svátku (benzínové pumpy, obchody atp.) má právo na kompenzaci.
Zákony v USA opět nechávají na zaměstnavatelích, jak si to nastaví - volno o svátcích není garantováno.
Nastavené podmínky se liší od firmy k firmě
Takže jaké jsou ty pracovní reálie neviditelné ruky trhu? Jak moc tedy v reálném životě Američan pracuje? Na tohle se půjdu podívat na diskuzní fora.
Po pročítání článků a diskuzních for jsem došel k závěru, že takový klasický počet dní dovolené ročně je jen 10, načež v případě státních svátků se pracuje.
Často opakovaná klasika je, že v 1. roce práce nemá zaměstnanec nárok na žádnou dovolenou, v 2. roce mu zaměstnavatel dá 5 dní dovolené, ve 2. roce mu to zvýší na celkem 10 dní.
Párkrát jsem četl, že se někdo po řadě let práce u firmy dostal na 20 dní dovolené ročně, zjevně to však není standard.
Výjimku tvoří učitelé a pracovníci státní správy, ti jsou zjevně zajištěni lépe a mají dostatek pracovního volna.
Další často opakovaná věc je, že zaměstnanec sice má dovolenou, ale v reálném životě si ji všechnu nevybere, protože nechce "zůstat v závěsu za ostatními", případně by z toho mohl mít jiné problémy v práci.
Populární názory z diskuzí na Quora
Vybírám názory lidí na Quora.com, které mají alespoň 5-10 plus bodů od ostatních uživatelů. Snažím se být nezaujatý a nevybírat si jen ty, co se mi hodí do krámu.
Lauren Nile píše, že průměrný zaměstnanec dostane ročně 10 dní dovolené a 6-8 dní sick days.
Zdroj: https://qr.ae/ps2ct0
Talith Joy Hubber píše, že její manžel pracuje ve firmě, kde má nový zaměstnanec jen 5 dní dovolené za rok, a zároveň říká, že je to dobrá firma. Je to prý tak málo, že velkou část toho spolyká návštěva doktora a pak sotva zbyde nějaká dovolená na čas strávený s rodinou.
Zdroj: https://qr.ae/ps2csy
Steve Taylor píše, že nikdy ve svém životě jako pracovník 10 dní placené dovolené neměl, měl totiž vždy jen "směšných" 5 dní. Říká, že když pracoval u Googlu, měl celkem 0 dní placené dovolené, načež neplacené dovolené si mohl vzít nanejvýš 5 dní.
Zdroj: https://qr.ae/ps2cYU
Lia Kantor píše, že mnoho Američanů nemá placenou dovolenou nebo sick days vůbec. Můžou si však vzít neplacenou dovolenou, avšak jen pokud jim to schválí v práci.
Zdroj: https://qr.ae/ps2ckS
Thomas L. Johnson píše, že pamatuje doby, kdy si oněch 10 dní dovolené brali ve 2-3 denních dávkách, protože vzít si dovolenou na celý týden mohlo znamenat konec jejich kariéry. Říká, že to byl taky ten důvod, proč přešel do akademické sféry, kde je dovolené víc. Když končil s kariérou v korporátní sféře, dostal se až na 3 týdny dovolené ročně, ale nikdy necítil, že by si je mohl vybrat naráz.
Zdroj: https://qr.ae/ps2car
James Gunn píše, že je Američan, který si vzal za manželku Francouzku. Pracoval v USA a v Evropě a porovnává obě země. Američané jsou podle něj "tvarovaní" (užívá slovo "brainwashed") do víry v to, že práce je vším. Když se vás někdo v Americe zeptá "Kdo jste?", není to prý otázka na vaše jméno nebo něco podobného, ale otázka na vaše povolání: "Jsem analytik ve firmě XYZ". Když ve svých 55 letech končil jakožto administrátor, pracoval 10 hodin denně 6 dní v týdnu, načež po nějaké době mu zaměstnavatel dlužil peníze za 6 měsíců nevybraných dovolených. Zaměstnavatel ho stejně vyměnil za mladšího a levnějšího
Zdroj: https://qr.ae/ps2cfE
Chris Nash píše, že je softwarový vývojář, a typický zaměstnanec dostane v USA 5 dní volna o státních svátcích a státní zaměstnanci pak celkem 12 dní volna o státních svátcích. Jako seniorní vývojář on sám k tomu dostane 15 dní dovolené, kdežto juniorní vývojář dostane podle něj typicky 10 dní dovolené ročně. K tomu má sickdays. Někteří však sickdays nemají a musí si na nemoc čerpat svou dovolenou.
Zdroj: http://quora.com
L.G. Brandon píše, že Američané si nevybírají celou svou dovolenou, protože je to vnímáno jako lenost a nedostatečná pracovní morálka. Jeho šéf se prý pravidelně chvástá, jak už několik let žádnou dovolenou neměl.
Zdroj: https://qr.ae/ps2Snf
Lauren Nile píše, že je úsměvné dát Američanům 30 dní dovolené jako to mají v Evropě a domnívat se, že to vyřeší jejich problémy. Místo toho, aby se fixně zvýšil počet dní dovolené, je podle ni potřeba především vytvářet pracovní kulturu, kde zaměstnanci nemají výčitky svědomí z toho, že si nějakou dovolenou vzali.
Zdroj: https://qr.ae/ps2SDx
Lain Janto píše, že pracoval jako kontraktor 4 roky pro společnost v Bostonu a na konci mu nabídli práci na plný úvazek v dané firmě. Nabízeli mu 5 dní dovolené ročně, bez proplácení práce přes čas. Řekl jim, že pro jejich firmu už pracoval 20 let ve Francii, a že se nehodlá vzdát svých 65 dní volna ročně, které ve Francii bude mít.
Zdroj: https://qr.ae/ps2lgn
Daniel Wallander píše, že mnoho Američanů úplně neví, jak málo dovolené mají oproti jiným zemím ve světě. Mají sice povědomí o tom, že v Evropě mají více dovolené, myslí si však, že Evropští pracovníci jsou prostě jen leniví, nárokující, a ne tak oddaní své práci jako oni. Ve skutečnosti prý mnoho Američanů ani nevyužívají všechnu dovolenou, kterou mají k dispozici.
Zdroj: https://qr.ae/ps2SE0
Robert Charles Lee píše, že typický Američan pracuje 45-50 hodin týdně. Práce jen 40 hodin týdně se týká pouze státních zaměstnanců. Podle dotazníku prý pracuje průměrný Američan 48 hodin týdně, načež více pracují už jen v zaměstnanci v Hong Kongu.
Zdroj: http://quora.com
Lara píše, že volno o svátcích záleží na zaměstnavateli, a že to může být kdekoliv mezi 0-11 dny ročně, kdy zaměstnavatel volno o svátku poskytne. Říká, že pracovala pro firmy, kde o svátcích volno nebylo, a nebyly ani žádné příplatky za práci v den státního svátku.
Zdroj: https://qr.ae/ps2xBb
John Manson píše, že jako státní zaměstnanec, účetní, měl celkem 104 hodin ročně volna, což dá celkem 13 dní. Tyto dny měly být použity na "nouzová" osobní volna, třídní schůzky, atp. Po 3 letech se to zvýší na 3 týdny ročně. Po 15 letech "služby" to dá celkem 5 týdnů dovolené a k tomu 13 dní sickdays ročně, které se nemusely vybrat a mohly se tak střádat rok za rokem. Do odsloužených let se také započítává např. služba v armádě.
Zdroj: https://qr.ae/ps2Dwn
Allison Allen píše, že mnozí zaměstnavatelé nabízejí kombinaci dovelené, dovolené o svátcích a sick days, ale množství se značně liší. Ti šťastnější jedinci mají několik týdnů placené dovolené ročně, někteří jen pár dnů ročně a někteří vůbec nic. Taky píše, že co se týče nemocenských, mnozí zaměstnanci jsou tlačeni do toho, aby přišli do práce ikdyž jsou nemocní, aby nezůstali pozadu.
Zdroj: https://qr.ae/ps2DS5
Závěrem
Děkuji všem co si článek přečetli až sem. Hlavním motivátorem pro psaní tohoto článku pro mě je jednak to, že by takovou zásadní informaci měli Češi o Američanech vědět. A v neposlední řadě ve svém oboru vnímám příliv malých firem "jakoby nového typu", které se snaží působit dojmem, jak je práce u nich strašně cool a v pohodě, ale přitom se k zaměstnanci chovají docela skrytě agresivně a snaží se z něj různými metodami získat první a poslední. Mě se jímá podezření, že své chování tyto malé nové firmy a startupy, které se sobě strašně navzájem podobají, odkoukaly od firem a pracovní kultury v USA.
Jiří Kačír
Jak se dnes manipulují recenze zboží, zaměstnavatelů a firem

Chcete si koupit nějaký výrobek? Tak to si půjdete určitě přečíst nějaké recenze. Ty však můžou firmy nechat mazaným způsobem nadhodnocovat.
Jiří Kačír
Rusku se platí za plyn ztrátou národní suverenity, kdežto USA se platí „jen“ penězi

Před týdnem prezident Ukrajiny prohlásil, že zatímco Rusku se platí za ropu a plyn ztrátou národní suverenity, tak USA se tyto komodity platí jen penězi.
Jiří Kačír
Přichází doba AI a Trump do ní investuje 500 miliard

Umělou inteligenci používám v práci takřka denně. Ještě před pár měsíci či lety kolovaly názory, že vezme práci všem, i programátorům.
Jiří Kačír
Lhaní je vědomé sdělení nepravdy za účelem klamat

Někdo nezvládne trojčlenku, někdo jiný zase neumí rozlišit mezi mýlením se a lhaním, no a někdo neumí obojí najednou.
Jiří Kačír
Nová a podivně nevinná televizní reklama na Toyotu Corollu, nebo jen další lež?

Zaujala mě nová reklama na Toyotu Corollu, kterou jsem náhodou viděl v televizi, na kterou se skoro vůbec nedívám.
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Ruská propaganda šílí z Petra Pavla. Pomáhá Ukrajině jako dřív Češi Hitlerovi, hlásá
Český prezident Petr Pavel se stal v očích ruských propagandistů největším darebákem Evropy. Jeho...
Víc států zvažuje poslat vojáky na Ukrajinu, Rusko o tom nerozhoduje, řekl Macron
Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském...
Česko poprvé využije rozšířený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazí v dubnu
Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly...
Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia...

Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX
Hledáme 30 testerek, které se svými dětmi vyzkouší inovativní zubní pastu Kinder KAREX. Tato moderní pasta neobsahuje fluorid, ale využívá sílu...
- Počet článků 32
- Celková karma 13,75
- Průměrná čtenost 921x