Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z Bragy do Guimaraese

Braga byla od počátků dnů Portugalska jejím duchovním centrem. Proti tomu Guimaraes byl spíše správním centrem. Obě města dělí zhruba 20 kilometrů vzdušnou čarou. To si skoro říká o pěší výlet, ne?

Braga a Guimaraes jsou považovány za to nejautentičtější Portugalsko. Zde se království ve 12. století zrodilo a místní jsou na to patřičně hrdi. Proto je poněkud paradoxní, že Braga nemá až tak moc co nabídnout. I když toto tvrzení je trochu zavádějící.

Do Bragy se dostanete za necelá 4 eura příměstským vlakem z Porta asi tak za 50 minut. Poměrně záhy se dostanete do centra, které má jen jednu velkou dominantu.

Tou je románská katedrála. Ta je sice nyní v částečné rekonstrukci, ale i tak určitě stojí za návštěvu. S duchovním životem je totiž Braga spojena takřka odjakživa. Arcibiskupství tu založili už Vizigóti v 6. století a po období nadvlády Maurů, bylo obnoveno v roce 1070 a udrželo se až do 18. století, kdy byla založena diecéze v Lisabonu.

Ta hlavní atrakce Bragy se ale nachází až za hranicemi města. Pojem atrakce tu je docela na místě. Bom Jesus do Monte je totiž kýč jak bič, který vás ohromí spíše technicky než jakkoli jinak.

Monumentální barokní schodiště vedoucí k poutnímu kostelu na vrcholu je jedním z nejznámějších obrazů Portugalska vůbec. Osm odpočívadel je věnováno třem lidským cnostem a pěti smyslům. Spíš než pokoru ale tato monumentální stavba vzbudí obdiv.

Bom Jesus

Turismus se tu totiž točí na plné obrátky. Pod schody je zaparkována spousta autobusů a podél schodů vede lanovka. Samotný kostel pak moc neohromí.

To když se posunete dále po hřebeni, dorazíte k Sameiru. Klášter, který je ještě o nějakých 50 metrů výše než Bom Jesus, působí na pohled sice podobně, ale široké prostranství kolem něj a liduprázdnost celého prostoru (alespoň v relativním srovnání s Bom Jesus, v absolutním měřítku se to může měnit dle sezóny) působí uklidňujícím dojmem. Tedy alespoň do chvíle, než se rozezní kýčovitá zvonkohra.

Sameiro

Ze Sameira do Guimaraese je to už jen nějakých 15 kilometrů cesty a to povětšinou z kopce. Dobrá příležitost zahrát si na poutníka? Ano i ne.

Rovinaté silnice, které ale nejsou bůhví jak široké, vybízí řidiče k rychlé jízdě a rychle se přestanete cítit bezpečně. Veřejná doprava tu moc nefunguje, a tak se nabízí dvě možnosti – risknout to a jít dál při levé krajnicí, riskovat ještě víc a při pravé krajnici stopovat.

Asi tak patnácté auto mi zastavilo a děda v Peugeotu 306 mě svezl 6 km do nejbližšího maloměsta. Portugalsky se mi snažil vysvětlit, že je z Francouzského Katalánska. Víc jsem nepochytil. Dovezl mě do Calde das Taipas a vysvětlil kudy dál.

A tak jsem se rázem ocitl na silnici, na které auta popojížděla krok sun krok. A já stal opět před stejnou otázkou – jestli jít dál nalevo nebo stopovat napravo. Nakonec jsem vyměkl, když jsem uviděl, že tu staví linkový autobus, co má jet za 3 minuty.

Přijel za 8 minut a řidič na mě, že to bude za 2,15 euro. Co si budeme povídat, to není málo za 6 km autobusem v Portugalsku. Ale přijal jsem a dostal jsem se do Guimaraese.

O Guimaraesi všichni říkali: je to pěkný, hrozně pěkný, ale tak na dvouhodinovou procházku. Guimaraes je srdcem Portugalska. Tady se Alfonso Henriques narodil a odtud zahájil svůj boj proti Maurům.

Guimaraes je úchvatně zachovalý a nepřipomíná tak nic, co jsem jinde v Portugalsku viděl. Na hlavním náměstí máte pocit, jako byste se propadli o několik století nazpět. Dominuje mu poměrně skromná, avšak kouzelná katedrála, a Vítězný kříž připomínající vítěznou bitvu u Saldado v roce 1340, kdy Portugalci porazili Maury.

Poté se můžete vydat na vrchol k pevnostem. Ty jsou dvě, jedna moderní s muzeem, druhá, Castello do Guimaraes, je starým sídlem krále Alfonsa. Ani jedna bohužel nebyla v době mé návštěvy přístupná.

Castello de Guimaraes je pro Portugalce naprosto stěžejní. Je to symbol Portugalska, doslova – jeho siluetu najdete i na portugalské vlajce. Právě zde se Alfonso Henriques narodil a kousek odsud v kapli Sao Miguel byl pokřtěn.

Vrátíte-li se zpět dolů do centra, zhruba po 500 metrech se dostanete k nádraží. Odtud opět zhruba za 4 eura a jednu hodinu cesty stanete na Sao Bento v Portu. Náročný výlet tak může skončit. S 25 kilometry v nohách.

Autor: Jan Vaverka | pátek 15.6.2018 8:20 | karma článku: 13,44 | přečteno: 258x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.

17.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,54 | Přečteno: 187x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.

10.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,27 | Přečteno: 164x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,59 | Přečteno: 173x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 14,39 | Přečteno: 181x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 271x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Havaroval vrtulník prezidenta Íránu Raísího, vracel se z Ázerbájdžánu

19. května 2024,  aktualizováno  15:53

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího a hovoří o...

Změnila se koncepce péče o válečné veterány. Chybí ženský prvek, stěžují si

19. května 2024  15:49

Minulý rok představila ministryně obrany Jana Černochová se šéfem odboru pro válečné veterány a...

Řidič na Lounsku narazil do stromu, ve zničeném vozidle zemřel

19. května 2024  15:25

Náraz do stromu nepřežil v neděli ráno u Staňkovic na Lounsku řidič osobního auta. V autě cestoval...

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 140
  • Celková karma 14,54
  • Průměrná čtenost 634x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik