Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce
Před odjezdem z Bogoty jsem při pohledu z okna hostelu přemýšlel, jak stručně a úderně popsat tuto bouřlivou a barevnou megapoli. A pak mi to došlo. Mám to přímo před očima. Jedna fotka, na které je skoro vše.
Co to je? Panoramatu dominuje nejvyšší budova Kolumbie. Jmenuje se BD Bacata a má 216 metrů. A především je nedodělaná a tudíž i nepřístupná, čehož si všimnete už z poměrně velké vzdálenosti. Kupříkladu požární schodiště jsou jen obnažené betonové struktury.
Příběh budovy je podivnou tragikomedií. Španělský developer dostal finance a stavba se rozjela. Jenže finance došly a komplex nebyl zdaleka hotov. V tom někdo dostal spásný nápad - uděláme crowdfunding, lidé se složí a budou mít kus mrakodrapu. A tak se stalo a na konci roku 2016 se psalo o tom, jak celkem 3800 kolumbijců přispělo. Najednou finance byly. Na chvíli. Developer vyhlásil v roce 2018 bankrot s tím, že na dokončení nejsou finance.
Co dále fotka nabízí? Vyfocená je z hostelu v historickém centru směrem do moderního centra. Je na ní budova prokuratury, národní banka i luxusní bytovky o 30+ patrech. Hned v sousedství hostelu je menší modro-fialová bytovka, ale vedle ní taky rozpadající se ruina. To je ta barevnost a sociální diverzita, které jsem zmiňoval. Nad obojím stojí se za to pozastavit.
Průvodce Byron zmíniĺ, že v Bogotě je 10 tisíc bezdomovců. Říká: “Hlavně jim nedávejte peníze, nepomůžete jim, v naprostě většině jsou drogově závislí. Jestli za vámi přijdou a budou škemrat o peníze na jídlo, to jim raději rovnou dejte to jídlo.” Když nadnesu téma sociálních rozdílů a sekuriťáků na každém kroku, dokáže to shrnout do jednoho bodu. Vypráví o tom, jak bezpečnostní služby jsou obrovský byznys, střeží se všechno a všude. Ukáže na univerzitu. Povídá: “Jako všude máme soukromé školství a veřejné. U nás jsou základní a střední školy lepší ty soukromé, zatímco univerzity jsou lepší veřejné. Přesto 65 % míst na univerzitách je na těch soukromých. Veřejné mají omezenou kapacitu a jen tak někdo se tam nedostane. Podívej.” Před námi je Universidad de la Sale, privátní katolická univerzita, která, nebýt nápisu, vypadá soudě dle zabezpečení spíš jak kasárna. Proč tolik zabezpečení? Dnes už je situace jiná, než před dvaceti, třiceti lety, ale zabezpečení zůstalo. Je to velký byznys s velkou setrvačností. Obrovská množství strážců pořádků proto není ani tak projevem nízké míry bezpečnosti, byť jsou určitě i bezpečnější megapole než Bogota, ale spíše tradicí.
Pak je tu další aspekt, navazující na pohled na ruinu a vedle ní barevný dům. V Bogotě uvidíte spoustu street artu, ale taky vandalismu, moderních uhlazených budov, ale i hodně svérázných technických řešení. To lze ilustrovat na následující čtveřici fotek, které byly pořízeny chronologicky během hodinové procházky (během té hodiny byla pořízena i fotka univerzity. Kdybych ji sem zařadil, byla by mezi druhou a třetí).
Co si tedy z toho vzít? Jak Bogotě porozumět? Je to desetimilionová kolumbijská metropole, skoro na rovníku, ale více jak 2500 metrů nad mořem. Už v tom nemá srovnání. Na jedné straně jde o hnízdo digitálních nomádů a obchodní křižovatku Jižní Ameriky, na druhou stranu má sociální (a jiné) problémy, v mnohém spojené s drogami, v mnohém s bouřlivou minulostí. Byron říká: Kolumbie je země magického realismu. Dost dobře ji pochopit úplně nejde. O tom to asi je.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí
Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem
Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu
To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Jan Vaverka
Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty
Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Druhý den povodní: voda řádí v 11 krajích, lidé prchají, katastrofa na Jesenicku
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku, řeka tam...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Záplavy, evakuace, pád domů. Dění hodnotí Ústřední krizový štáb
Přímý přenos Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
Většina Ostravy nemá kvůli poruše parovodu teplou vodu, odpojit museli i elektrárnu
Většina Ostravy je bez teplé vody. Důvodem jsou zatopené parovody. Kolem 22. hodiny musela být...
Policie v Štítarech pátrá po osmiletém chlapci, je autista a nemluví
Chebští kriminalisté pátrají po malém Tobiášovi. Ztratil se v neděli v okrese Chebu a je mu teprve...
OBRAZEM: Stoletá voda ničila a brala domovy. Nejsilnější snímky z neděle
Katastrofický víkend s fatálními následky. Tak lze shrnout dění v Česku v posledních zejména dvou...
Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA
Chcete dopřát svému miminku oblíbenou mléčnou výživu a zároveň se zapojit do exkluzivního testování? Hledáme 40 rodičů, kteří společně se svými...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 668x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.