Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty
Už jen cesta z La Pazu do Bogoty stojí za vypíchnutí. V Bolívii je levno, ale dvě věci jsou drahé: letenky do Bolívie a půjčení auta. Jako by nestačilo, že let z La Pazu do Bogoty je noční, takže vás rozbije, on i stojí docela ranec, víc jak 9 tisíc jednosměrně. Holt, kde není konkurence.
Dostat se do letadla je jako dohrát Prehistorika. Těch formulářů a kontrol. Otevírají se a prohledávají se všechna (!) palubní zavazadla. Přecjen letíte ze země s největší produkcí koky do země, která se proslavila jejím zpracováním. Když ve 3 ráno, před nástupem do letadla dumáte, jestli už prohledávání skončilo, přiřítí se celník se psem, který vypadá, jako by byl totálně sjetej. Freneticky přeskakuje od jednoho zavazadla k druhýmu. Vypadá to děsivě.
V šest ráno místního času přistáváme v Bogotě. Jeden by řek, že tentokrát půjde pasovka snáz. Nepůjde. Zase je to na hodinu. Tentokrát na nás nečeká auto k zapůjčení. Rovnou kupujeme sim kartu a vymýšlíme co dál.
Bogota má pověst poměrně chaotické dopravy a navíc nás čeká dlouhá cesta na hostel. Chvíli uvažujeme nad veřejnou dopravou, ale nakonec vítězí Uber. Za pár chvil chytáme borce, se kterým se před tím složitě domlouváme, kde se sejít. Snaží se vysvětlit, kde všude jako uberista nemůže, kde by měl problémy.
Kolem deváté ráno dojedeme do Arche Noah Butik Hostel, našeho útočiště na příští dny přímo ve staré čtvrti. Domácí je dobrej borec. Mluví slušně anglicky má hřívu do všech stran a zálibu v černé, takže vypadá jako mikrofon. Povídá, že si tu můžeme nechat věci, ale pokoj připravený není. Proto se jdeme projít.
Bogota nás vítá svým typický počasím. Je patnáct nad nulou, chvílema poprchává. Není to zrovna fotogenické, ale na první seznámení dobrý. Hned si lze všimnout bogotských specifik - obrovská sociální diverzita na malém prostoru, vysoké jakoby cihlové budovy a sekuriťáci, kam se podíváš (když ne sekuriťáci tak alespoň “pasivní ochrana”).
Nevíme moc, co se dnem. Po probdělé noci nejsme zralí na žádné velké fyzické ani intelektuální výkony. Není čas na prohlídku s průvodcem, ani na návštěvu muzea, není ani počasí na jen tak ledajaké trajdání. A v tom se řešení z ničeho nic před námi vynoří. Planetárium.
Už rozjezd je zajímavý. Před planetáriem je středoškolská třída. Paní učitelka žádá, jestli je s nimi můžu vyfotit. Nejen, že vyfotím, ale v dobrém rozmaru přepnu kameru na mobilu a ještě se sám s nimi vyfotím. Učitelka je ohromená a chce ještě selfíčko se mnou. Žádnou z těchto fotek nemám, nicméně věřím, že si studenti aspoň zapamatovali, že existuje Česká republika.
Zatímco třída odchází, my jdeme dovnitř. Expozice se podobá celé řadě jiných u nás i ve světě. Hezké obrázky, hezké modely, některé i interaktivní. Po prohlídce jdeme na edukativní film. Sedáme do hlubokých křesílek v poloze téměř v leže a spouští se film. Průlety vesmírem, zapálený výklad ve španělštině a pak.. Nic.
Únava, šero a ležatá pozice udělaly svoje. Z nicoty mě vyvede Ondra, který do mě šťouchá loktem. “Co se děje, usnul jsem?” Povídá: “Kdyby jen to, začal si chrápat tak, že to mě to vzbudilo.” Možná si ze mě dělal jen prdel, přesto to byl signál, že je třeba to zabalit, i kdybychom měli zevlit v hostelu na gauči.
To se nakonec neděje. Pokoj už je připraven a zhruba v 6 odpoledne usínám, tentokrát v posteli. Ještě před dvanáctihodinovým spánkem stíhám zarezervovat na dva další dny walking tour a food tour. Kolem nich se více či méně budou točit následující díly.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí
Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem
Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce
Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu
To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 668x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.