Silvestrovská Černá Hora - 2. díl: Z Cetinje do Kotoru
Otec moderního Černohorského národa Petar II. Petrović Njegoš (1813 - 1851) jednou prý dostal otázku, jak dlouho trvá cesta z Kotoru do Cetinje. Podle legendy odpověděl: “Příteli pět hodin, nepříteli celý život.” Vůdce, který měl údajně 203 centimetrů (černohorci jsou známí svými statnými postavami), je pro místní modlou. Byl nejen vůdcem národa v době bojů proti Turkům, byl i básníkem a dramatikem, který je oceňován jako jeden z nejlepších srbsky píšících autorů vůbec. Vysoko nad Cetinje v Národním parku Lovćen stojí jeho pompézní mauzoleum na vrcholu kopce, které je ale v zimě, a tedy i pro nás, uzavřeno.
V samotném Cetinje je cítit vznešená atmosféra. S patnácti tisíci obyvateli je to vlastně maloměsto, a tak je koncentrace významných budov na hlavní třídě svým způsobem ohromující. Kam se podíváte je bývalá (nebo současná) ambasáda. Na bývalé ruské ambasádě je umělecká akademie, na italské je univerzitní knihovna, z turecké ambasády je divadelní škola a z bulharské je restaurace.
Dominantou města je Cetinjský klášter, který je skrčený pod skálou a jako správný významný klášter má svoji bizarní relikvii, v tomto případě mumifikovanou ruku sv. Jana Křtitele a úlomek Kristova kříže.
Ale Cetinje není jen o církevních památkách a kráse architektury pozdního 19. století. Je třeba mít na paměti, že Černá Hora měla pohnuté dějiny. Středověký most v Rijeka Crnojevića (z minulého dílu) se mimo jiné proslavil tím, že z něj vešeli oběšence. Vrch nad klášterem byl zase místem, kde se vystavovali hlavy padlých Turků.
V sousedství kláštera je pevnost Biljarda postavená pro Petara II., v níž je mimo jiné vystavena detailní reliéfní mapa Černé Hory, kterou si rakouští okupanti nechali vytvořit za 1. světové války. Ať chcete či ne, pohnuté dějiny vás v různých podobách provázejí po Černé Hoře všude. Bylo to Černohorské království, co bylo u počátku 1. Balkánské války a vzniku Balkánského svazu. Důsledkem války bylo nejen vyhnání Turků z Balkánu, ale v konečném důsledku i posílení vlivu Rakouska-Uherska a Německa na Balkáně a to už jsme kousek od Sarajevského atentátu a ztráty suverenity Černé Hory.
Muzea v Cetinje dávají určitě příležitost všechny tyto souvislosti nasát. Bohužel pro nás je prosinec a vše mimo kaple kláštera je pozavírané.
Ale co si budem, nejen prohlížením památek je člověk živ. Ze všech příležitosti k posezení vybíráme Restaurant Cetinje s autentickými jídly a královskými porcemi.
Možná je přesnější říct, že s absurdně velkými porcemi. Po překonání postgastrální demence je čas vyrazit do Kotoru.
Dostat se do Kotoru znamená projet nádhernou cestu skrz Národní park Lovćen. To nelze než doporučit a to přesto, že v zimě nelze udělat odbočku k mauzoleu. Na konci této cesty na nás čekají (poprvé) doslova životní výhledy Boku Kotorskou.
Metr za metrem výhled trumfuje výhled. A tomu všemu přidávají podzimní barvy a zapadající Slunce.
Tyto výhledy jsou o to cennější s vědomím, že se nacházíme poblíž jednoho z nejdeštivějšího míst v celé Evropě.
Tisíc metrů pod námi je Kotor. O něm v dalším díle.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí
Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem
Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce
Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu
To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Jen kritizujete z tepla kanceláře, spustil Bělica. Nezvedáte telefon, řekl Hladík
V ostrý spor mezi hejtmanem Moravskoslezského kraje Josefem Bělicou (ANO) a ministrem životního...
Za rabování hrozí trest 12 let, varuje Rakušan. Jedná Ústřední krizový štáb
Přímý přenos První příběhy rabování v zaplavených oblastech. Ministr vnitra Vít Rakušan varoval před vysokými...
Kriminálníkem ve dvanácti. Britové a Portugalci řeší případy malých násilníků
Ve Velké Británii odsoudili dosud nejmladšího účastníka letních protestů krajní pravice....
Fiala slíbil rychle obnovit dopravu. Česko žádá EU o 15 tisíc vysoušečů
Spolu s dalším ministry navštívil v úterý premiér Petr Fiala povodněmi zasažené oblasti...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 668x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.