Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Kouzlo těchto velkých aerolinek je, že mají podporu, která funguje. Navíc česky. Ne, že bych to nutně vyžadoval, ale na podpoře se za anglicky mluvící kolikrát vydává kdekdo. Proto bez problémů posouváme let o čtyři dny a rázem se otevírá prostor pro rozšíření programu v Kolumbii. A teď kam.
Z Bogoty se dá dostat na spoustu zajímavých míst, přesto náš čas je omezený, a tak nechceme daleko, ani nechceme řešit složité hraniční procedury. A také nechceme, aby to stálo ranec. Proto jsou možnosti dvě: Karibik nebo Amazonie. Volba padá na Amazonii.
Stačí dvě hodiny letu jsme opět na jižní polokouli. Přílet je impozantní. Pod námi je nekonečná zeleň v mracích, z níž se z ničeho vynoří ranvej.
Téměř stoprocentní vlhkost a teplota přes třicet stupňů způsobuje, že pokud nelije jak z konve nebo není čistá obloha, počasí prakticky nelze rozeznat. Sama Leticia je zvláštním světem. Ještě na letišti se platí vstup do národní parku. Pokud chcete překročit hranici do Brazílie, musíte si nechat dát razítko už na letišti, protože hranice mezi Kolumbií a Brazilií není typicky jihoamerická - stačí přejít ulici.
Na ulicích potkáte kdeco. Silnice jsou rozmlácené a jezdí po nich spousta tuk tuků a motorek. Na motorkách obvykle sedí tři i více pasažérů, jezdí i děti, helmu nemá nikdo. Co chvíli na nás z motorek místní pořvávají “taxi, taxi”. Rychle je jasné, že právě motorka je tím taxi. Velkou měrou má na této anarchii podíl, že v Leticii není dopravní policie, proto jezdí každý, kdo to umí.
Jdeme se podívat do přístavu. Procházíme něčím, co by se dalo nazvat slumem. Přes zhruba pětimetrové koryto, kterým rychle teče voda, je vratký most z prken a kůlů. Most se kymácí pod nohama a já propadnu strachu. Jeden z místních natáhne ruku a pomůže mi. Tento hraniční zážitek později umocní, když se most do rána zřítí.
S mapou v ruce hledáme přístav. Cesta, kterou mapa ukazuje, nevypadá úplně jako vhodný kandidát. Později se ukáže, že naokolo vede lepší cesta. Tím, že v Amazonii pořád prší, na každém rohu jsou bažiny. Co s tím? Hodíte přes bažinu kládu. Nápad by to byl dobrý, kdyby to opravdu nebyla jen surová kláda, která když namokne, docela klouže.
Konečně jsme v přístavu. Upřímně, představoval jsem si trochu něco jiného. Tok Amazonky je impozantní, přitom je to jen jeho třetina. Žádné molo tu není. Ani náznak dlažby nebo betonu. Pravda, není to nákladní přístav, ten je dál za plotem, přesto odtud jezdí všechny lodě, které převáží pasažéry.
Hledáme někoho, kdo by nás vzal do Puerto Nariňo, oázy klidu zhruba 70 kilometrů proti proudu Amazonky kousek od peruánských hranic. Jenže je pozdě odpoledne a jediná šance je jet brzo ráno.
Po zralé úvaze volíme úplně jiný přístup. Jdeme do agentury, kterou vede Antonio Cruz Perez. Pěknou angličtinou nám vysvětluje, že můžeme jet na kolumbijskou stranu nebo na peruánskou stranu. Kolumbijská strana je spíše o fauně v korunách stromů, zatímco peruánská strana je plná bažin a proto především království vodní fauny. Volíme džungli s pevnou půdou pod nohama. Vyrazíme ráno. Antonio zajistí cestu lodí, ubytování, stravu, denní prohlídku džungle i noční prohlídku džungle. Stojí to ranec, doslova miliony pesos, ale když už jsme tady..
A o tom příště.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí

Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Jan Vaverka
Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Ruská armáda v noci zničila 28 ukrajinských dronů a dál útočí na Kyjev
Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana zničila v noci na pondělí 28 ukrajinských dronů, uvedlo ruské...
Slunečné jarní počasí na začátku týdne vystřídají bouřky a déšť
Začátek týdne budou doprovázet bouřky se srážkami, které budou spíš lokálního charakteru. První...
Policie pátrala po dvacetiletém autistovi. Našla ho v Litoměřicích
Dvacetiletého mentálně postiženého muže, který v neděli odešel z Domova pro osoby se zdravotním...
Klasická reklama už netáhne, jižní Moravu tlačí placení influenceři
K návštěvě krás jižní Moravy lákají desítky digitálních tvůrců z Česka i zahraničí. Potenciálním...

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 687x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.