Chile - 3. díl: Astronomická observatoř Paranal
Z Paposa je to na Cerro Paranal zhruba 60 kilometrů. Převýšení 2600 metrů. Je to impozantní příkrá cesta, která začíná podobně jako končil předchozí den. Pod mrakem. Někde kolem tisíce metrů nad mořem se vynořujeme z mraků a před námi je pustina zalitá ranním sluncem.
Nutno dodat, že takhle nad ránem je v Atacamě sotva nad nulou a pěkně vyfukuje, proto je potřeba se adekvátně vybavit. V průběhu dne teplota kolísá běžně v rozmezí dvaceti stupňů. Nadto je třeba brát v potaz, že jste u obratníku a 2600 metrů nad mořem, proto se můžete velmi rychle spálit.
Dvakrát denně každou sobotu na Paranalu pořádá Evropská jižní observatoř (ESO) zdarma prohlídky. Co si musíte zajistit, je doprava, protože žádné linky sem nejezdí a nelze se v areálu ani ubytovat (na to je třeba být vědec nebo mít novinářskou akreditaci)
Areál se dělí na dvě základní části - pod kopcem je zázemí, kde servisují techniku a kde je ubytování pro zaměstnance a akreditované hosty, na uříznutém vrcholu je samotná observatoř.
Prohlídkou nás provádí Gustavo, který, přestože je mého věku, na Paranalu působí už 15 let. Po registraci a organizačních pokynech hned míříme k teleskopům. Teleskopy jsou celkem čtyři a jmenují se Antu, Kueyen, Melipal a Yepun, což odkazuje v jazyce původních obyvatel na Slunce, Měsíc, Jižní kříž a Venuši. Teleskopy mohou pracovat samostatně i spolu.
Po technické stránce jde o ohromné dílo. Průměr primárních zrcadel je 8,2 metrů, což z nich dělá optické teleskopy s největšími jednolitými primárními zrcadly na světě (větší zrcadla, například na Hawai, jsou složena z hexagonálních segmentů). Samotná primární zrcadla mají 22 tun, pročež potřebují aktivní optiku, která kompenzuje jejich deformaci vlivem gravitace. Na to je potřeba 150 aktuátorů, každý o síle až 500 N. Pro jeho velikost se dá říct, že jde o dalekohled, kolem kterého je postavena budova jako zázemí. Samotná budova má 450 tun.
Sekundární zrcadlo má tzv. adaptivní optiku, která koriguje piezoelektrickými posuvy tvar zrcadla v řádu nanometrů, v závislosti na aktuálních pozorovacích podmínkách. Potřebné posuvy se definují za použití laserů, které jednou za noc vytvoří ve vyšších patrech atmosféry umělou hvězdu, která se použije ke kalibraci zrcadel.
Díky této sofistikované technologii můžeme z Atacamy dělat pozorování, která natolik kompenzují vlivy atmosféry, že jsou srovnatelná s pozorováními z vesmíru. Díky tomu se budoucí kosmické mise budou zaměřovat především na pozorování mimo viditelné spektrum a Hubbleův vesmírný dalekohled tak bude dost možná posledním svého druhu.
Nabízí se otázka: Proč nestavět teleskopy ještě výš v horách? To má tři nástrahy - zázemí, klima a personál. Jednou za 18 měsíců se celé 22 tunové zrcadlo vyjme a udělá se mu, v hale pod kopcem, nová povrchová úprava. Sama technika je velice zranitelná a je třeba ji udržovat ve specifických podmínkách. To je energeticky náročné, proto je při výběru lokality kladen důraz na to, aby místní klima nebylo až moc drsné. V neposlední řadě potřebujete obsluhu. Na Paranalu je dlouhodobě zhruba 200 zaměstnanců a pro dlouhodobý pobyt je zdejší nadmořská výška 2600 vhodná bez jakýchkoliv omezení. Ne, že by nebyly teleskopy umístěny ve vyšší nadmořské výšce, například na Hawaii, ale míst, která mají optimální pozorovací a klimatické podmínky a zároveň je tam možné vybudovat kompletní infrastrukturu, je pomálu.
Prohlídka pro veřejnost vydá na 3 hodiny a končí v ESO hotelu, který je zapuštěn do země, že ho můžete i přehlédnout. Hotel, který se zviditelnil v roce 2008 v bondovce Quantum of Solace, je klidnou oázou pro vědce, kteří tu přes den spí.
Je čas jet. Až se sem vrátíme, možná už bude hotový teleskop Extremely Large Telescope (ELT), který se staví na protějším kopci Cerro Armazones. Průměr primárního zrcadla bude mít 39,3 metrů a nad ním se bude tyčit kupole s průměrem 86 metrů. Hotov má být v roce 2027.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí

Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie

Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není
Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...
Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá
Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 689x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.