Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya
Byl říjen, pár týdnů do odjezdu. Brouzdal jsem mapami a najednou vidím Observatorio Astrofísico de Chacaltaya. Podívám se blíž a nacházím detailní informace o aktuálních podmínkách, o výzkumu na observatoři i o tom, jak čelit vysoké nadmořské výšce. Nadto, když dáte Chacaltaya do Googlu, vyskočí na vás příběh lyžařského střediska na ledovci, které skončilo poté, co zmizel ledovec. A protože webové stránky observatoře mají kontaktní formulář, bylo jasno.
Je pondělí ráno a u konečné oranžové lanovky v La Pazu se scházíme s Isabel. Pondělí je den, kdy se dělají pravidelné obhlídky observatoře a střídají se na observatoři směny. Cesta dlouhá 40 kilometrů nám vezme dobré dvě hodiny. Nejprve se potřebujeme všichni postupně poskládat do Nissanu Patrol, ve kterém nás jede devět, a jak se vymotáme z La Pazu, začínáme pozvolna stoupat na observatoř ve výšce 5240 metrů.
Cesta to není pro každého - bez asfaltu a dost rozbitá, nicméně s trochou citu, se dá vyjet i s kdejakým vozidlem s vyšší světlou výškou.
Observatoř je poměrně rozlehlým areálem, kam pravidelně jednou týdně jezdí vědci a dvakrát týdně se tu střídá správce. Jinými slovy, každé pondělí přijede velká skupina (vědci a výměna správce), ve čtvrtek nebo pátek přijede malá skupina. Observatoř je totiž výše než nejvýše položené permanentně osídlené místo na zemi. Je to království výškové nemoci a i když se tu střídají odolní jedinci, nemůže tu být nikdo delší dobu. Přesto observatoř nabízí vše, co si dokážete představit.
Ač jsme ve vysoké nadmořské výšce už nějaký den, tady dostáváme zase nový pohled. Není to jen o tom, v jaké teplotě vře voda na čaj nebo že musíte každý krok vážit a nikam nespěchat. Specifickým výzvám čelí i technika, a tak se kvůli nedostatku vzduchu vymýšlejí metody, jak chladit přehřívající se elektroniku, která se nepřehřívá proto, že by byla pod enormní zátěží, ale jednoduše proto, že je designovaná na chlazení okolním vzduchem, kterého je tu ale méně.
A pak je tu vědecká rovina observatoře. Isabel se zabývá klimatologií, což je dnes primární zaměření observatoře. Ukazuje nám dlouhodobé trendy v kontextu klimatu kontinentu (naprostá většina srážek v Bolívii pochází z Atlantiku, který je mnohem dále než Pacifik), tak krátkodobé změny, kdy senzitivita detekčních jednotek dokáže zachytit změnu koncentrace oxidu uhličitého způsobeného naším příjezdem k observatoři. Přesto se hodí zmínit, že historicky, a je to i v názvu, se observatoř zaměřovala na astrofyziku a do síně slávy fyziky se Chacaltaya zapsala detekcí pionů, subatomárních částic, za což byla později udělena Nobelova cena.
Vyrážíme s Isabel na zteč. Potřebuje zkontrolovat měřící stanici při vrcholu. Jdeme velmi vlažně, přec jen vzduchu je tu málo. Dojde i na osobnější témata, kdy se dozvíme, že její manžel je Polák, profesionální fotograf a spoluautor současných bolivijských bankovek. Isabel a Ondra nemají potřebu jít na úplný vrchol, a tak těch posledních pár metrů jdu sám. Když dorazím k nápisu 5435 je to určitá satisfakce, nicméně hned po tom dostávám pocit, že jsem stanovil rekord, který asi nebudu mít potřebu překonat.
Na vedlejším vrcholu jsou ruiny lyžařského vleku. Z konečné vleku je skvěle vidět kudy vedl ledovec, na němž byla sjezdovka. Po straně bývalého ledovce jsou ruiny hotelu s restaurací a někdejšího lyžařského klubu. Jsou to svým způsobem fascinující budovy - i po dvaceti letech chátrání mají svoje kouzlo.
Cesta zpátky trvá asi hodinu a půl. Jdeme s Isabel na pozdní oběd. A o kulinářské objevování La Pazu bude poslední díl z Bolívie.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí
Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem
Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce
Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu
To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Nemáme na nájem, říkají stávkující v Boeingu. Jsou připraveni protestovat dál
Více než 30 tisíc zaměstnanců Boeingu stále stávkuje a nic nenasvědčuje tomu, že by protesty měly v...
Zmar i víra v lepší zítřky. Fotoreportér zmapoval osudy vytopených rodin
Během několika desítek minut přišla řada lidí na Jesenicku téměř o všechno. V některých budovách...
Tajná služba před atentátem na Trumpa pochybila, prokázala vnitřní prověrka
Vnitřní vyšetřování Tajné služby Spojených států amerických (USSS) odhalilo porušení bezpečnostních...
Mír bude, až se Putin stáhne a dostane trest, říká nový ukrajinský velvyslanec
Premium Česko má po téměř dvou letech ukrajinského velvyslance. Vasyl Zvaryč v rozhovoru pro MF DNES...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 669x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.