Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Alcobaça a Tomar – trochu jiné Portugalsko

Estremadura a Ribatejo jsou regiony mezi Lisabonem a Coimbrou. Navzdory mnoha architektonickým klenotům, právě tuto lokalitu turisté většinou míjejí v honbě na druhou stranu Portugalska.

Nejen Španělsko, také Portugalsko má svoji Estremaduru. S tou španělskou má společný v zásadě jen vývoj svého jména, kdy takto byla označena “extrémní hranice” mezi křesťanskou a muslimskou částí poloostrova. Jinak portugalská Estremadura se španělskou Extremadurou ani nesousedí neb se nachází při pobřeží Atlantiku.

V Portugalské Estremaduře a Ribateju se nacházejí dva klenoty, kterým bych se rád dnes věnoval. Oba mají poměrně pohnutou historii a oba jsou naprosto výjimečné nejen v rámci Portugalska, ale i v rámci celého kontinentu.

Alcobaça

Alcobaça leží v Estremaduře zhruba na půli cesty mezi Lisabonem a Coimbrou. Najdete tu největší gotickou stavbu v Portugalsku - Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça. Cisterciácký klášter sice zvenčí neohromí, ale jakmile vstoupíte, dojem se rázem mění.

Opatství

Chrámová loď s vysokým stropem je dlouhá 106 metrů. Má, podobně jako celý klášter, typicky strohou výzdobu, která její bestiální rozměry jen umocňuje.

Hlavní chrámová loď

Historie kláštera sahá až k počátkům Portugalského království. První portugalský král Alfonso Henriques slíbil postavit klášter, osvobodí-li zemi od Maurů. K porážce Maurů došlo v roce 1147 u Santarému a krátce nato se začalo i s budováním kláštera.

Klášter, resp. opatství, byl centrem vzdělanosti a obchodu, a obývalo jej celkem 999 mnichů. Bohatství opatství je vidět na každém kroku, například navštívíte-li kuchyni, do níž byla přivedena bystřina, mj. jako zdroj čerstvých ryb, nebo v ní byl prostor pro rožnění celého vola.

Dormitář kláštera

Ale nejde jen o pompéznost prostor. Co na vás dolehne, je i poměrně pohnutá historie, již ztělesňuje příběh krále Pedra I. a Inés de Castro, kteří jsou společně pohřbeni v hlavní chrámové lodi.

Pedro, syn a dědic krále Alfonsa IV., byl donucen ke sňatku s Kastilskou princeznou, i když byl zamilován do její dvorní dámy Inés. I poté, co Pedrova manželka v roce 1345 zemřela, bránil král Pedrovu sňatku s Inés. Obával se totiž nebezpečného vlivu její španělské rodiny.

Na nátlak vlivných portugalských šlechticů nechal Alfonso IV. Inés roku 1355 v Coimbře zavraždit. V té době však byli milenci již tajně oddáni a měli tři děti. Běsnící Pedro se postavil do čela povstání proti svému otci a Portugalsko se ocitlo na pokraji občanské války. Těsně před Alfonsovou smrtí v roce 1357 situaci po obrovské námaze utišil arcibiskup z Bragy.

Když krátce nato Pedro nahradil svého otce na portugalském trůnu, dokonal svou pomstu. Před hradem v Santarému nechal šlechtice popravit tak, že byli zaživa stáhnuti z kůže a následně jim nechal vyrvat srdce z těla.

Poté nařídil exhumaci těla Inés a dodatečně ji nechal korunovat portugalskou královnou v katedrále v Coimbře. Po oficiální korunovaci složil celý královský dvůr poctu královně políbením její rozkládající se ruky. Královniny ostatky pak byly ve slavnostním procesí převezeny do Alcobaçy. Když o deset let později zemřel i nešťastný král Pedro, byly jeho ostatky uloženy naproti Inés tak, jak si přál.

Tomar

Tomar, ležící v Ribateju, má neméně pohnutou historii neb je úzce spjat s řádem Templářských rytířů. Právě oni Tomar založili jako obrannou baštu proti Maurům.

V Tomaru se na vyvýšenině nad dnešním centrem nachází nejzachovalejší templářský komplex v Evropě. V areálu se prolíná románská, gotická, manuelská i renesanční architektura. Jeho centrem je úchvatná kaple ve tvaru oktagonu, již obklopuje klášter obřích rozměrů.

Klášter sám o sobě není tak pompézní jako v případě Alcobaçy, na rozdíl od Alcobaçy je ale téměř celý zpřístupněn. Dostanete se tak i do komnat, jídelen nebo skladů.

I samotná historie řádu Templářů v Portugalsku je pozoruhodná. Je obecně známo, že v pátek 13. října 1307 rozhodl papež Klement V. o likvidaci členů Templářského řádu. V té době šlo o samostatný, vlivný a bohatý řád, který nepodléhal světské moci. Proto byl spoustě lidem trnem v oku, především pak Filipovi IV. Sličnému, který byl jedním z hlavních iniciátorů nátlaku na papeže.

V Portugalsku se papežovu rozhodnutí vzepřel král Dinis, který vzal templáře pod ochranu a umožnil jim další fungovaní pod jménem „Kristův řád“. Ten pak později pomáhal financovat objevitelské plavby a jeho velmistrem se na 40 let stal Jindřich Mořeplavec, jedna z nejvýznamnějších osobností portugalských dějin.

Praktické informace

Alcobaça i Tomar jsou maloměsta, velmi dobře přístupná z hlavních tahů. Pohyb po městě vám nezabere příliš mnoho času a vzhledem k tomu, že nejsou tolik turisty vyhledávána, není problém s parkováním ani pohybem po městě.

Vstupné vyjde na 3 eura v případě klášteru v Alcobaçe a na 6 euro v případě templářského komplexu v Tomaru. Mimo toho není mnoho ve městech k vidění. V případě Tomaru může zaujmout hlavní náměstí s černobílou dlažbou, na jehož pozadí je právě Tomarský hrad, v případě Alcobaçy ruiny pevnosti nad městem, ze kterých je skvělý výhled na klášter.

Z Alcobaçy je na dosah Nazaré, ráj surfařů pověstný vysokými vlnami, které se vzdouvají díky podmořskému kaňonu, a Batalha, další z mnoha skvostů tohoto regionu, úzce spjatý s bojem Portugalců za nezávislost na Kastilii.

Z Tomaru je to blízko do Fatimy – významného poutního místa, kde se opakovaně zjevovala Panna Marie. Po posledním zjevení 13. října 1917 se do doliny vypravila spousta poutníků, novinářů i fotografů v očekávání dalšího zázraku. To, co se odehrálo, je známo jako „sluneční zázrak“ a jde o poměrně bizardní sled událostí, kdy se obloha za hustého deště protrhala, Slunce rotovalo po obloze a když se vrátilo na původní místo, byli všichni suší (bližší info http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2117334-slunce-se-pohnulo-ve-fatime-jak-veda-vysvetluje-nejvetsi-zazrak-20-stoleti).

To je pro dnešek vše. Příště se přesunu na sever Portugalska.

Autor: Jan Vaverka | pátek 1.6.2018 8:20 | karma článku: 12,36 | přečteno: 464x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.

17.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,48 | Přečteno: 177x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.

10.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,27 | Přečteno: 164x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,59 | Přečteno: 173x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 14,39 | Přečteno: 181x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 271x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 140
  • Celková karma 14,54
  • Průměrná čtenost 634x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik