Skřítkové mezi námi - 3. Dobromílek

Paní Pavla má doma dva roztomilé rošťáčky, starší Pavlík chodí do páté a mladší Jaroušek do třetí třídy. Oba jsou pěkní nezbedové, jak se na pořádné kluky sluší a patří, například minulou neděli přilákalo Pavlu do dětského pokoje řinčení rozbitého skla. Na podlaze se válely zbytky lustru, nedbale ozdobené Járovým pantoflem. Stačil jeden tázavý pohled a klučina hned přispěchal s vysvětlením: „Víš, mami, my jsme se trochu pošťuchovali a mně přitom vypadla bačkůrka na lustr.“

To Pavlíkovi kousky jsou vypečenější, hodné správného páťáka. Nedávno si málem přivodil úraz elektrickým proudem, o nebezpečí požáru ani nemluvě. Přišlo mu totiž, že ten krásný, dnes již téměř historický vláček, který jejich děda vyštrachal někde na půdě, jezdí na baterky příliš pomalu. A tak nelenil, odněkud vyčaroval dva drátky a ve snaze o jeho zrychlení jej připojil rovnou do zásuvky. Naštěstí to odnesla jen lokomotiva a pojistky. Jindy se mu povedla rošťárna téměř pubertální, přinesl si ze školy poznámku od paní učitelky, že kreslí holčičkám do matematického sešitu nemravné obrázky a aby se prý maminka zastavila ve škole osobně. Při pohovoru s paní učitelkou se Pavliny obavy rychle změnily v umně zadržovaný smích, když se totiž dozvěděla, že celá záležitost spočívá v maličkých tečkách, přikreslených za bříška číslic 3, které tak připomínaly, nu však víte co.

Pavlin manžel Ota je uznávaným chirurgem, nejlepším na celé klinice. Všichni si ho nesmírně váží, často přednáší na mezinárodních lékařských sympoziích, jeho operací se běžně účastní světové kapacity. Jenomže nikdo nemůže umět všechno, a tak jak je Ota dobrý ve své profesi, tak je také levý na jakoukoli manuální práci. Na drobné „chlapské“ opravy v domácnosti si Pavla už dávno zvykla, ale čert ji mohl vzít, když jí Ota navzdory své nešikovnosti chtěl pomoci se sekání trávy na zahradě a kromě té trávy posekal i její nejoblíbenější kytičky.

Jenže Pavlu čert nevzal. Nikdy se nerozčílila, ani nad nezbednostmi svých synátorů, ani nad nešikovností svého manžela. Pavla má totiž svého Dobromílka, který ji pokaždé zarazí, když chce pozvednout hlas, případně uštědřit pořádný výchovný pohlavek, a přiměje ji k tomu, aby si s nebohým hříšníkem vše v klidu a beze zloby vyříkala pěkně s očí do očí. Svého Dobromílka má i Ota. Svoji manuální nezručnost se snaží vyvážit tím, že se s oběma kluky pravidelně učí a kontroluje jim domácí úkoly. Nesčetněkrát se stalo, že chtěl těm nezbedům omlátit sešit o hlavu, ale jeho Dobromílek ho vždy přiměl k trpělivosti.

Dobromílka má totiž každý z nás. Je to skřítek, který neustále bdí nad naším klidem, rozvahou a vstřícností vůči našim blízkým. Jenomže zdaleka ne každý z nás umí svému Dobromílkovi naslouchat, mnozí se dokážeme pěkně rozčílit a obrátit svou zlobu proti těm, kteří nás milují, dokonce i tehdy, když za svůj prohřešek třeba ani nemohou.

Blíží se Vánoce, brzy bude Štědrý den. Ten, kdo svou mysl večer u stromečku na chvilku zastaví a soustředí ji na lásku ke svým bližním, možná na okamžik koutkem oka zahlédne modravou Dobromílkovu postavu. On mu pak s radostí bude celý rok pomáhat být šťastný se svou rodinou.

Autor: Jan Pražák | úterý 20.12.2011 21:18 | karma článku: 10,93 | přečteno: 731x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 24,15 | Přečteno: 777x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,43 | Přečteno: 688x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,69 | Přečteno: 928x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 911x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  18:33

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny,...

Chci v europarlamentu založit novou frakci, už o ní jednáme, říká Konečná

19. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Ve svém třetím funkčním období v Evropském parlamentu je Kateřina Konečná poprvé bez síly frakce v...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Dva žáci před školou v Německu pobodali učitele, ten je v ohrožení života

19. července 2024  16:36,  aktualizováno  17:28

Dva žáci v pátek pobodali učitele před školou ve městě Wedel poblíž Hamburku, uvedl server listu...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,61
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.