Skřítkové mezi námi - 2. Zatvrdník

Jsou lidé, kteří se nedokážou bavit, tvář mají neustále zachmuřenou a slovo smích je jim docela cizí. Když je pozdravíte, tak vám odpoví na půl úst, pokud vůbec a jestliže se na ně usmějete, hned vás začnou podezírat, že se je budete snažit nějakým způsobem obelstít. Zábavu jiných vnímají jako urážku, dobrou náladu považují za výsměch své osobě, vše hezké se snaží co nejrychleji utnout a překazit.

Třeba taková stará paní Stanislava z přízemí, která snad neustále poslouchá za dveřmi své garsonky s okem přilepeným na kukátko. Ví o všem, co se po domě šustne, každého pomluví, každému hned vynadá za kdejakou prkotinu. Jakmile je někde v domě sebemenší ruch v době večerní či nedej bože noční, hned volá policii, aby přijela hříšníkům napařit pokutu, když už je nemůže rovnou zatknout. Běda tomu, kdo je zadaný a za nepřítomnosti svého protějšku k němu do bytu vstoupí osoba opačného pohlaví. To se hned Stanislava postará o drby nejtěžšího kalibru bez ohlednu na to, že se třeba jedná o návštěvu zcela nevinnou. Dříve taková nebývala, za mlada byla hezká a milá holka, za kterou se otočil kdejaký nápadník a společenský život jí vůbec nebyl cizí. Jenomže, jak plynul čas, osud si s ní nehezky pohrál. Manžel ji po čase vyměnil za mladší neopotřebovaný model, a když od ní a od dcerky odcházel, zapomněl si u nich akorát dluhy. O dobré místo přišla už dávno, když si dovolila nebýt po vůli vlivnému okresnímu náměstkovi, který do jejich podniku zavítal na kontrolu, takže nakonec skončila jako uklízečka. A dcerka? Vdala se a poté, co na ní vymámila zbytek peněz, se odstěhovala se svým mužem někam do tramtárie. Potom se u Stanislavy usídlil nehezký skřítek Zatvrdník se svraskalou tváří a kamenným srdcem. To on ji tiše ve spánku našeptává, jak komu ublížit, koho pomluvit a podrazit. Při každém jejím výstupu se zlomyslně pochechtává svým jízlivým smíchem a jeho obličej se stává ještě odpornějším.

S panem Kamilem ve třetím patře je to trochu jiné, mnohem horší. Navenek ukazuje svému okolí vlídnou a přátelskou tvář šarmantního padesátníka, ale jakmile se mu někdo sebemenším způsobem znelíbí třeba jen tím, že k němu není dostatečně uctivý, otočí se proti němu. Úskočně s ním začne spřádat dlouhé a důvěrné rozhovory, aby získané informace mohl co nejvýhodněji zneužít. Přitom je natolik vychytralý, že v sobě nikdy nenechá rozpoznat původce intrik, ba co víc, ve snaze potopit svou oběť ještě hlouběji, se ji snaží naoko utěšovat a vytáhnout z ní další podrobnosti. I on byl dřív docela jinačí, přátelský, férový a spolehlivý, leč i s ním osud zamával. Jeho bývalá jej vroucně milovala do té doby, než kvůli úrazu přišel o lukrativní výnosné zaměstnání. Zavinil si to tehdy tak trochu sám, holt si trochu přihnul a zaměstnavatel ho pak s lehkým srdcem nechal na holičkách. Žena sbalila děti a šla „za lepším,“ rozdrcené koleno mu doktoři zfušovali a na něho zbyl jen ubohý invalidní důchod, a ovšem nikdo jiný, než skřítek Zatvrdník. Ten mu teď pomáhá a vnuká mu způsoby, jak svému okolí ubližovat co nejrafinovaněji a nejvíc.

Ani paní Stanislava, ani pan Kamil nejsou šťastní. Zatvrdník jim sice usnadňuje dosahování jejich temných cílů, ale zároveň je žene dál a dál do propadliště duševní beznaděje. Jediné, co by snad oběma dokázalo ještě pomoci a co by od nich zároveň Zatvrdníka zapudilo, je láska. Taková ta skutečná, čistá a nezištná, ta nesmírně vzácná. Jenže, posuďte sami, kdo z nás by byl hlubokého citu schopen vůči cizímu člověku, který je zlý a nenávistný? Snad jenom blázen. Ale počkejte, možná mě něco napadá. Pokud by náhodou zkřížili svůj osud s nějakou němou tváří, pak snad ta jediná by uměla vykřesat ze zkamenělých srdcí těch dvou jiskřičku něčeho hezkého, co v nich mívali kdysi dávno. Snad by svou zvířecí láskou a chundelatou oddaností dokázala od nich odehnat Zatvrdníka a vrátit jim trochu štěstí. Aspoň tu trošičku, kterou potřebuje každý z nás.

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 1.12.2011 0:10 | karma článku: 12,97 | přečteno: 597x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 22,56 | Přečteno: 671x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,29 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,60 | Přečteno: 919x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 908x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Konec týdne bude slunečný. Pak přijdou zase bouřky, varují meteorologové

18. července 2024  6:36

Přímý přenos Druhá polovina týdne podle meteorologů přinese příjemné slunečné počasí bez srážek. V neděli se ale...

Američtí pracující na první místo. Vance na sjezdu republikánů kritizoval Čínu

18. července 2024  6:29

Americký senátor J.D. Vance, kterého si republikánský exprezident Donald Trump vybral jako...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,55
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.