Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Překvapivý důsledek očkování proti covidu

„Radši se ke mně moc nepřibližuj, ať nechytíš babičkovskou nemoc!“ Varovala mě kamarádka Lenka, když jsem ji letos zjara potkal. Instinktivně couvla, dala si ruku před ústa, zakašlala a nenápadně si otřela nos kapesníkem.

„Babičkovskou nemoc? Proboha, co to je?“ Vyvalil jsem překvapeně oči.

„Ale vždyť to určitě znáš,“ pustila se Lenka do vysvětlování. „Taky máš vnoučata a dobře víš, že od dětí se daleko snáz nakazíš virózou než od nás dospěláků.“ Nezbylo mi, než jí dát zapravdu. Logicky si to vysvětlit nedokážu, ale něco podobného tvrdí spousta prarodičů hlídačů a též s tím mám svou zkušenost.

„Takže nejen babičkovská, ale i dědkovská, hlavně se brzy uzdrav,“ pokusil jsem se to vzít s humorem.

Jenomže Lenka se neusmála. Znova se vysmrkala a pravila: „Víš, kamaráde, vnoučata, nevnoučata, nikdy jsem taková nebyla. Jako prodavačka se celý život pohybuji mezi lidmi i dětmi a často se stávalo, že jsem tam u nás v cukrárně v době viróz zůstala jako jediná zdravá, všichni ostatní kolem mě popadali. A teď to mám už poněkolikáté za sebou. Asi holt stárnu.“

S tím jsme se tehdy rozloučili a mně přišlo Lenky líto. Znal jsem ji jako veselou kopu, plnou humoru, vstřícnosti a energie, ale teď byla pobledlá a bez nálady, jako by z ní ty protivné nemoci vysály veškerou radost ze života.

V následujícím období jsem Lenku moc neviděl, přestože bydlíme nedaleko od sebe. Celou dobu byla víc nemocná než zdravá a se svými mladými se prakticky nemohla stýkat. Dokonce musela zrušit už dlouho naplánovanou letní dovolenou, na kterou se tolik těšila. Pokud jsem ji náhodou zahlédl, vypadala vyčerpaně, pohubla a dělala dojem, jakoby za těch pár měsíců zestárla o několik let.

***

„Tak už je mi konečně trošku líp, teď se jen modlím, abych vydržela,“ pochlubila se mi Lenka minulý týden, když jsem ji zahlédl cestou z autobusu na zahrádce jejich domku. Chvilku jsme si povídali přes plot a ona pravila, že jí to dohnalo vypravit se za imunologem. Ten ji vyšetřil, odebral vzorky a vyslovil několik teorií s tím, že je potřeba počkat na výsledky. Zeptal se jí, jestli byla očkovaná proti covidu, a když dostal kladnou odpověď, prohlásil, že se v současné době množí případy, kdy jsou dřív zdraví a odolní takto očkovaní lidé opakovaně nemocní. Není to probádané a ani se o tom moc nemá mluvit, ale, laicky řečeno, genetické RNA vakcíny u těchto případů zblbnuly fungování lidského imunitního systému, který zbytečně stále dokola bojuje proti covidu, i když ho člověk nemá. Tím se imunita vyčerpává a už jí nezbývá dost síly, aby se bránila proti ostatním běžným nemocem.

„Teď jen doufám, že to není můj případ. Až to budu vědět, tak se ozvu, jak jsem dopadla,“ uzavřela Lenka naše přesplotové klábosení a zalezla dovnitř, aby si trochu odpočinula.

***

Lenka dodržela svůj slib a uprostřed tohoto týdně se mi ozvala telefonem. Zněla vyčerpaně a měla hrubý zastřený hlas, trochu jako kdyby proflámovala celou noc. Nicméně důvod byl jiný.

„Tak je to vážně pravda, naměřili mi hodnotu přes tři tisíce,“ pravila.

„Tři tisíce čeho, proboha?“ Zeptal jsem se zmateně.

„No, nějakých protilátek proti covidu (odborník nechť upřesní jakých), přestože ho nemám a normální hodnoty jsou prý o jeden až dva řády nižší.“

„A co se s tím dá dělat?“

„To pan doktor imunolog neví. Je to něco nového, přímá léčba není známá, jenom mi dal nějaké prášky na posílení imunity a doporučil, abych jedla to a ono, ale nejedla tamto, aby se moje vyčerpaná imunita posilovala přirozeným způsobem. Jinak prý nezbývá, než čekat, až se s tím organizmus vypořádá sám, jestli to teda dokáže. No, a taky jsem musela zase ke své praktičce, od včerejška mám angínu, horečku a beru antibiotika. Bože, já už se z toho zblázním.“

„Můžu Ti nějak pomoct?“

„Ne, radši sem za mnou nelez. Ani ty, ani Soňa. Díky, seš hodnej, ahoj, pokusím se usnout.“

Lenka přerušila hovor a přiměla mě k zamyšlení. Sám jsem se nechal proti covidu očkovat několikrát, svému okolí jsem to doporučoval a ani u sebe nebo u někoho dalšího krom Lenky jsem podobné dlouhodobé následky neviděl. Nejsem odborník, vidím to laickýma očima, ale každopádně se nedomnívám, že by si to Lenčin imunolog celé vymyslel. Jakkoli je mi jasné, že očkování proti covidu zachránilo miliony životů, bylo ušito horkou jehlou. Ono to v té době ani jinak nešlo, nebyl čas ho pořádně otestovat a odhalit všechny možné důsledky. 

Od té doby se covid stal běžnou nemocí, občas povystrčí růžky a stále se proti němu očkuje. Nechci nikoho ovlivňovat, pokud vám to radí odborník, klidně se nechte naočkovat, ale já už si tohle žihadýlko dát nenechám. To se radši spolehnu na vlastní imunitu, která naštěstí zůstala nezasažená.

A hlavně budu držet palce Lence, ať se z toho co nejdřív jednou provždy vykřeše, aby zas mohla být to veselou vstřícnou dámou za cukrárenským pultem a radovat se ze svých vnoučat bez opakovaných babičkovských nemocí.

Autor: Jan Pražák | neděle 17.9.2023 7:07 | karma článku: 30,79 | přečteno: 1203x
  • Další články autora

Jan Pražák

U nás se úspěch neodpouští

„To jste trefil přesně,“ pokývala majitelka hlavou s posmutnělým úsměvem v reakci na mou poznámku, že u nás se úspěch neodpouští. Pak rychle dopila svou desetiminutovou limonádu a s omluvou odkvačila za dalšími povinnostmi.

23.7.2024 v 14:34 | Karma: 11,82 | Přečteno: 165x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,61 | Přečteno: 1957x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 938x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 26,10 | Přečteno: 753x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 31,10 | Přečteno: 989x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  16:44

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, s cáry šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

23. července 2024  16:33

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  16:31

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2156
  • Celková karma 27,04
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.