Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peříčka

„Ale kdepak, má milá. Po smrti už nic není, lidské vědomí přestane existovat a prostě je konec.“ Radek si v debatách s Lenkou vždy pevně stál za svým materialistickým pohledem na život a nebyl ochoten připustit jinou možnost.

Lenka byla na rozdíl od svého manžela hluboce věřící a existence lidské duše pro ni byla samozřejmostí. Jakkoli byli ti dva pro sebe navzájem vším, často na toto téma vedli dlouhé rozhovory a nedokázali se shodnout. „Dobře,“ usmál  se jednoho dne Radek a uchopil Lenčiny ruce do svých dlaní, „jestli je na tvojí víře něco pravda, tak ten z nás, který umře jako první, se tomu druhému ozve ze záhrobí.“ Vážně se na něj podívala, bodlo ji u srdce, jeho slova jí přišla jako rouhání.

***

Když bylo Radkovi čtyřicet, dostal těžký infarkt a náhle zemřel, doktoři mu nedokázali pomoci. Večer po pohřbu, když děti už spaly, seděla Lenka v obýváku u zapálené svíčky a v hlubokém smutku se se slzami v očích modlila za Radkovu duši. Ve stejnou chvíli se zničehonic zastavily pendlovky visící na stěně, v prosklené skříňce se s cinkotem rozsypala sklenička a plamen svíčky se zatřepetal, div nezhasnul. „Radek,“ pomyslela si Lenka a málem se jí zastavilo srdce, „ve smyslu svých někdejších slov mi jeho duše přišla dát znamení.“

Lenka si prošla těžkým obdobím, děti vychovala sama a nikdy se znovu nevdala. O to víc se v četbě a v kontaktech se svým okolím přikláněla k duchovním oblastem. Ve své skromnosti měla obrovský smysl pro druhé, pomáhala, kde jen mohla, nejradši by vše rozdala potřebným lidem. „Andělé mě odměňují peříčky,“ radovala se pokaždé, když tenhle svůj maličký oblíbený předmět uviděla ležet na zemi v parku nebo na chodníku. A že jich nalézala hodně, rozhodně víc, než by jí přišlo normální.

***

Od Radkovy smrti uplynulo dvacet let, přišly zdravotní problémy a Lenka prodělala několik operací. „Pane doktore, dostala jsem obrovskou chuť na švestkové knedlíky, přímo je cítím.“ Zněla její odpověď na otázku, jak jí je, když se poprvé probrala z narkózy. Když se stejná chuť objevila po druhé operaci a poté i po třetí, Lence najednou něco došlo. Švestkové knedlíky sice sama nikdy moc ráda neměla, ale kdysi je často vařívala Radkovi, ten je miloval.

Loni na jaře se Lence blížila čtvrtá operace a ona navštívila jasnovidce, aby jí řekl, zda už se její problém konečně vyřeší. Z plánované krátké návštěvy se stalo dlouhé povídání, ten stařičký pán v Lence objevil moudrou bytost, která se v pozemské tělo oděla naposled. Narodila se proto, aby žila pro druhé a aby učinila poslední krok před cestou dál.

„Radkova duše je tu s vámi a provází vás,“ pravil jasnovidec a pokračoval: „Po smrti poznal svůj omyl a dal si za úkol vás chránit. Posílá vám do cesty lidi, kteří jsou vám blízcí. Když procházíte nějakou životní zkouškou, je při vás. A ta peříčka jsou od něj drobné pozdravy pro vaše potěšení.“ Poté se na chvilku odmlčel a pak jí odpověděl na její prvotní otázku: „Vaše operace dopadne dobře, vše bude tak, jak má být.“

Lenka si po návratu od jasnovidce opět zapálila svíčku a pomodlila se za Radkovu duši jako tenkrát večer po pohřbu. Zamyslela se a ve vzpomínkách na svého manžela se pokusila nazřít na život jeho materialistickýma očima. Napadlo ji, že tenkrát mohla nastat náhodná souhra několika okolností. Stroj ve starých vychozených pendlovkách se klidně sám od sebe zastaví, to se občas stává. Stejně tak sklenička mohla mít vnitřní pnutí a jednoho dne prostě náhodou prasknout. A plamen svíčky? Stačí prudší poryv větru venku, netěsná okna a vzduch v místnosti se rozproudí.

Napadlo ji, že lidé si zpravidla více všímají věcí, které mají rádi. Okolo peříčka ležícího na zemi může projít padesát lidí bez povšimnutí a až teprve ona si uvědomí, že tam něco takového je. Bezprostředně po probuzení z narkózy je lidský organizmus rozhozený, drobné čichové halucinace a pozměněné chutě nejsou žádnou výjimkou. Pan jasnovidec nemusel být člověkem s nadpřirozenými schopnostmi, ale spíš dobrým psychologem, který dokáže pomáhat lidem vhodně formulovanými odpověďmi, které od něj očekávají.

Navzdory těmto úvahám Lenka pevně věřila, že duchovní roviny a vjemy, které ji provázejí životem, jsou skutečné. Zahleděla se do plamene svíčky a napadlo ji, že větu toho starého pána: „vaše operace dopadne dobře, vše bude tak, jak má být,“ lze chápat dvojím způsobem. Lenka se po blížící se čtvrté operaci konečně uzdraví a po mnoho dalších let bude pomáhat ostatním. Nebo se poslední pozemská pouť její duše tímto světem uzavře a ona se bude moci odebrat někam dál. Setkat se s Radkem a pak odejít do míst, kde není tolik zla a protivenství jako zde. 

***

Od Lenčiny čtvrté operace uplynul rok, dnes byla na testech a všechny výsledky vyšly konečně negativní. Když s radostí v mysli procházela parkem, uviděla z dálky dva vrabčáky, jak se zvesela hašteří v hustém křoví. Přišla blíž, ptáci odlétli a zbylo po nich jen pár peříček v trávě. Lenka je sebrala, zrovna těchhle několik kousků si schová pro štěstí.

Autor: Jan Pražák | středa 10.5.2023 14:34 | karma článku: 28,75 | přečteno: 747x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 10,49 | Přečteno: 195x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 24,73 | Přečteno: 631x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,27 | Přečteno: 903x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,10 | Přečteno: 898x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 811x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Obejmu ji a píchnu. Devítiletý chlapec plánoval vraždu vychovatelky v domově

16. července 2024  17:53

Devítiletý hoch chtěl v jednom z dětských sociálních zařízení na Chomutovsku zavraždit...

Na jihu Peru havaroval autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

16. července 2024  17:20,  aktualizováno  17:41

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města...

Metsolaová dál povede europarlament, o post místopředsedkyně usiluje Dostálová

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  17:40

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Dítě z bílé chátry viceprezidentem. Výběr Trumpovy dvojky děsí demokraty

16. července 2024  17:32

Premium Se svým původem měl nyní být podle statistik už latentním alkoholikem na sociálních dávkách, ale...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,12
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.