Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Laškování s umělou inteligencí

Běžně se označuje zkratkou AI, tak si ji soukromě překřtíme na Ájinu, ať je nějaká legrace. A to si pište, že se s ní člověk pobaví, přestože jde ve skutečnosti o jakýsi systém přechytřelých strojů.

Lidé o Ájině říkají to i ono, jedni ji vychvalují až do nebes, jiní proklínají, div, že si pro ni nepřiletí sám vládce pekel mocný Lucifer. Tak jsem si tedy řekl, že si ji pro začátek maličko vyzkouším. A z čehože jako? No z koček, samozřejmě když už jsem jednou ten starej kocour.

I položil jsem Ájině kontrolní otázku, kteréže kočkovité šelmy předou a které nikoli. Ájina se hluboce zamyslela, načež mi odpověděla, že všechny. Blbost samozřejmě, ve skutečnosti předou jen kočky malé od té domácí nejrůznějších plemen, přes divokou a tak dál a tak dál až po pumu. Co je větší, tedy tygří a spol, to místo milého předení jednoduše nekřesťansky řve. Jak na lesy. Tak jsem tedy Ájině odpověděl, že se hluboce mýlí a dokonce přidal odkaz na nějaké stránky, kde to jacísi učení profesorové přes šelmy kočkovité podrobně rozebírají.

Nu a víte, co udělala Ájina? To neuhádnete, zachovala se úplně jako člověk. Napřed se omluvila za drobnou nepřesnost, ale pak začala mlžit, asi aby mi ukázala, jak je chytřejší než ti učení profesoři a že vlastně měla svým způsobem pravdu. Napsala doslova, cituji: "Řvaní velkých kočkovitých šelem může vzdáleně připomínat předení." No, nedali byste jí pětník?.

Další zkušenost s Ájinou jsme udělali s kolegou v práci, když se u mě jednoho ponurého rána objevil a zeptal se, jestli bych mu nedokázal poradit s jedním zapeklitým problémem z počítačoviny (dnes se tomu říká IT). Nebudu rozvádět, oč šlo, byla by to nuda, nějaké zašifrované XML soubory, řeknu jen, že jsem ho zklamal: "Miloši, je mi líto, ale tohle nevím." A pak mě napadlo: "Hele, co kdybychom se zkusili zeptat AI, ta je chytrá jak rádio, tak by nám mohla pomoct." Naformulovali jsme dotaz, odeslali, Ájina se zamyslela ještě hloubš než u toho předení, aby nám nakonec vystřihla hned čtyři možnosti řešení.

Inu, řeknu vám, přátelé, jedno lepší než druhé, použít se z nich nedalo žádné. Kdybych to chtěl z té zatrolené počítačoviny převést do lidštiny, tak si představte, jako bych se zeptal, jak mám oloupat brambory, když na to nemám nůž, škrabku, ani jiný nástroj. Jedna odpověď by zněla: "Brambory můžete oloupat nožem nebo škrabkou," pak další dva nesmysly a ta poslední: "Vyhledejte si nejbližší provozovnu manikúry, objednejte se tam a až na vás vyjde termín, nechte si zapilovat nehty na pravé ruce tak, aby byly ostré jako nůž. Nehty na levé ruce si dejte vytvarovat do zoubků, Poté omývejte brambory studenou vodou, pevně je berte do nehtů levé ruky a pravou rukou je oškrabujte."

Chvilku jsme s Milošem spekulovali, jestli nemáme zkusit nějakou jinou Ájinu, ale pak jsme to zavrhli. Miloš je šikula, asi za dva dny mi nadšeně volal s tím, že si ty brambory oškrábal... totiž chci říct, že si s tím počítačovým problémem poradil sám. A udělal to elegantně, je to holt koumák.

Nicméně abych Ájinu jen nepomlouval, párkrát jsem se jí zeptal na něco, co je sice jednoduché, ale přes strejdu Gůůůgla se to blbě hledá, a poradila mi dobře. Takže je to vlastně hodná holka. Tedy hodná, ale zároveň přísně korektní. Víte, že občas zlobím s něčím, co není v dnešní době tak úplně košer, tak jsem se rozhodnul, že Ájinu trochu potrápím. Nedala se, to si nechtě vyprávět.

Začal jsem oklikou, udělal jsem ze sebe naivku a doufal, že ji ve finále nachytám na švestkách: "Ahoj, jsou nějaké rozdíly mezi převažujícími povahových rysy u různých psích plemen?" A dostal jsem přednášku. Napřed mi odpověděla na pozdrav, a pak se rozhovořila o labradorech, jací bývají přátelští a společenští, o některých teriérech, že mohou být rezervovaní nebo podezřívaví vůči cizím lidem, a o dalších. Popsala skoro celou stránku a nakonec dodala, že to není jen otázka plemene, ale i výchovy a výcviku.

Nu dobrá, v psech se moc nevyznám, tak jsem se s ní nehádal, ale vycházel jsem ze skutečnosti, že mezi psem a člověkem není zas tak velký rozdíl. Tedy pokud pominu vyšší míru věrnosti a oddanosti u těch čtyřnožců.

Když Ájina tvrdí, že je rozdíl mezi psy, musí taky vědět, že je rozdíl mezi lidmi. Napsal jsem tedy další dotaz, zda taky existují rozdíly mezi převažujícími povahových rysy u příslušníků různých národů. A bylo. Konec, šmytec, šlus s inteligencí umělé inteligence. Její odpověď byla prostá, zcela korektní a úplně špatná. Ájina prohlásila, že žádné takové rozdíly nikdy nebyly vědecky dokázány. Tečka. No budiž, korektnost nade vše, nechal jsem ji při tom a další podobná témata, jako je například počet pohlaví a jejich vlastnosti jsem už neotevíral.

S těmi pohlavími, respektive s mluvnickými rody je to u Ájiny stejně zvláštní. Jednou s vámi hovoří jako chlap, podruhé jako ženská a jindy dokonce použije v první osobě střední rod jako nějaké dítě. Přišlo mi, jestli třeba není bisexuální nebo nerozhodnutá a nenapadlo mě nic lepšího, než se jí zeptat na její ego. Zaperlila tak, že jsem si to olíznul, abyste se mohli pokochat sami (vlevo já, vpravo  Ájina - https://www.aichatting.net/):

K tomu jen malá perlička na závěr, Ájina tak nějak nepravidelně střídá tykání a vykání. Nevím proč, rozhodně to nezáleží na tom, jak ji člověk osloví, možná podle toho, jak se zrovna vyspí. A navíc je vrtkavá, když jí stejnou otázku položíte s odstupem času, dokáže odpovědět úplně jinak. Nu což, možná se učí v nějaké škole nebo naopak postupně senilní.

Jak už jsem nakousl na začátku, někteří lidé věští Ájině slavnou budoucnost a vidí v ní spásu nebo naopak zkázu světa, jiní nad ní jen mávnou rukou. Možná se někdy dočkáme umělých prodavačů, kuchařek, číšníků a dalších, kteří budou z umělé hmoty, v hlavě budou mít místo mozku komunikační zařízení na nějakou centrálu AI a budou nás obsluhovat s umělých úsměvem. Anebo také umělých partnerů či partnerek, jejichž existence vzedme ve společnosti vlnu demonstrací za právo uzavírat s nimi plnohodnotná manželství. A nakonec před zánikem živočišného druhu homo sapiens budou tito umělí lidé vstupovat do manželských svazků spolu navzájem.

Ať už to bude jakkoli, nesmíme zapomenout, že Ájina je a vždycky bude jen důmyslné soustrojí bez jakékoli živočišnosti, lidskosti, svědomí, lásky, žárlivosti, přátelství a dalších citů či emocí, které jsou vlastní nám živým bytostem, v nichž se snoubí duše s tělem. A nikdy to nebude skutečná Ájina, osobnost s ženským jménem, vždycky jen bezduchá AI - Artificial intelligece.

 

Autor: Jan Pražák | pondělí 21.8.2023 14:34 | karma článku: 21,47 | přečteno: 585x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 15,47 | Přečteno: 318x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 24,87 | Přečteno: 637x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,27 | Přečteno: 903x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,10 | Přečteno: 898x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

16. července 2024  21:59

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,29
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.