Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ještě to s námi není tak zlé

Občas slýcháme o případech lidské lhostejnosti. Například jak někoho skolila v parku mrtvice, kolemjdoucí ho několik hodin nevšímavě míjeli, a když mu konečně někdo zavolal sanitku, bylo už pozdě.

Případy toho typu bohužel nejsou výjimečné, lidé ležícího člověka lidé často považují za opilce nebo zdrogovaného individuum, a než aby se jím zabývali, radši ho obejdou širokým obloukem. Proto mě jednoho rána zkraje tohoto týdne příjemně překvapila okamžitá reakce několika lidí v metru.

Ten pán cestoval zjevně sám, s nikým s ostatních lidí si nepovídal. Zaregistroval jsem ho mimoděk, když jsem usedal na začátek vagonu na sedačku proti směru jízdy. Stál ob dveře ode mě a nesedl si, ačkoli bylo ještě pár míst volných. Vypadal jako klasický úředník, jedoucí do práce, kterého si ani revizoři nevšímají, neb tahle sorta lidí prakticky nejezdí načerno. Přes rameno měl pověšenou aktovku, v ruce držel knihu, četl si a nevšímal si svého okolí. Tipuju, že mu mohlo být tak kolem padesátky.

Jako obvykle jsem si krátil čas luštěním sudoku, do toho se ponoříte, cesta vám rychle ubíhá a ani nevnímáte všudypřítomný studený průvan ve vagonu. Vyjeli jsme z Křižíkovy, mně jen blesklo hlavou, že to už ani nestačím doluštit, protože přespříští stanici vystupuji, když vtom se to stalo. Uslyšel jsem podivnou ránu, zvedl oči a uviděl, jak ten pán leží sesunutý na zemi na plošině mezi párem druhých dveří. Vlastně jsem na něj ani pořádně neviděl, protože prakticky okamžitě k němu přiskočili dva muži a jedna žena z jeho nejbližšího okolí. I na dalších lidech bylo vidět, že by se ochotně zúčastnili záchranné akce, ale okolo ležícího pána už nebylo místo, tak byli odsouzeni do role pozorovatelů.

Nevím, zda muž číslo jedna byl zdravotník, možná ano, vypadalo to, že se ležícího pána snaží otočit do stabilizované polohy. Muž číslo dvě mu pomáhal a žena začala telefonovat. V tu chvíli se pán probral a začal se sám hýbat, zřejmě u něj šlo jen o chvilkovou nevolnost. Souprava vjížděla do stanice Florenc, trojice se ho rozhodla dostat z vagonu na nástupiště a domlouvala se, jak pokračovat dál.

„Je bledej, tu záchranku mu určitě zavolejte, já tady s ním počkám,“ prohlásil muž číslo jedna, který byl zřejmě z celé trojice nejzkušenější a automaticky tak na něj připadla role šéfa této akce. Pak oba muži napůl vynesli a napůl vyvedli pána ven, kde ho usadili na nejbližší lavičku, zatímco žena telefonovala. I když se vše odehrálo v prostředním vagonu, řidič soupravy si zřejmě všimnul, co se děje, protože trpělivě čekal, až budou všichni čtyři venku, a přestože to chvilku trvalo, zdržel se obvyklého popohánění cestujících palubním rozhlasem. Nakonec, když už jsme se zas rozjížděli, všiml jsem si, že s pánem nezůstal na nástupišti pouze muž číslo jedna, ale všichni tři, kteří mu pomohli.

Možná to teď ode mě vyzní hloupě, ale v první chvíli jsem si připadal, jako bych snad ani nebyl doma, nýbrž v nějaké civilizovanější zemi, ve které je okamžitá pomoc bližnímu naprostou samozřejmostí. Nejen obecně, ale dokonce i v anonymním velkoměstě. O to víc mě pak potěšilo, že se to stalo právě u nás.

Na první pohled se mohlo zdát, že se tomu pánovi zas tak moc nestalo, když se prakticky hned po pádu probral a byl se schopen jakž takž, byť s cizí pomocí pohybovat. Nicméně nejsem odborník a nedovedu posoudit, zda onu lékařskou pomoc nakonec přece jen nutně nepotřeboval. Mohu jen věřit, že jsem nebyl svědkem ojedinělého projevu samozřejmé lidskosti a že takové případy převládají nad těmi s lhostejností. Pokud je to pravda, pak to s naší společností není tak zlé, jak by to mohlo někomu připadat.

Autor: Jan Pražák | neděle 19.3.2023 7:07 | karma článku: 29,79 | přečteno: 800x
  • Další články autora

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 15,53 | Přečteno: 261x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 29,37 | Přečteno: 833x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,83 | Přečteno: 861x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,11 | Přečteno: 791x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 27,03 | Přečteno: 967x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Čínských komunistů bude brzy 100 milionů. Jedna strana je však stále početnější

13. července 2024  16:11

Komunistická strana Číny je druhou největší partají světa. A její členská základna dál roste. Na...

Židovská stopa tu mizí, ale lidé vdechují památkám nový život, říká autor seriálu

13. července 2024  15:54

Podcast Desetidílný seriál Židovské památky mapuje hmatatelný otisk židovské elity v Čechách 19. a 20....

Britská policie zadržela v souvislosti s nálezem těl v kufrech podezřelého muže

13. července 2024  15:34

Britská policie v sobotu ráno zadržela muže v souvislosti s nálezem lidských pozůstatků ve dvou...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2153
  • Celková karma 27,23
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.