Domácí skřítkové 2 - Bordelník

Milovníky lechtivého čtení nepotěším, neb Bordelník není ochráncem lehkých žen v erotických salonech, ba ani průvodcem jejich zákazníků. Jeho pojmenování vzniklo daleko prozaičtějším způsobem, od lidového výrazu pro nepořádek, tedy bordel. Je to skřítek maličký a zavalitý, který zmíněný nepořádek přímo zbožňuje a pokud se domnívá, že je ho v jeho okolí nedostatek, tak si jej s ohromnou radostí sám vytváří.

Představte si, že čekáte na páteční večer vzácnou návštěvu, na jejímž názoru vám velmi záleží. Může jít například o šéfa s manželkou, o tchyni nebo o někoho podobného, před kým se prostě potřebujete vytáhnout. Je čtvrtek večer a vy dobře víte, že vás zítra čeká náročný a dlouhý den, domů se dostanete natolik pozdě, že stěží stihnete připravit pohoštění. Nedá se nic dělat, uklidit tedy musíte ještě dnes. Zatnete zuby a naleštíte celý dům, luxujete, vytíráte, pulírujete nábytek, v kuchyni tiše necháte příst myčku na nádobí. Okolo půlnoci máte konečně vše zdárně za sebou, podlaha září, že byste se z ní mohla bez bázně najíst, zrnka prachu by se nikdo nikde nedohledal. Již jenom srovnat čisté nádobí úhledně do kuchyňské linky a můžete jít spokojeně spát. Ráno prolétnete domem po špičkách, div, že se nevznášíte, vzbudíte děti s příkazem, aby se snad dnes doma raději ani moc neukazovaly a prcháte do práce.

Půl hodiny před plánovaným časem příchodu vaší vzácné návštěvy dorazíte domů a kombinujete jak to udělat, abyste stihla připravit něco dobrého k zakousnutí. Strkajíc klíč do zámku se v duchu pochvalně poplácáte po rameni, jak se vám to podařilo šikovně vymyslet, když vtom přijde šok. Hned za dveřmi se válí vysoké boty, opatřené podrážkou se vzorem, za nějž by se nemusel stydět středně velký traktor a ozdobené čerstvým blátem až po tkaničky, navzdory suchému letnímu počasí. Navíc se zřejmě jedná o boty nesmírně zvědavé, protože ještě předtím, než se bez ladu a skladu uložily uprostřed předsíně, stihly ji podrobně prozkoumat včetně přilehlé spíže. Zděšena o fous uniknete infarktu a hrdinně postoupíte dál. V kuchyni se na vás z jídelního stolu a ze dřezu usmívá nemalá hromádka čerstvě ušpiněného nádobí, koberec v pokoji si zjevně nedávno pochutnal na chipsech, stůl je celý ulepený od nějakých nápojů a v podobném duchu to vypadá i v ostatních částech domu. Jakmile ozdobíte své čelo mokrým hadrem, běžíte pořádně vyčinit strůjci tohoto neutěšeného domácího stavu a přinutit ho, aby po sobě okamžitě uklidil. Jenže ouha, doma nikdo není. Tedy přesněji řečeno, vy nikoho nenajdete, neb děti ještě nedorazily z bazénu, partner právě přivezl návštěvu a parkuje auto v garáži. Pravým viníkem této spouště je skřítek Bordelník, který se zřejmě inspiroval vaším nápadem, měl dnes u vás doma na návštěvě svého kolegu od sousedů a teď někde zalezlý spokojeně odpočívá.

Tohle byl extrémní případ, který vám Bordelník připraví pouze, pokud něco oslavuje, nebo když jste ho něčím rozčílila. Běžně se omezuje na aktivity poněkud mírumilovnější, občas zpřeházené knihy v knihovně, rozbitý květináč na koberci, vytahané čerstvě vyžehlené prádlo ze skříně a naházené na jedné hromadě před ní, a podobně. Většinou si totiž se svým řáděním vystačí například v dětském pokoji, na půdě, v komoře, prostě někde, kde se trvale pořádek prostě udržet nedá.

Chcete-li dlouhodobě minimalizovat následky Bordelníkova počínaní, můžete se s ním pokusit spřátelit. Většinou stačí, když sama vyberete nějaké místečko, v němž úmyslně udržujete nepořádek. Například jeden regál ve skříni, ve kterém občas smícháte čisté prádlo se špinavým, do staré košile zabalíte několik párů ponožek, vzniklý uzlíček elegantně převážete méně oblíbenou kravatou svého partnera a celé takto vzniklé zátiší ozdobíte roztrhaným pantoflem. Když zařízení tohoto skvělého koutku občas obměníte, Bordelník v něm nalezne zalíbení, nastěhuje se do něj a bude vám pomáhat s jeho údržbou. Za tichého a klidného večera se vám dokonce může stát, že na okamžik zahlédnete, jak na vás ze své skrýše vesele zamrká svými kulatými, daleko od sebe posazenými očky.

Autor: Jan Pražák | úterý 28.6.2011 21:34 | karma článku: 15,87 | přečteno: 1579x
  • Další články autora

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 29,09 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,74 | Přečteno: 854x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,11 | Přečteno: 788x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 27,03 | Přečteno: 967x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Jsou vulgarizmy ještě vůbec vulgární?

Asi jak které, v jakém kontextu jsme je vyřkli a komu adresovali. Pokusím se zde o menší významový rozbor některých vulgarizmů a budu se to snažit napsat tak, aby měl článek šanci doputovat až k vašim očím.

25.6.2024 v 14:34 | Karma: 30,52 | Přečteno: 2855x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

  • Počet článků 2152
  • Celková karma 27,64
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.