Domácí skřítkové 1 - Elektrouch

O domácích skřítcích již bylo napsáno mnoho pojednání, neb tito tvorové s námi obývají naše obydlí a ať chceme nebo nechceme, jsou nedílnou součástí našich každodenních životů. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl napsat také několik kapitol na toto téma a podělit se s vámi o své poznatky a zkušenosti s nimi. Nemám na mysli pochybné bytosti z rodu poltergeistů, jejichž existence nebyla nikdy stoprocentně prokázána a kteří prý disponují paranormálními schopnostmi. Naopak, budu se věnovat docela obyčejným tvorečkům, s jejich činností se občas setkáváme všichni, a nebýt jejich poťouchlosti, mohli bychom je téměř nazývat domácími mazlíčky.

Pro začátek se podívejme na Elektroucha. Stává se vám občas, že přijdete domů z práce jako první z rodiny a zjistíte, že se třeba v obývacím pokoji svítí jako o závod a lustr si tiše, zcela zbytečně pomaloučku spotřebovává korunku po korunce? Nebo se probudíte uprostřed noci, abyste si odskočili, a cestou vás zarazí podivný slabý svit, vycházející z kuchyně z pootevřené lednice, která chladí ostošest a nic jí to není platné? Také vás v takovém případně polije vztek ze zbytečného utrácení a automaticky vás napadají myšlenky o nezodpovědnosti vaší ratolesti, vašeho partnera či dokonce své vlastní? Věřte, že tomu tak není a že jste se právě stali svědkem nevinné zábavy vašeho milého skřítka Elektroucha. Možná vás překvapuje, že toto počínání nazývám nevinnou zábavou. Věřte, že tomu tak je, takto se totiž Elektrouch chová, když je v dobrém rozmaru a chce se trochu pobavit. Jeho totiž nudí, když jsou všechny elektrické spotřebiče v domácnosti vypnuté, a tak si s oblibou krátívá dlouhou chvíli jejich, pro nás nepochopitelným a zdánlivě bezúčelným zapínáním.

Je potřeba dát si velký pozor, abychom Elektroucha nerozhněvali. Je totiž, ostatně jako většina domácích skřítků této kategorie, nesmírně ješitný a bytostně nesnáší, když ho za jeho konání kritizujeme. Proto k němu musíme být shovívaví, svítící lustry s úsměvem zhasínat, pootevřené lednice dovírat a maximálně si přitom můžeme dovolit Elektroucha polohlasně pozdravit krátkou, humorně míněnou vstřícnou poznámkou. Kdybychom mu totiž otevřeně vynadali, naštve se a my se pak nestačíme divit jeho konání, při kterém například mikrovlnná trouba místo ohřevu jiskří, televize se sama vypíná v rozhodujících okamžicích sportovních přenosů nebo detektivních příběhů a drahé domácí spotřebiče se porouchávají jeden za druhým. To si pak musíme Elektroucha nějakým způsobem udobřit. On není v zásadě zlý, jej jenom ješitný a poťouchlý, a tak je potřeba mu dát najevo, že mu chceme udělat radost. Stačí, když třeba zakoupíme úspornou žárovku nejnižšího výkonu, jejíž provoz téměř nic nestojí a nainstalujeme ji někam do předsíně, kde nikomu nevadí, když ji budeme nechávat stále rozsvícenou. Elektrouch vycítí, že jsme si ji opatřili kvůli němu, odpustí nám a jen tak pro radost si s ní bude po nocích poblikávat.

Vůbec nejnebezpečnější je mezinárodní sekta rasistických Elektrouchů a my si musíme být vědomi toho, že pokud si svého rozhněvaného Elektroucha včas neudobříme, může se k této sektě přidat. Hlavní činností této sekty je porouchávání drahých elektrických přístrojů těsně po uplynutí jejich záruční doby a její rasistické zaměření spočívá v tom, že se specializuje zejména na výrobky asijského původu.

Chceme-li naopak udělat svému Elektrouchovi upřímnou radost, můžeme se pokusit jej spatřit. Elektrouch miluje bouřky a obvykle se při nich vyhřívá v silném elektrickém poli na střeše na hromosvodu. Pokud se budou blesky křižovat přímo nad naším domem a elektrické pole bude opravdu silné, můžeme na hromosvodu zpozorovat nejasný světélkující obrys tenoučké postavy s dlouhými tyčkovitými končetinami. Ani za ním nemusíme lézt na střechu, Elektrouchovi ke spokojenosti bohatě postačí, když se na něj podíváme ze zahrady nebo z ulice před domem.

Autor: Jan Pražák | neděle 26.6.2011 16:41 | karma článku: 16,33 | přečteno: 1390x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 23,10 | Přečteno: 753x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,01 | Přečteno: 839x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,70 | Přečteno: 709x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,77 | Přečteno: 951x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,28 | Přečteno: 922x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno 

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 14:53

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Nehoda čtyř aut u Pustiměře zastavila oboustranně provoz dálnice D46

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  14:44

Provoz na D46 zastavila nehoda čtyř aut u Pustiměře na Vyškovsku. V obou směrech se tvoří kolony....

Konec letitého sporu o mělčinu v Jihočínském moři. Čína se dohodla s Filipínami

21. července 2024  14:44

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která, jak doufají, ukončí konfrontace u sporné mělčiny v...

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,46
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.