Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chudá žena

Ranní metro, svážející lidi do centra, bylo při odjezdu z konečné tak zpola zaplněné. Pár lidí stálo, našlo by se však ještě i několik volných míst pro sezení chtivé cestující, kteří se k nám přidají na následujících stanicích.  

Zalistoval jsem v oné zprofanované tiskovině, kterou kameloti rozdávají na stanicích zdarma a jíž si beru za účelem nastartování svého ještě napůl spícího mozku. „Sem šestku? Ale ne, blbost, musíš tam napsat trojku nebo to zase zvořeš jako včera.“ Své okolí jsem praktiky nevnímal a z meditování nad zrádným sudoku mě vytrhla až věta, která sice nebyla vyslovena příliš nahlas, ale svým obsahem si přece jen proklestila cestu k mé pozornosti.

„V klidu si k tomu sedněte, paní.“ Zvedl jsem oči od novin a uviděl chlapíka v revizorské uniformě, jak s příslušným odznakem v ruce hovoří ke zhruba padesátileté ženě. Bezmyšlenkovitě jsem sáhl k náprsní kapse s kartičkou v očekávání, že za moment přijdu na řadu a můj zrak se chtěl zatím vrátit k záludným číslicím. Koutem oka jsem však stále registroval dění okolo sebe.

„Tak moment, tady něco nehraje,“ pomyslel jsem si a definitivně odložil noviny. Žena usedla na volné místo proti mně, my se na okamžik střetli pohledem a její tváří prolétl stín ostychu. Byla sice upravená, ale prostá všech šperků nebo líčení. Čistá, leč notně ošuntělá bunda už musela mít svá nejlepší léta za sebou a sešmajdané botky jakoby hovořily samy za sebe: „Už toho máme dost, jsme staré a unavené, ale stále dokážeme zvládnout všechno, protože nemáme žádné kamarádky na vystřídání.“ Ženiným vlasům by slušelo dobarvení a ústům oprava předních zubů. Chvilku se přehrabovala v kabelce a mě ani nepřekvapilo, když místo jízdenky vytáhla občanku a s odevzdaným studem si u toho povzdechla.

„Namístě byste to měla levnější, chcete to zaplatit?“ Zeptal se celkem zbytečně revizor klidným neutrálním hlasem. Tiché ne, pronesené se sklopenou hlavou, jsem sotva postřehl poté, co žena podepsala protokol a brala si kopii. Revizor byl profesionál, na závěr ženě poradil, že pokud do určité lhůty uhradí pokutu v doplatkové pokladně nebo online, bude ji to stát míň. Žena se po jeho odchodu schoulila na sedačce, jakoby zalezla sama do sebe ve snaze být neviditelná.

Možná to byla jen banální příhoda, jakých se stává denně spousta, ale já už se ke svému sudoku nevrátil. Žena po pár stanicích tiše zmizela a přiměla mě k zamyšlení. Jaká vlastně je? Ne mladá, leč i ve své zralosti navzdory zanedbanému vzhledu svým tichým stydlivým způsoben elegantní. Snad vnitřně elegantní. A pravděpodobně ne líná, její upracované ruce tomu rozhodně nenasvědčují.

Z jejího obtížně skrývaného studu lze usoudit, že není z těch, kteří se běžně vozí načerno a nepřímo tak okrádají ostatní platící cestující. Jela do práce, má-li vůbec nějakou? Nebo na pracák či kamsi na pohovor? K doktorovi? Možná za jinou svou povinností? Snad postarat se o někoho blízkého? Pravděpodobně ano, nevypadala, že patří mezi bezdomovce a od nekřesťansky brzkého rána do pozdního večera jen tak bezcílně ubijí čas v MHD.

Otázky se mi honily hlavou. Vzpomněl jsem si na různá individua, která člověka denně oslovují, táhne z nich alkohol, a když nedostanou bakšiš nebo cigáro, nahlas vás nevybíravým výrazivem pošlou ke všem čertům. A pak mi vytanuli na mysli ti, kteří než aby si špinili ruce prací, radši si chodí na úřady jen pro dávky, předbíhají ostatní a na úřednice či ostatní lidi jsou arogantní.

Možná se mýlím, ale tahle ta žena z ranního metra mi připadala jiná. Neznám okolnosti a mohu jen hádat, ale přišlo mi jí líto. Kdybych dnes náhodou ulovil zlatou rybku, tak bych k ní měl jen jedno jediné přání. Poprosil bych ji, aby té neznámé chudé dámě zařídila obyčejné důstojné lidské žití.

Autor: Jan Pražák | pátek 28.4.2023 14:34 | karma článku: 30,02 | přečteno: 928x
  • Další články autora

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 23,05 | Přečteno: 534x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,09 | Přečteno: 877x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,93 | Přečteno: 881x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,12 | Přečteno: 802x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 27,03 | Přečteno: 975x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Konflikt v Praze na Žižkově skončil pobodáním. Pachatel unikl, policie po něm pátrá

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  12:20

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

15. července 2024  12:12

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se...

Bitcoin po střelbě na Trumpa posílil, jeho cena vyšplhala nad 60 000 dolarů

15. července 2024  11:58

Cena bitcoinu se po střelbě na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přesáhla 60 000 dolarů...

Špička nože zůstala v hlavě, vražda čtrnáctiletého chlapce spěje k rozsudku

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  11:55

U Krajského soudu v Hradci Králové se dnes očekává rozsudek v případu lednové vraždy čtrnáctiletého...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

  • Počet článků 2153
  • Celková karma 27,64
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.