Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čerti skutečně existují

Nemám na mysli tatínky nebo kamarády, kteří v čertovském převleku chodí 5. prosince navečer s Mikulášem a s andělem, ba ani rohatce z klasických českých pohádek. Myslím čerty skutečné, kteří doopravdy odnášejí hříšníky do pekla.

Nevěříte? Tak si poslechněte příhodu, kterou nám malým dětem kdysi pověděl můj dědeček z tatínkovy strany. Byl skvělým vypravěčem, o Vánocích se u něj a u mojí babičky vždy sešla široká rodina a já se svými sestřenkami a bratránky poslouchal, ani nedutal. Následující příhoda se stala v době dědečkova dětství někdy na přelomu 19. a 20. století.

Tehdy bylo náboženství jedním z povinných školních předmětů, a když byl dědeček malý kluk, měli na něj přísného katechetu. Starého šlachovitého vysokého muže s vystouplými lícními kostmi a ostře řezanými rysy, jehož oblibou bylo pouštět na žáky hrůzu. Stačil maličký prohřešek a katecheta jim začal vyhrožovat čerty, sírou a pekelným ohněm.

V rohu třídy mezi dveřmi a tabulí byla stařičká kamna na uhlí, která měla zřejmě vinou mizerného komínu sklon k čouzení. Kamna stála na prkenné podlaze, prkno pod nimi bylo trochu uvolněné a vedlo přes celou třídu až k poslední lavici. Kluci měli vypozorováno, že když vzadu ve třídě na to prkno pořádně přitlačí nohou, pohyb se přenese až na kamna.

Bylo mrazivé ráno, den před tím nachytal katecheta několik kluků z dědečkovy třídy při jedné nevinné rošťárně. Koulovali se před kostelem a jeden z nich náhodou trefil sochu Panny Marie s Ježíškem v náručí. Přísný katecheta si toho všimnul, chtěl kluky za ten nehorázný těžký hřích na místě potrestat, ale oni se rozprchli a utekli mu. On se tedy rozhodl, že jim to při zítřejší ranní hodině náboženství pořádně spočítá.

Kluci ten boží... totiž chci říct, katechetův trest čekali, domluvili se, že se nedají a měli kliku. Jeden z jejich povedené partičky měl zrovna službu, hned ráno před vyučováním  zatopil v kamnech a nandal tam snad třikrát víc uhlí, než bylo potřeba. Navíc nezajistil vrchní dvířka kličkou a nechal je na malou škvírku pootevřená. Zakrátko vstoupil katecheta do třidy na první hodinu a jak bylo jeho zvykem, pod dlouhým kabátem měl maličko pokrčená kolena tak, aby to nebylo vidět. A spustil:

„Vy čtyři, Novotný, Rozenkranz, Kovář a Pražák! Včera jsem vás viděl, jak jste spáchali těžký hřích! Naschvál jste znevážili panenku Marii s Ježíškem a za to budete pykat!“ V tu chvíli napřímil pokrčená kolena, takže to vypadalo, jakby o několik centimetrů povyrostl. Celá třída ani nešpitla, jen čtyři jmenovaní věděli, co se chystá a namísto kajícných výrazů se katechetovu spílání nenápadně uculovali.

Jenomže katecheta si toho všimnul, zamračil se a zahřímal hromovým hlasem: „Vy... vy mizerové, tak vy se tomu ještě budete smát?!? Kleknout na kolena vedle lavic a sepnout ruce!!!“

Kluci si klekli, Kovář byl pořízek, takový udělaný váleček a zaklekl na prkno, které vedlo až pod kamna.

Katecheta pokračoval: „Za trest, že jste znectili Panenku Marii s Ježíškem, se teď před celou třídou nahlas pomodlete zdrávas a otčenáš. Po vyučování tady zůstanete a pomodlíte se obojí ještě dvacetkrát, jinak s vámi Pánbůh nebude mít žádného slitování! Otevřou se před vámi brány podzemí, odnese si vás čert a vy se navěky věků bude smažit v ohni pekelném!“

Katecheta udělal dramatickou pauzu.

Zbytek třídy krom Novotného, Rozenkranze, Kováře a Pražáka se roztřásl strachy.

Rozenkranz sehrál hlasité kýchnutí, aby odvedl pozornost katechety.

Katecheta věnovat Rozenkranzovi mrazivý pohled a zahrozil prstem.

Váleček Kovář se vkleče několikrát po sobě silou zhoupl v kolenou.

Prkno pod Kovářem se rozhoupalo a jeho otřes se přes celou třídu přenesl pod kamna, stojící kousek od katechety. V kamnech hlasitě zarachotilo, jak se uvnitř sesypalo uhlí dolů. Horní nedovřená dvířka se otevřela, a směrem ke katechetovi se vyvalil chomáč jisker, doprovázený oblakem dusivého kouře, z nějž byla cítit síra.

Katecheta se zapotácel a zbledl jako křída. Jednou rukou se začal křižovat, druhou ukázal na kamna a blekotavým hlasem opakoval stále dokola: „Ďábel... samotný satan... pane Bože, ochraň mě, on je tam skutečný čert!“ Nakonec roztřesený strachem a zborcený ledovým potem vyběhl ze třídy.

Od té doby se prý katecheta změnil k nepoznání. Ztratil mnoho ze své přísnosti, přestal na třídu pouštět hrůzu a při hodinách náboženství se inkriminovaným kamnům vyhýbal širokým obloukem.

Nevím, zda se tahle dávná příhoda odehrála přesně podle dědečkova vyprávění nebo jestli si k ní maličko přidal, aby ji nám dětem udělal poutavější. Jedno však vím jistě, dědeček, ačkoli neuznával okázalost náboženství a zřídkakdy zamířil do kostela, byl poctivým a spravedlivým člověkem. Člověkem, který měl svou vlastní víru v to, že dobro a spravedlnost v každém ohledu vždy zvítězí, ačkoli to mnohdy dlouho a dlouho tak nevypadá.

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 14.12.2023 14:34 | karma článku: 35,51 | přečteno: 2375x
  • Další články autora

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 23,52 | Přečteno: 552x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,09 | Přečteno: 878x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,93 | Přečteno: 884x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,12 | Přečteno: 804x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 27,03 | Přečteno: 975x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18...

Dým byl vidět kilometry daleko. Obří požár haly v Gdaňsku zaměstnal 120 hasičů

15. července 2024  13:43

Hasiči v severopolském Gdaňsku celou noc hasili hořící sklad s textilem, hračkami a motorovým...

Pro tak ikonické fotky musíte zemřít, řekl Trump k atentátu. Já přežil, zázrak

15. července 2024  11:04,  aktualizováno  13:13

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

Bob Dylan míří do Prahy. V říjnu hned třikrát obsadí O2 universum

15. července 2024  11:52,  aktualizováno  12:54

Legendární americký písničkář, ikona populární hudby a držitel Nobelovy ceny za literaturu. Žijící...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2153
  • Celková karma 27,66
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.