Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z ciziny volba korespondenčně...

Proč ne, za mě palec nahoru, samozřejmě za jasně definovaných a bezpečnostně neprůstřelných podmínek. A přesně o tom je návrh poslanců … na vydání zákona, kterým se mění zákon o správě voleb a některé další zákony.

Široká veřejnost a mediální zkratka pak pracuje se stručnějším a výstižnějším termínem tzv. korespondenční volby, čímž se vysvětluje mnohé, byť konkrétní navrhované podmínky, pro a proti argumenty politiků, stejně jako odborná stanoviska atd. jdou každý po svém až na dřeň problematiky.

Právo volit má každý občan naší republiky starší 18 let, který nemá omezenu způsobilost k výkonu volebního práva… Tolik stručně literou našeho zákona. Kdekoli na světě. Možnost volby na dálku z některého ze zastupitelských úřadů se pak doposud týká voleb do Sněmovny a prezidentské volby. Pokud se chce Čech žijící v cizině, s trvalým pobytem na území ČR, zúčastnit voleb do Senátu a do Evropského parlamentu, musí tak ale učinit na domácí půdě. Tolik stručně ke stavu „dnes“. Korespondenční volba je téma léta hojně diskutované a stejně jako cokoli jiného i ona má své příznivce a odpůrce. Bez ironie dodávám, že zajímavé je politické nastavení obou táborů. To pak může otevřít i související a neméně zajímavou debatu o tom, co vede oba k výběru jejich postoje. Jsem ochotný vzít v potaz všechny argumenty pro a proti, projednat je zprava zleva, lidsky, politicky, demograficky, politologicky, či jinak odborně, hledat nejbezpečnější cesty, s i bez inspirace ze zahraničí. Co ale odmítám, jsou populisticky demagogické výkřiky o ohrožení demokracie a rozporech s ústavou, navrch od těch, kteří např. ještě v roce 2018 měli korespondenční volbu ve svém programovém prohlášení, aby dnes stejně fanfarónsky veřejně popichovali, že lidé v zahraničí neumí volit, anebo dokonce, že volí špatné kandidáty…

Můžete si o korespondenční volbě myslet vlastně, co chcete. Můžete být voliči pravicových, středových, stejně jako levicových stran, a podle toho se posuzovat j potenciál, či rizika. Můžete si o ní načíst spousty veřejně dostupných materiálů. Můžete jí fandit, stejně jako se jí bát. Můžete být založením zarytý konzervativec i vizionář amatér. Můžete cokoli. Co je ale jasné, je skutečnost, že globalizovaný svět, plný moderních technologií, je právě díky těmto „vstřícný“ pro všechny, kteří se vydají do širého světa… Proto, ať už je z domoviny „vyžene“ chuť zkusit to tam v té dálce, či nabídka, která se neodmítá, stejně jako nutnost jakéhokoli důvodu, nebo jen záviděníhodná možnost vykonávat svou práci snů odkudkoli na světě, neměli by být ochuzeni o právo volit. Jistě, oni jej samozřejmě mají, mohou osobně odvolit na nejbližším zastupitelském úřadě, ale... Zcela upřímně, pečlivě propracovaná korespondenční volba by pro mnohé byla vhodnějším řešením nebo dokonce důvodem konečně začít volit. Takže za mne je korespondenční volba rozhodně něco, co k modernímu životu 21. století rozhodně patří. Pokud čísla nelžou – což není výsada čísel, ale jejich interpretů –, pak u nás se volba na dálku týká zhruba 400 až 600 tisíc Čechů žijících v zahraničí, kteří mnohdy cestují mnoho set kilometrů (USA, Kanada, Austrálie aj.) do města s nejbližším zastupiteským úřadem ČR. Přičemž finálně volí jednotky desítek tisíc, rozhodně ne stovky tisíc, a je tedy otázkou, zda je to z důvodu nezájmu nebo přílišné časové a teritoriální vzdálenosti místa volby od místa bydliště...

Za mě je teď tedy důležité co nejprecizněji procesně a zároveň i zákonně vydefinovat podmínky a možnosti korespondenční volby při zachování 100% bezpečnosti z hlediska autenticity a objektivity v duchu demokracie a ústavnosti. To beru jako fér vůči Čechům žijícím venku, co se cítí jako Češi, jsou to Češi a chtějí se na chodu české společnosti sami zodpovědně a aktivně podílet. Takže byť existují argumenty pro i proti, můžeme mít pochybnosti, rozhodně najdeme i body plus.

Určíme, zda jsme moderní evropská, vlastně světová země nebo ti věčně pochybující a ze všeho ustrašení.

 

Krásné jaro všem a ať nás síly brzy dovedou na hranice léta!

Jan Bartošek

 

Autor: Jan Bartošek | čtvrtek 18.1.2024 9:24 | karma článku: 11,77 | přečteno: 389x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,78 | Přečteno: 281x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:38

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

15. června 2024  19:30

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,51
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik