Svět v očekávání výsledku amerických prezidentských voleb
Mají totiž tradičně (sekundární) globální dopad. Aktuální dvojice Biden-Trump budí nadšené očekávání, rozpaky, obavy aj. Záleží na táboře přívrženců. Není to nic neobvyklého, běžné u voleb vždy a všude.
Předvolební prezidentskou kampaň sledují nejen obyvatelé Spojených států, zajímá celý svět. Tento čtvrtek proběhla první předvolební debata protikandidátů, ze které jsou podle médií postřehy spíše rozporuplné – články jsou prošpikovány polemikami s výrazy jako arogantní útoky, lži, zmatenost, nesrozumitelnost, nepřipravenost, věk, schopnost/neschopnost stát v čele země další čtyři roky apod. Ačkoli ani jeden z kandidátů na nového prezidenta USA ještě nebyl do voleb oficiálně nominován svou stranou a mají za sebou „pouze“ výsledek primárek, nelze teď ani a priori předjímat další možnou variantu, že by do další předvolební debaty 10. září nastoupily nějaké jiné tváře… Nic není rozhodnuto, vše je stále otevřené, i když váhající samozřejmě mohlo toto stěžejní vystoupení nasměrovat na jednu nebo druhou stranu. Další ukáže čas…
Co mne ale v médiích zaujalo před několika dny, byl rozhovor s expertem na dějiny amerických prezidentů, historikem Alvinem Felzenbergem. Není jen teoretikem, sám působil jako vysoký úředník na různých postech v administrativě George Bushe st., i jeho syna George Bushe ml., byl mluvčím komise pro vyšetřování teroristických útoků 11. září 2001, přednáší na Pensylvánské univerzitě, píše knihy a politika se tak stala jedním z hlavních témat jeho osobního i profesního zájmu. Celý rozhovor byl poměrně dlouhý, zajímavý v každé své části a skutečně stojí za přečtení. Felzenberg se ve svých „analýzách“ nemá problém vyjadřovat objektivně kriticky směrem ke všem osobám, či osobnostem, zastávajícím americký prezidentský úřad. Zajímavé jsou jeho postřehy k prezidentům minulosti, současnosti, jejich porovnávání (pokud je na to dotazován)… Ty paralely jsou totiž často hodny pozornosti a člověk by měl zostražitět. V rozhovoru se dotkli zcela konkrétních oblastí, Felzenberg komentoval fakta, zmínil i možné výhledy. Asi ani nepřekvapí vyznění vyjádření k oblíbenosti obou kandidátů, či popis jejich preferovaných taktik, či spíše praktik. Neoddiskutovatelný je také jejich věk, i když rozhodující by mělo být spíše jeho vztažení ke schopnostem. A ohodnocení obou současných adeptů na prezidentský post podle kritérií, kterými podrobil Felzenberg americké prezidenty ve své knize před několika lety (charakter, vize, kompetence, ekonomika, národní bezpečnost/posílení národního étosu) působí v konečném důsledku spíše smutně… To, že jsou, cituji, oba příliš staří, oba neoblíbení a žádný z nich se nezlepší, je holá skutečnost. To, že přicházejí doby, kdy lidé žijí s pocity, že země jde špatným směrem, se napříč světem i historií stává často... Vždy a všude to pak většinou nahrává těm, které byste jindy rozhodně nezvolili. To je život a ani na to člověk nemusí být politolog profesí, či zájmem.
Často jsem při čtení rozhovoru Felzenbergovy myšlenky „aplikoval“ na naši realitu. Když se začtete do pasáže o tom, jak někteří američtí prezidenti politicky začínali ve středu, s cílem získat na svou stranu další přívržence, musíte si zákonitě vzpomenout na české příklady těch, kteří ze svého přesvědčení národ spojovali nebo ze své arogance rozdělovali. Když se dostanete k části rozhovoru, kde se věnuje inspirujícím prezidentům se schopností myslet do budoucnosti a vizí, že další generace převezme odpovědnost za svou současnost a další budoucnost, máte hned pocit, že stejné obavy můžeme mít i my tady. A kde se věnuje potřebě vysvětlovat, kdy v opačném případě hrozí úspěšné zakořenění slepé víry ve lži a bludy, nebo dokonce k metodám zastrašování, projede českému čtenáři po těle husí kůže z té podobnosti.
Ať už tedy proběhne další předvolební debata jakkoli, ať už samotné volby dopadnou jakkoli, tu novou americkou budoucnost nebudou žít jen Američané. My tady v Evropě, stejně jako ti bojující na Ukrajině (tam především), nebo dál v Asii. USA je stát i ekonomika, která ovlivňuje opravdu celý svět. Věřme, že svoboda a demokracie budou dál alfou a omegou americké politiky a společně budeme schopni ji zajistit i v dalších částech světa.
(Pokud vás zajímá celý text rozhovoru, použijte pro internetový vyhledávač jeho titulek „Trump s Bidenem jsou nejméně oblíbení kandidáti, které jsem zažil, řekl expert na americké prezidenty“)
Jan Bartošek
Jan Bartošek
Ptám se proč... Svět zešílel?!

Jistě, ze zájmů jedněch, zisků druhých, chamtivosti dalších, neponaučitelnosti mnohých, naivity některých a hlouposti jiných. Důvodů nepřeberně, protože každá drobná nuance odkloní důvodový řetězec vždy na další novou kolej.
Jan Bartošek
Nejsem si jist... jaký má Trump záměr

Někdy se můžete zdát, že doba je čím dál složitější a při té její komplikovanosti mi přijde čím dál tím trefnější titulek publicistických glos MUDr. Nováka, zveřejňovaných v prvních dekádách 21. století.
Jan Bartošek
Úkol zněl jasně: Zamu(a)skovat vládu, pardon zefektivnit vládu

Trump vlastně nedělá nic jiného, než co avizoval před svým zvolením staronovým prezidentem Spojených států.
Jan Bartošek
Víra v Putina je jako víra v Imperátora

Pro jistotu, titulek není otiskem mého politického přesvědčení, ale jedná se o část z citace filozofa a propagandisty Alexandra Geljeviče Dugina související s jeho návrhem odstranit z mauzolea na Rudém náměstí tělo V. I. Lenina...
Jan Bartošek
Veřejnoprávní média jako základ svobody a demokracie

Proč je jejich nezávislost tak důležitá? Veřejnoprávní média jsou základním pilířem každé demokratické společnosti.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Stovky lidí se v Brně loučily s trolejbusy 21Tr, donedávna měly největší flotilu
Ve flotile trolejbusů v brněnské MHD patřil typ 21Tr ke klasikám. Sobotou ale jeho působení...
Hitlerovu zbrojovku osvobodili Češi. Jak vypadala nejhorší bitva na našem území
Seriál Před 80 lety začala Ostravská operace, která mimo jiné přinesla i nejhorší boje druhé světové války...
Nemáte rád Trumpa? Tak ven z naší skvělé země. USA vyhostily velvyslance JAR
Americký ministr zahraničí Marco Rubio prohlásil velvyslance Jihoafrické republiky ve Spojených...
Zima byla ‚shnilá‘. Ale ještě neřekla poslední slovo, varoval Krakonoš
Paprsky jarního slunce, ale také prudký studený vítr provázely již 77. příjezd Krakonoše do...
- Počet článků 188
- Celková karma 11,52
- Průměrná čtenost 660x