Zima dostal covid!

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima onemocněl covidem. Nemohl jsem si nevšimnout, jak si na této skutečnosti média smlsla.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima se v minulosti vyjadřoval k boji s pandemií tak, že preferoval variantu tak zvaného promoření. Vědecká rada PřF UK se neztotožňuje s obsahem opakovaných veřejných vystoupení rektora UK ve věci pandemie onemocnění covid-19, ve kterých se hlásí k některým překonaným přístupům, a může tak přispívat k matení veřejnosti a oslabování stanovisek oborově kompetentních členů vědecké komunity,“ píše se na webu fakulty. Rada jako příklad chybného chování udává „podporu v praxi vyvrácené teorie promořování a nekonzistentní vyjadřování k závažnosti onemocnění a významu ochranných prostředků“.

Co se tak zvaného promořování týče, tyto teorie občas zaznívají i ze zahraničí. V první fázi covidu ve Velké Británii se k této teorii přihlásil částečně i britský premiér Boris Johnson. Pak dostal covid sám a byl ve velmi kritickém stavu. Uzdravil se a přidal se na stranu tvrdých opatření omezujících pohyb obyvatel. Podle médií údajně zlehčoval nebezpečí covidu i exprezident Donald Trump. Pak z amerických médií zaznívalo, že Trump „doplatil“ na zlehčování této nemoci. Přitom byl u něho průběh nemoci vlastně velmi lehký.

Obecně jsou pokroková média zastánci vědeckého přístupu k problémům. Ke covidu se tedy mají a mohou vyjadřovat jenom specialisté/imunologové či virologové. Všichni ostatní mají mlčet. Je to tak, jako by se k problémům ekonomiky mohli vyjadřovat pouze vystudovaní ekonomové, do zemědělství by měli mluvit jenom vystudovaní zemědělci atd. Problém je v tom, že opatření proti covidu (karantény, omezování pohybu a další zákazy) mají zásadní vliv na ekonomiku a dopadají na každého člověka společnosti. Odpovědnost pak nakonec stejně mají politici a u nich záleží velmi na tom, komu naslouchají. Ve Švédsku naslouchali politici názorům, které nepreferovaly příliš velké zavírání ekonomiky, roušky se nijak zvláště nepropagovaly a výsledek je ten, že má Švédsko přibližně se stejným počtem obyvatel jako Česko  přes 11000 zemřelých, Česko přes 15000 zemřelých. Nelze tedy v žádném případě tvrdit, že jsou některé metody boje s covidem zázračné, zatímco jiné jsou z principu zcela špatné.  

Obecně se názorům Zimy věnují lidovky v poměrně velmi objektivním článku zde. Co však říct o takovém způsobu komentáře? Skicář Václava Teichmana v MfD dne 18.1.2021 v rubrice Názory na str. 7 hospitalizaci Zimy komentuje takto: Díkybohu neúspěšný spasitel. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dlouhodobě propaguje potřebu rychlého promoření české společnosti, a to i v době, kdy nemocnice praskají ve švech. V pátek byl hospitalizován s dýchacími problémy. Kdyby se jeho svérázná vize uskutečnila, nemocnice by byly ještě plnější a rektor by dnes ležel doma v ložnici, v lepším případě ve spacáku a na spartakiádním lehátku na nemocniční chodbě. (mk)

„Svérázná vize“ Tomáše Zimy se uskutečnila v řadě zemí – viz již ono zmiňované Švédsko – a i tam probíhá tvrdá diskuse mezi „zavírači“ a „promořovači“. Výsledek je přibližně stejný počet zemřelých na milion obyvatel. Je to stejný typ kritiky, kterou provozovala americká pokroková média v době, kdy se nakazil sám Trump. Patří mu to, zlehčuje to, má to!  Covidem se ale u nás nakazila například hlavní hygienička, kterou nelze podezírat z „chybného boje“ proti covidu a ta rozhodně o žádném promořování nikdy nehovořila. Covid si jí našel stejně. Závěr je tak zřejmý a dlouhodobě platný – současný svět, alespoň ten pokrokový a západní, pojal boj s pandemií jako politikum číslo jedna. Všechny ožehavé světové problémy, a že jich je požehnaně, jsou díky covidu na „vedlejší“ koleji. Bude to zřejmě velmi tvrdé probuzení, až opět Západ zjistí, že mu zejména Čína zase ekonomicky utekla.

 A ještě takové "píchnutí" do vosího hnízda promořování. Na jaře jsme měli asi 500 zemřelých a Švédsko asi 4000, tj. asi desetkrát více. Při druhé vlně u nás zemřelo 14,5 tisíce a ve Švédsku 7 tisíc, tj. polovina. Nebyl švédský postup nakonec přeci jenom racionálnější???

Přeji panu rektorovi úspěšnou rekonvalescenci a co nejrychlejší zotavení.

Autor: Jan Bartoň | neděle 24.1.2021 10:00 | karma článku: 42,58 | přečteno: 11678x

Další články autora

Jan Bartoň

Lipavský: 3. světová válka už začala

Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský se v pořadu Partie na CNN Prima News vyjádřil tak, že se „nebojí říct, že třetí světová válka už začala“. Opakuje tak tvrzení Volodymyra Zelenského, který to řekl před pár týdny také.

10.3.2026 v 8:00 | Karma: 34,50 | Přečteno: 1961x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Otázky Václava Moravce u konce – bohužel z mého pohledu pozdě

Václav Moravec oznámil konec svého pořadu Otázky Václava Moravce alias OVM. Tento pořad už ztratil své krédo před drahným časem a bude na vedení ČT jak tomuto formátu vrátit pošramocenou pověst.

9.3.2026 v 8:00 | Karma: 26,18 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Trump: Zelenskyj zdržuje mírovou smlouvu – už zase

Válka proti Íránu běží na plné obrátky a rozhovory o Ukrajině uvázly na mrtvém bodě. Donald Trump z toho opět viní Ukrajinu, resp. Volodymyra Zelenského.

6.3.2026 v 11:00 | Karma: 20,82 | Přečteno: 373x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

OSN – bezmocná či nemocná světová organizace?

OSN se opět představuje jako zcela neakceschopná instituce a je zatížena naprostou neschopností řešit války ve světě. Je to stav obdobný tomu z poválečného vývoje po II. světové válce.

4.3.2026 v 8:00 | Karma: 17,64 | Přečteno: 459x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Útok na Írán – Chameneí byl zabit. Budou stačit rakety?

USA a Izrael provedly koordinovaný útok na cíle v Íránu. Byl zničen palác ajatolláha Chameneího. Ten byl spolu s dalšími vysokými představiteli Íránu zabit.

2.3.2026 v 8:00 | Karma: 24,71 | Přečteno: 1057x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Lyžařská sezona v Beskydech končí, někteří provozovatelé ji hodnotí jako dobrou

ilustrační snímek
12. března 2026  15:35,  aktualizováno  15:35

Někteří provozovatelé lyžařských areálů v moravskoslezské části Beskyd hodnotí končící sezonu jako...

Namol opilý řidič usnul na křižovatce. Přivolaní policisté se nestačili divit

ilustrační snímek
12. března 2026  17:12

Na křižovatce ve Zlíně ve středu odpoledne usnul za volantem auta opilý řidič. Přivolaným...

Konec složenek za svoz odpadu v Budějovicích, platí se QR kódem i na radnici

Jen několik dnů od začátku pokusu se u popelnic začal hromadit nepořádek....
12. března 2026  16:52,  aktualizováno  16:52

Přímo na radnici u přepážky, jako tomu bylo i doposud nebo nově prostřednictvím platebního portálu...

Socha maršála Koněva odstraněná z Bubenče půjde do muzea na Hradčany

Praha 6 začala ráno odstraňovat sochu generála Ivana Stěpanoviče Koněva v...
12. března 2026  16:52

Socha sovětského maršála Koněva, kterou radnice Prahy 6 nechala před lety odstranit z náměstí...

Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato
Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato

Fermentace dokáže proměnit známé suroviny v chuťově komplexní zážitek. Naše redaktorky proto vyzkoušely dvě salátové zálivky od moravské značky...

  • Počet článků 2897
  • Celková karma 25,93
  • Průměrná čtenost 1972x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.