Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Snížíme dotace o 55 miliard korun?

Plán vlády na redukci dotací o cca 55 miliard korun je sice velmi bohulibý, ale má svá ohromná úskalí. Ekonomika EU je více méně dotační obecně, zejména do tak zvaných obnovitelných zdrojů.

Redukce dotací o 55 miliard korun je plánem, který je opět možné uchopit mnoha způsoby. Tím nejjednodušším způsobem je redukovat dotace plošně u všech ministerstev tak, aby se součet rovnal kýženému cíli. Vzhledem k tomu, že jednotlivá ministerstva si žárlivě střeží své rozpočty, sotva si umím představit, že jedno ministerstvo přijde procenticky o mnohem vyšší částku dotací než druhé. Ostatně, médii už proběhla zpráva, že ministr zahraničních věcí nesouhlasí s plánem na redukci výdajů na platy, i když by se tato redukce měla týkat všech ministerstev stejně. On má ale „pádné“ argumenty, proč zrovna jeho úředníci potřebují platy nejen zachovat, ale zvýšit.

Nejproblematičtějšími dotacemi byly, jsou a budou dotace pro firmy. V „raném dávnověku dotací EU“ po našem vstupu do EU, se dotace dávaly malým a středním firmám a kdo chtěl tedy na dotace dosáhnout, musel si založit malou firmu, třeba eseróčko, a pak mohl žádat. Podmínkou bylo snad jenom to, že tato malá firma musela existovat tuším minimálně rok. Rok se ale nechá vydržet. To přesně bylo v pozadí kauzy Čapí hnízdo. Na konci této kauzy sice stál osvobozující rozsudek, ale stát se tuším odvolal a kauza tak zřejmě bude pokračovat. Faktem je, že v případě Čapího hnízda probíhalo zřejmě vše podle tehdy platných směrnic, pokud se i vážený soud přiklonil k tomu, že žádný podvod spáchán nebyl. Dokazuje to současně, že dotace jsou lehce zneužitelné i pro politickou diskreditaci soupeřů.

Vraťme se ale k plánované redukci dotací. Pokud by se škrty v dotacích týkaly pouze firem jakékoliv velikosti, bylo by to sice možná správné, ale ve svém důsledku by toto opatření poškodilo konkurenceschopnost českých firem v EU i ve světě. Jiné státy dotují firmy taky, a to i giganty, a logicky by se tak české firmy dostaly do konkurenčně nevýhodné pozice.

Potom lze snížit dotace na různé více méně sociální služby, což se mimochodem také děje – viz mediálně přetřásaný případ snížení podpory invalidům, protože se „zlepšila lékařská péče“. V této oblasti ale máme lidovce a ministr Marian Jurečka bude "své" dotace bránit všemi silami a způsoby včetně mediální propagandy.

A nakonec tu mám dotace pro výzkum a vývoj a na podporu vysokých škol. V současné době je situace taková, že vysokými školami prochází i více než polovina ročníkové populace a nese to samozřejmě své „plody“. Vysoké školy opouštějí často lidé, kteří mají úroveň lepšího středoškoláka nebo absolvovali tak zvané „humanitní“ obory, kde se zabývali doslova „ptákovinami“. Právě vysokoškolští učitelé těchto oborů si hlasitě stěžují na výšku svých platů, která je mnohem nižší než platy učitelů na základních a středních školách. To je „daň“ za kvantum studentů, které těmito školami procházejí, když se chtějí chlubit titulem Bc. nebo Mgr.

A zaslechl jsem, jak se říká z naprosto důvěryhodného zdroje, že se v rámci škrtů v dotacích chystá i redukce výdajů na aplikovaný výzkum. To je dle mého soudu snad jediný dotační typ, který si zaslouží podporu.  Vždyť podpora inovací a nových technologií by měla být stěžejním zájmem jakékoliv vlády, ať už se tváří jako levicová nebo pravicová či středová.  Tady si malé a střední firmy skutečně podporu zaslouží, protože ve výzkumu a vývoji je plno cestiček, které vedou k cíli spíše oklikou a dotační podporu si zaslouží. Samozřejmě, podporovat inovace v automobilovém průmyslu je také možné, ale obecně velké automobilky si většinou vydělají dost na to, aby inovace zvládly bez dotací. Bohužel, tlak na „čistou energii“ vede k plýtvání i tady. Četl jsem krásnou větu o tom, že v Číně jezdí elektromobily na uhlí a ve Francii na jádro, což jsou zdroje energie, které se EU rozhodla zlikvidovat.

Problém dotací tak zdaleka není tak jednoduchý, jak se současná vláda tváří. Obávám se, že se s redukcí dotací nejvíce svezou ti, kteří budou mít nejmenší sílu odporovat a mají na vládu malý vliv. Proto například redukce dotací na výzkum a vývoj bude možná mnohem procenticky vyšší než v jiných případech, protože ministerstvo pro vědu a výzkum „vedené“  slaboučkou Helenou Langšádlovou to odnese nejvíce.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 1.6.2023 9:00 | karma článku: 35,60 | přečteno: 2364x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Biden versus Trump - souboj nemilovaných politiků

Poté, co soud rozhodl o vině Donalda Trumpa v „procesu století“, se v USA dál rozvíjí předvolební souboj dvou nemilovaných politiků, v němž se bude volič rozhodovat stejně podivně.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 11,48 | Přečteno: 159x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je horší -(dez)informace nebo propaganda?

Podle ČTK podepíší ministři zahraničí Česka a USA memorandum o spolupráci proti dezinformacím. Dezinformace si jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

29.5.2024 v 7:54 | Karma: 28,86 | Přečteno: 627x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ICC – zatykač na Putina a Netanjahua – dva pohledy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICC) vydal zatykač na Vladimira Putina, s nímž se Západ naprosto ztotožnil. Návrh na zatykače pro vůdce Hamásu a Izraele způsobil na Západě bouři nevole.

24.5.2024 v 9:30 | Karma: 17,06 | Přečteno: 389x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je větší hrozbou pro Západ? Rusko nebo Čína?

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 29,66 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina: Obrat v rétorice prezidenta Pavla?

Musím se vrátit k týden starému prohlášení prezidenta Petra Pavla o vývoji války na Ukrajině pro televizi Sky News. Je to „obrat“ v názorech nebo jen úlitba posluchačům této televize?

20.5.2024 v 11:01 | Karma: 30,06 | Přečteno: 822x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Zbytky kokainu na WC našla ochranka Pekarové. Ochranka s tím spojovala vysokého úředníka

1. června 2024,  aktualizováno  3.6 14:44

Premium Ochranka předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové nalezla loni v lednu na pánských toaletách...

Pláže v Normandii čeká zápis na seznam UNESCO. Včetně vraků pod hladinou

3. června 2024  14:35

Le Courbet, Centurion, Grief... Francouzské, britské a německé válečné lodě leží u pobřeží...

Předvolební sprint vrcholí. Orbánovci na síti rozhazují miliony, Češi paběrkují

3. června 2024  14:26

Kampaň před volbami do Evropského parlamentu vrcholí, strany utrácejí miliony eur nejen na setkání...

Odpor vůči mediální novele sílí. Nechtějí ji televize, rádia ani operátoři

3. června 2024  14:20

Kritika mediální novely se v posledních dnech ozývá ze všech stran. Mobilním operátorům se nelíbí...

  • Počet článků 2663
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 2021x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články