Pavel: Bylo to „nutné zlo“
Jeden z favoritů prezidentské volby Petr Pavel bojuje se stínem své komunistické minulosti. Aktuálně musí vysvětlovat svůj vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém hovořil o invazi spřátelených vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Za 35 let starý dokument se generál ve výslužbě pro MF Dnes omluvil.
Za svá tehdejší slova se nyní omluvil. „Rozumím, proč se ptáte na dotazy související s mou minulostí. Všechny dokumenty ale vnímejte v kontextu doby, ve které vznikaly. Zmíněný životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo. Chtěl jsem hlavně dělat svou práci, která mě bavila. Do stovek hlášení jsem psal ty stejné fráze, jejichž smyslem bylo jen splnit formální povinnost. Byla to chyba, kterou už nezměním. Jsem ale přesvědčen, že za 33 let služby demokracii doma i v zahraničí, a to i s nasazením vlastního života, jsem tuto chybu odčinil,“ sdělil Pavel pro MF Dnes.
Jak krásně jednoduché to podle pana generála Pavla je. Prostě chtěl být vojákem, a proto musel opakovat „fráze“. Problém je ale pro pana Pavla v něčem úplně jiném. On totiž nežil „dvojím životem“, tj. že doma komunistickému režimu nefandil a teprve po příchodu do práce se z něho stala „oběť režimu“, to je ono „nutné zlo“. Tomu může věřit jen úplný naiva. Pavel samozřejmě komunismus nebral jako „nutné zlo“, ale jako součást svého kariérního postupu.
Vůbec mě ale nepřekvapuje, že dnes spousta zásadových provládních „antibolševiků“ vidí v Pavlovi výborného kandidáta na prezidenta. Právě proto ho zřejmě naše vláda vybrala jako svého kandidáta ve „velké trojce“ spolu s Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem.
Ve skutečnosti je Pavel jen karikaturou slušného člověka podobně jako další „skvělý“ prezidentský kandidát Andrej Babiš. Ten se také zapletl s komunisty, také podle všeho spolupracoval se StB a také se po listopadu 1989 chopil příležitosti a nashromáždil ohromný majetek. Pavel se „jenom“ věnoval svému postupu v armádě a dotáhl to až do NATO. Už se těším na jejich diskuse před volbami a na reakce dalších kandidátů. Nerudová už si dělá legraci z obou.
Každý měl i v čase vlády jedné strany možnost buď stranu využít ke kariéře nebo ne. Nebylo v tom nic „osudového“, i když rodinnou anamnézu Pavla dokážu pochopit. Ale v žádném případě nepovažuji za správné, aby se takový člověk ucházel o post prezidenta. A to platí samozřejmě i o Babišovi. Ostatně, Babišův vstup do prezidentského klání je částečně založen i na tom, že může říkat – on (Pavel) taky!
Jan Bartoň
Sněmovna: Budoucí koalice jednotná, budoucí opozice rozklížená
Výsledky voleb do vedení poslanecké sněmovny ukázaly dvě věci. Budoucí koalice je jednotná, zatímco budoucí opozice je rozhádaná a užvaněná.
Jan Bartoň
Nová vláda, letité problémy
ANO, SPD a Motoristé sobě podepsaly koaliční smlouvu, která definuje vládní priority pro další čtyři roky této vlády. Poražení se stále tváří, že mají „myšlenkově“ navrch.
Jan Bartoň
Nový předseda ODS musí získat zpátky voliče ODS!
Nevěřil jsem svým očím, když potenciální „nový“ předseda ODS Martin Kupka si za svůj úkol klade „získání voličů ANO“.
Jan Bartoň
Mír na Ukrajině potřebuje hlavně Ukrajina
To, co se nyní děje kolem války na Ukrajině, je plná podpora současnému ukrajinskému vedení, což se promítlo i do nových amerických sankcí proti ruským ropným společnostem.
Jan Bartoň
Trump opět „zklamal“ Zelenského a EU?
Další jednání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem skončilo podle všeho pro Ukrajinu „ne tak dobře“.
| Další články autora |
Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu
Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...
Jak dobrý máte přehled o hudbě 80. let?
Máte rádi osmdesátky? Byly načančané, trochu kýčovité, ale vlastně krásně pohodové. Otestujte si,...
Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu
Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...
Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem
Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...
Biatlon v Oberhofu 2026: Čeští biatlonisté uzavřeli povedenou zastávku sezónním maximem
Světový pohár v biatlonu se po vánočních svátcích a Novém roce vrací. A to do německého Oberhofu....
Biatlon v Ruhpoldingu 2026: Pátou zastávku seriálu uzavřou stíhací závody žen a mužů
Světový pohár v biatlonu se v rámci Německa přesouvá z Oberhofu do Ruhpoldingu. Česká výprava tam...
Mistrovství světa v krasobruslení oživí Prahu i veřejná kluziště
Praha letos pořádá MS v krasobruslení. Prestižní sportovní událost doprovodí i program pro...
Dvě dívky se topily ve Vltavě u Trilčova jezu, jedna je ve vážném stavu
Dvě dívky se v sobotu topily v řece Vltavě u Trilčova jezu v Českých Budějovicích. Z vody je...
Skiman u Polničky: vítězství stranou, kouzlo závodu je v zážitku a krojích
Téměř šest desítek lyžařů - mužů, žen i dětí, vyjelo v sobotu odpoledne do bílé stopy. Navzdory...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 2879
- Celková karma 26,80
- Průměrná čtenost 1978x



















