NATO – návrat k lhaní do vlastní kapsy
Návštěva amerického prezidenta Joea Bidena ve Velké Británii ukázala zejména na propagandistické umění převážné většiny hlavních médií. Odehrávala se ve znamení „srovnávání“ s návštěvou Donalda Trumpa, proti kterému protestovaly davy lidí a připomínalo se „nevhodné“ chování Trumpa při přijetí u britské královny. Jen okrajově zaznívaly hlasy o tom, že nadšení Evropy z Bidena poněkud „vychladlo“. Londýnský zpravodaj ČT ale plnil svou roli nadšeného demagoga „úspěšně“ a referoval o „restartu“ transatlantických vztahů. Kritika neplnění obraných rozpočtů řady států NATO včetně Česka se nekonala. Bidenova administrativa totiž plánuje snížení výdajů na armádu ve stylu „defund police“, což kritizují republikáni v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů. Nebudeme tak nyní „napomínáni“, že neplníme závazky a vše se tak vrátí do starých kolejí.
Biden označil po jednání G7 projekt EU za skvělý a „plný života“. Jen jakoby z zpovzdálí se ozývala nespokojenost Francie se současnou politikou Velké Británie, která odmítá plnit dohody s EU o „zvláštním postavení Severního Irska“. Britský premiér Boris Johnson se nechal slyšet, že EU nerespektuje jednotu Velké Británie. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase namítal, že si snad Johnson dohodu s EU před podpisem přečetl a kritizoval, že teď dělá „překvapeného“. Do tohoto sporu připomínala média irský původ Bidena a jeho podporu „jednotnému Irsku“. Byl to další „dobře utajený spor“.
Nakonec tedy jednali lídři členských zemí NATO a i tady se podle médií a českého zpravodaje Bohumila Vostala vše změnilo. Všude vládla „pozitivní atmosféra“, Biden se na rozdíl od Trumpa „nikam necpal“ – (protože se dodržovaly dvoumetrové rozestupy!) a NATO se tak mohlo „ v klidu“ věnovat vztahům s Ruskem a Čínou.
Rusko je podle většiny komentátorů ekonomicky upadající stát, který ohrožuje záměrně své okolí. V tomto duchu jednalo o Rusku i NATO. Vztahy s Ruskem jsou podle všech vyjádření „nejhorší od konce studené války“. I tento výraz je ale ne zcela přesný. Podle všeho jsou vztahy s Ruskem mnohem horší, než byly na konci studené války v éře Michaila Gorbačova. Jako bychom se vrátili do dob vietnamské války.
Mnohem zajímavější je však to, o čem se na vrcholném jednání NATO a jeho vztahu s Ruskem nemluvilo vůbec. Ani jednou nepadla zmínka o tom, že NATO plánuje přijmout do svých řad Ukrajinu. A ani jednou se neprobírala skutečnost, že Turecko, které má v rámci evropské části NATO největší pozemní armádu aliance, kupuje zbraňové systémy z Ruska. Prostě se to do „oslavné“ atmosféry nehodilo? Nicméně, právě to je symptomem zvláštní schopnosti Západu vyhýbat se skutečným problémům.
Náš prezident Miloš Zeman vystoupil s kritikou „volby termínu“ odchodu NATO z Afghánistánu. Připomeňme, že Trump plánoval odchod z Afghánistánu na jaro 2021 a Biden termín posunul na 11. září 2021, v den výročí teroristického útoku na „dvojčata“ v New Yorku. Vzhledem k tomu, že se po odchodu NATO z Afghánistánu očekává rychlý pád tamějšího režimu a nástup Talibanu, je volba termínu skutečně podivná. Bude to další vítězství teroristů nad vojenskou silou NATO stvrzené právě v den teroristického útoku na USA. V tom má Zeman naprostou pravdu.
NATO také definovalo svou „novou“ politiku vůči Číně. Vojenská síla Číny je samozřejmě obrovská vzhledem k počtu obyvatel Číny a jejímu ekonomickému postavení. Je pozoruhodné, že čínský komunistický režim není považován na nepřítele NATO, ale pouze jako „bezpečnostní výzva“. V tom se projevují úzké ekonomické vazby mezi řadou států NATO a Čínou, zejména pro Německo je ekonomická spolupráce s Čínou zásadní.
Lze tedy konstatovat, že NATO opět předvedlo líbivou politickou show „jednoty a spolupráce“, ale k faktickému pokroku nedošlo. Všechny vnitřní spory byly jakoby „potlačeny“ a demonstrovala se navenek jednota. Už nejbližší měsíce ukáží, že tato formální jednota nic neznamená a spory uvnitř aliance se opět rozhoří plnou silou nejen kvůli Rusku, ale zejména kvůli politice Turecka, které si hraje na hegemona muslimského světa s výraznou protiizraelskou rétorikou. V Izraeli samotném pak nová vláda narazí na stejné problémy, s jakými zápasila vláda bývalá. Už dlouho totiž Západ není hybatelem světové politiky a jen reaguje na rostoucí sílu Číny a protiamerickou politiku Ruska. A právě to lze považovat za realitu světové politiky. Tvářit se, že NATO hraje ve světě vůdčí roli je proto ono pověstné lhaní si do vlastní kapsy.
Jan Bartoň
Povodně 2024 – hydrometeorologické předpovědi srážek se naplnily
Česko, a nejen to, postihly po 27 letech velké povodně svým rozsahem připomínající povodně z roku 1997. Na rozdíl od roku 1997 však tyto povodně byly předpovězeny několik dní předem a tolik nepřekvapily.
Jan Bartoň
USA: Volby opět rozhodnou korespondenční hlasy?!
Podle všeho proběhla poslední televizní debata kandidátů na prezidenta USA před americkými prezidentskými volbami. Podle médií Kamala Harrisová „útočila“ a vyhrála.
Jan Bartoň
Rusko se vměšuje do amerických voleb – Putin podpořil Harrisovou
Zní to jako velmi dobrý vtip. Vladimir Putin, ruský prezident, prohlásil, že Rusko v amerických volbách podporuje zvolení Kamaly Harrisové.
Jan Bartoň
Kursk je podle Šándora „strategický omyl“
Ukrajinský útok na Kursk již trvá téměř měsíc. Nyní se osmělují i někteří komentátoři s tím, že tento útok nemá zásadní vliv na vývoj války na napadené Ukrajině.
Jan Bartoň
Generálové to vidí jasně – Ukrajina vyhrává
Během konference Globsec se konala tisková konference s několika generály. Všichni v podstatě prohlásili, že si Ukrajina vede ve válce s Ruskem výborně a jeden prohlásil, že Ukrajina vyhrává.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Pojištěné škody z povodní dosáhnou 17 miliard, odhadla asociace
Pojištěné škody z letošních povodní dosáhnou podle prvních odhadů asociace pojišťoven 17 miliard...
Poslanci tichem uctili oběti povodní. ANO prosadilo diskusi o zajištění voleb
Přímý přenos Tři dosud potvrzené oběti povodní uctili v úvodu úterního jednání minutou ticha poslanci. Radek...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Aktualizujeme Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Brexit byl marný. Diktátu přidělaných víček neunikli ani Britové
Premium Odchodem z Evropské unie měli Britové převzít kontrolu nad svou zemí a shodit jho evropského...
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...
- Počet článků 2703
- Celková karma 30,89
- Průměrná čtenost 2013x