Česko se musí připravit na válku
Základním koncepčním dokumentem, který pojmenovává bezpečnostní hrozby, způsoby a prostředky, jak těmto hrozbám čelit, je Bezpečnostní strategie. Aktuální a stále platné znění bylo přijato usnesením vlády z roku 2015. Ale svět se změnil. Válka na Ukrajině ovlivnila nejen chápání bezpečnosti jednotlivých států EU, ale také nálad a obav ve společnosti. „Bezpečnostní prostředí se od roku 2015 zásadně proměnilo k horšímu, bohužel a aktualizace strategie tak byla skutečně potřeba. Máme tu konflikt vysoké intenzity na evropském kontinentě, ale zároveň intenzivnější geopolitické soupeření na globální úrovni, ve strategických regionech i doménách jako vesmír nebo kybernetický prostor,“ říká Ondřej Ditrych z Ústavu mezinárodních vztahů Praha. „Na dokumentu naše ministerstvo úzce spolupracovalo s dalšími resorty a institucemi. Kromě ministerstva obrany také s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem vnitra, ale také s řadou dalších, například NÚKIB, ministerstvo životního prostředí a tak dále. Ještě v červnu bude návrh Bezpečnostní strategie předložen ke schválení Bezpečnostní radě státu a následně vládě. Poté text zveřejníme,“ uvádí Mariana Wernerová z ministerstva zahraničních věcí.
Vyrůstal jsem v době studené války mezi Západem a sovětským blokem. Byl jsem jako vysokoškolák také na roční vojenské službě u chemického vojska. Oficíři nás zejména připravovali na chemickou a jadernou válku a my, jako odmořovací jednotky, jsme měli zajišťovat očistu vojenské techniky od chemických látek a jaderného znečištění. Tehdy se naprosto jasně artikulovalo, že případný vojenský konflikt mezi Západem a Východem by se dříve nebo později přeměnil v konflikt s použitím jaderných zbraní. Sovětský blok se díky zbrojení dostal do ekonomicky nezáviděníhodné pozice a po nástupu Michaila Gorbačova se začalo jednat o omezení jaderných zbraní. S rozpadem sovětského bloku se jedinou světovou velmocí staly USA a tato éra dnes končí.
Mezi Ruskem, spolupracujícím stále intenzivněji s komunistickou Čínou (naposledy společné přelety ruských a čínských letadel nad strategickými místy v oblasti Tchaj-wanu a Japonska) a Západem už znovu panuje studená válka a horká válka na Ukrajině. Teze o tom, že se Česko musí připravit na válku s Ruskem, jsou sice bezesporu „zajímavé“, ale naprosto nerealizovatelné. Co se bezpečnostních otázek týče, na jedné straně USA hovoří o tom, že Rusko je „největší jaderná velmoc“ a současně se předpokládá, že válka by probíhala bez použití zbraní hromadného ničení. Nikdo se o nebezpečí jaderného konfliktu nezmiňuje. Pokud se už naše současná či bývalá generalita zmiňuje o použití jaderných zbraní, pak se tvrdí, že si Rusko na Ukrajině „nedovolí“ jaderné zbraně použít. Realita je přitom taková, že pokud by Rusko skutečně ztrácelo dobytá území, mohlo by k použití zbraní hromadného ničení přistoupit.
Dalším bezpečnostním rizikem je dle mého soudu informování o tom, že ruská armáda je sbor neschopných generálů a zbabělců, kteří nejsou schopni čelit ukrajinské ofenzívě s podporou západní vojenské techniky. Jen málokdo, snad jen bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý, varuje před podceňováním ruské armády. O tom se však ve veřejném prostoru na ČT i CNN nikterak nehovoří, stále se ubezpečujeme, že musíme hodně investovat do vojenské techniky (tanky, obrněná vozidla) a tím se na válku s Ruskem připravit. Opět se zásadním způsobem ignoruje nebezpečí použití jaderných zbraní z ruské strany.
Navíc, Rusko odstoupilo od plnění povinností spojených s dohodou o omezení jaderných zbraní, kterou podepsalo s USA v Praze v roce 2010. USA učinily totéž. Rusko sice tvrdí, že bude limity jaderných zbraní z této dohody dodržovat, ale odmítá informovat USA podle podepsané smlouvy. To samé teď oznámily USA. Navíc je zřejmé, že roste jaderný arsenál komunistické Číny, k výrobě jaderných zbraní se otevřeně chystá Írán. USA Íránu vyhrožují, že „nedovolí“, aby získal jaderné zbraně. Jak to chtějí USA udělat? Přepadením Íránu spolu s Izraelem ve stylu někdejšího náletu izraelských letounů na Irák?
Ruská agrese na Ukrajině změnila světovou politiku k nepoznání. Jaderný arzenál USA i Ruska se nebere do úvahy a nebezpečí světového konfliktu se bagatelizuje. Obávám se proto, že zprávy o tom, že se Česko musí připravit na válku jsou jen slova na papíře a případná realita války NATO s Ruskem by se slohovým cvičením z Ministerstva zahraničí vůbec neřídila. Mnohem více se stále strašíme „klimatickou katastrofou“, kde se EU a USA snaží „zachránit svět“. Přitom vliv člověka na probíhající klimatické změny je nulový a vše se odvíjí od politického zadání „boje za záchranu klimatu“. Tvrdí se, že kdo nevěří vlivu civilizace na klimatickou změnu je „zpátečník“, mladí lidé jsou utvrzováni v tom, že se musí snižovat „uhlíková stopa“. Přitom je zapotřebí jasně pojmenovat, že případná jaderná válka s využitím arsenálu, který mají USA a Rusko k dispozici, by skutečně vedla k dramatickým dopadům na život na Zemi a zemřely by stovky milionů lidí jak na důsledek použití jaderných zbraní tak na radioaktivní zamoření celého světa. O tom se ale „decentně“ mlčí.
Jan Bartoň
USA: Volby opět rozhodnou korespondenční hlasy?!
Podle všeho proběhla poslední televizní debata kandidátů na prezidenta USA před americkými prezidentskými volbami. Podle médií Kamala Harrisová „útočila“ a vyhrála.
Jan Bartoň
Rusko se vměšuje do amerických voleb – Putin podpořil Harrisovou
Zní to jako velmi dobrý vtip. Vladimir Putin, ruský prezident, prohlásil, že Rusko v amerických volbách podporuje zvolení Kamaly Harrisové.
Jan Bartoň
Kursk je podle Šándora „strategický omyl“
Ukrajinský útok na Kursk již trvá téměř měsíc. Nyní se osmělují i někteří komentátoři s tím, že tento útok nemá zásadní vliv na vývoj války na napadené Ukrajině.
Jan Bartoň
Generálové to vidí jasně – Ukrajina vyhrává
Během konference Globsec se konala tisková konference s několika generály. Všichni v podstatě prohlásili, že si Ukrajina vede ve válce s Ruskem výborně a jeden prohlásil, že Ukrajina vyhrává.
Jan Bartoň
Mzdy ve státním sektoru a volby
Vláda se s odbory nedohodla na zvýšení platů ve státním sektoru od září. To není nic tak zajímavého-zajímavé jsou spíš mediální „tanečky“ kolem jednání o zvýšení mezd.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce, domů se vrací 206 mužů
Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce, každá ze stran propustila 103 lidí. S odkazem na...
Stav ohrožení panuje na 44 místech, na severovýchod míří vydatné srážky
Sledujeme online Nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity, byl v sobotu na 44 místech v České republice. Stoletá...
V Moravskoslezském kraji vyhlásili stav nebezpečí, očekává stoletou vodu
Možnost extrémní povodně je podle Ústřední povodňové komise v Moravskoslezském kraji „Situace v...
Úpa u Trutnova je na třetím povodňovém stupni, v Hradci operuje dron
Hradecký kraj prozatím zvládá velkou vodu, hasiči rozvážejí stovky pytlů s pískem. Stoupá hladina...
Pozemek k výstavbě v Bukovně u Mladé Boleslavi
Bukovno, okres Mladá Boleslav
3 773 600 Kč
- Počet článků 2702
- Celková karma 31,15
- Průměrná čtenost 2014x