Bože, jak se mám rozhodnout aneb jak se dostat z paralýzy?

Jste zacyklení v určitém tématu, které Vás tíží a nedokážete se pohnout? Obáváte se, že se rozhodnete špatně, nebo že ještě nemáte dostatek informací? Přemýšlíte o dané věci ve dne v noci, přesto nejste schopni to rozseknout? 

 

Mám pro Vás několik tipů, jak to změnit.

Co dělat, když jste „od přírody“ nerozhodní? Na čem zamakat, abyste utnuli tipec nekonečnému zvažování, váhání a konečně se NĚJAK rozhodli?

Základ vidím v perfektním sebepoznání. Čím důkladněji se znáte, uvědomujete si své vnitřní brzdy, silné i slabé stránky a máte naprosto jasno ve Vašich dlouhodobých cílech a přáních, o to jednodušeji se budete rozhodovat a žít v souladu se sebou samým/samou. Přijměte se takoví, jací jste – každý z nás je úžasný originál.

Nezapomínejte, že úkolem našeho mozku je Vás chránit. Proto Vás v racionální rovině varuje a předkládá řešení s menší mírou rizika. Dame – li tedy na doporučení našeho mozku, bude se Vás vždy snažit přesvědčit o nejjednodušším a nejbezpečnějším řešení. Připravíte se tak o nové situace, prožitky, zpomalíte svůj posun vpřed.

Naslouchejte proto i své intuici. V našem pragmatickém světě trochu opomíjený, přesto mnohdy velmi trefný pocit, který se často ukáže, jako „ten správný“.

Rozhodnutí neodkládejte. Stanovte si termín, ale ne zítra nebo až někdy! Časový rámec je pro náš mozek jasně daný údaj, se kterým může lépe pracovat. A Vy nebudete přemýšlet XY měsíců dokola o tom samém. Neplýtvejte svou mentální energií nad tím, coby kdyby.

Trénujte svou schopnost rychlého rozhodování při každodenních situacích, jako: co si obléci, co uvařit, kam vyrazit na steak atd. Vědomě se v následujících týdnech na tyto situace zaměřte, vyhledávejte je. 

Dovolte si udělat chybu. Většina rozhodnutí nemá nevratné či fatální následky. Prostě to zkuste. Pokud neuděláte 1. krok, nikdy se nedozvíme, jak Vám v daném rozhodnutí vlastně je.

Posilujte své sebevědomí a sebedůvěru tím, že problémy budete aktivně řešit, ne je odkládat na neurčito.

V podstatě neexistuje „špatné“ rozhodnutí. Na rozdíl od statusu quo Vás vždy určitým způsobem posune, poučí Vás. Ukáže Vám, kudy cesta nevede. Naučí Vás nejen ustát pády, ale i opět vstát a pokračovat. Budete odolnější, vytrvalejší i trpělivější.

Nezapomeňte se i za dílčí úspěchy pořádně pochválit!

Mějte na paměti - jakákoliv změna potřebuje svůj čas, odvahu a také nasazení.

Ještě dodám, že i vědomé a pečlivě zvážené rozhodnutí, nechat vše při starém, je rozhodnutí.

 

Odpovězte si na otázky:

Jak bude za rok vypadat můj život, když danou věc nechám být a nerozhodnu se vůbec či rozhodnutí budu do nekonečna odsouvat?

Co nejhoršího se může stát, když zvolím variantu A? Co získám? Co mohu ztratit? Obdobně proveďte pro variantu B.

Jaké budou dopady a zisky každé varianty z dlouhodobého hlediska na mě, můj život, mé nejbližší?

 

Jaké techniky mi můžou pomoct v tom správně se rozhodnout?

Smrtelná nemoc – představte si, že Vám lékař diagnostikoval smrtelnou nemoc a máte před sebou rok života. Jak byste se s tímto vědomím v daném tématu rozhodoval/a?

Pro x Kontra - pokud rádi užíváte klasický seznam pro a proti, ohodnoťte vše uvedené dle důležitosti, např. 1  - 5, přičemž 1 – mohu bez toho žít, 5 – má pro mě největší váhu. Následně seznam přepište a seřaďte dle hodnocení. V plusech i mínusech vyberte jednoho jediného favorita, který pro Vás hraje nejpodstatnější roli. Vše, co zanesete na papír, je pro váš mozek mnohem přehlednější i přesvědčivější.

Externí pomoc - pohovořte o Vašem tématu s osobou, která Vám na Vaši situaci poskytne jiný pohled, než máte Vy. Získáte argument, které by Vás pravděpodobně vůbec nenapadly zvážit.

Metoda dvou židlí - Každá židle bude symbolizovat jednu variantu. Posaďte se na ni, zavřete oči a maximálně detailně si vizualizujte, jak bude vypadat Váš život u varianty A. Co získáte, co budete muset obětovat, jak se Váš život změní. Čím detailněji, tím pro mozek lépe. Určitě během procesu vnímejte, jak se na dané židli vlastně cítíte. Shodně postupujte s druhou židlí stojící na jiném místě. Poté zhodnoťte, jak Vám v oběma představách bylo. Jak jste se tam cítili? Pro zintenzivnění emočního zážitku můžete židle „ozdobit“ něčím, co pro Vás danou možnost charakterizuje.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Houdková | středa 7.6.2023 6:50 | karma článku: 6,65 | přečteno: 207x