Prateta Tonička

Jako děti jsme si mohli užívat to, že pocházíme z velké rodiny. Všemožných tet, strýců, bratranců a sestřenic bylo tolik, že mi ani nepřišlo na rozum, že jsem jedináčkem.

Snad jen večer při usínání, když jsem ve svém pokoji usínal sám, mě to trochu zamrzelo. Aniž bych si to uvědomoval, sestřnicím a bratrancům jsem začínal závidět to, že jsou doma spolu po dvou nebo třech, někdy i ve větším počtu. Sám jsem sourozence neměl a když jsem na to poukázal, moje máma odvedla řeč jinam a táta se tvářil, že nic neslyšel.
Mezi všemi příbuznými se vymykala prateta Tonička. Byla to jedna z dědových sester a byla trochu zvláštní. S nikým se moc nebavila. Znala pouze cestu do práce a z práce. Taky se nikdy neprovdala a poté, co její maminka ovdověla, zasvětila svůj život péči právě o maminku.
Naše parta dětí, kteří jsme byli navzájem příbuzní, samozřejmě navštěvovala jednotlivé domácnosti. Většinou jsme se někam přiřítili jako podzim do Krušnohoří a nebylo přes nás slyšet vlastního slova. S výjimkou domku, ve kterém bydlela právě prateta Tonička. Kdykoli nás uviděla, zamkla se a dělala, že neslyší, že ji chceme navštívit.
Později, to už byla prateta Tonička v důchodu, jsme byli za ní vysíláni s různou výslužkou. Ti, kdo navařili nebo napekli něco k jídlu, čeho bylo víc, než se mohlo v dané domácnosti sníst, využili někoho z nás jako rychlou spojku, abychom něco z toho donesli právě pratetě Toničce. Možná to brali jako projev dobré vůle, pro nás děti to byl nepříjemný opruz. Vytvořit si k pratetě Toničce kladný vztah prostě nešlo. Řešili jsme to tím, že tašku s výslužkou pro ni jsme postavili na její práh a odešli. Druhý den jsme si, opět na jejím prahu, vyzvedli prázdnou tašku.
Mezitím maminka, o kterou prateta Tonička pečovala, umřela. Prateta tak začala trávit svůj čas v přítomnosti a společnosti televizní obrazovky. Šlo o klasickou socialistickou televizi z Tesly s dřevěným obložením.
Po nějaké době začala prateta Tonička chodit na maminčin hrob. Vždycky dopoledne a k večeru. Posadila se na mramorový okraj hrobu, dívala se na náhrobek a něco polohlasem říkala. To mohlo trvat hodinu, možná hodinu a půl. Potom se zase vrátila ke své televizi.
Každý večer za svou maminku zapálila svíčku. To by ještě nebylo nic proti ničemu, ovšem s ocelovou pravidelností stavěla tuto svíčku právě na svou dřevěnou televizi. Když se o tom dověděl děda, zhrozil se, neboť jako dobrovolný hasič měl přehled o tom, co a jak se může stát. Podařilo se mu svou sestru přimět k hovoru a vylíčit jí, co hrozí, když se stavěním svíčky na dřevěnou televizi nepřestane. Tonička mávla rukou a pronesla něco o tom, že jí má děda dát pokoj.
Prateta Tonička pomalu a jistě oslavila osmdesátku a její kosti, klouby, chrupavky jí už nedovolovaly chodit na hřbitov dvakrát denně. Nadále chodila pouze jednou, a to dopoledne. Stavění svíčky na dřevěnou televizi se nevzdala, měla přece svůj rozum. Až do toho dne, kdy se jí to vymstilo.
Prateta u televize usnula a svíčka spokojeně hořela. Od ní začala hořet dřevěná krabice televize a od ní další vybavení pratetina domku.
Hasiči dorazili poměrně rychle, ale prateta musela do nemocnice. Byla to už stařenka jako věchýtek a na popáleninovém oddělení měli strach s ní manipulovat, aby jí ještě víc neublížili.
V sobotu téhož týdne jsme se vydali na návštěvu do nemocnice. A protože naše rodina si dávala na vnější prezentaci vždycky záležet, jelo nás tolik, že jsme obsadili celý jeden vagón ve vlaku. Průvodčí, která byla za roky ježdění po naší trati zvyklá na leccos, jen zakoulela očima, když před ni děda vyskládal hromadu ještě těch klasických kartonových jízdenek, řka, že nikoho dalšího kontrolovat nemusí, protože všichni jsme naši.
Prateta byla sice vzhůru, ale skoro nás nepoznávala. Dědovo jméno uhodla až napopáté, babiččino vůbec. Jediná souvislá věta, kterou řekla, byla, že by se ráda dožila devadesátin, které měla oslavit o měsíc později.
A to bylo naposledy, kdy jsme svéráznou pratetu Toničku viděli živou. Následující den zemřela a mně tak zbyla jen historka o tom, jak to dopadne, když stavíte hořící svíčku na dřevěnou televizi. Několikrát jsem ji dal k lepšímu při školení BOZP, není tedy lepší příležitost než ji zveřejnit všem.

Autor: Martin Irein | pátek 27.10.2023 16:55 | karma článku: 14,31 | přečteno: 387x
  • Další články autora

Martin Irein

Podivno V

Bujná vegetace kolem našeho auta doslova hořela. Přišlo mi to líto, protože jsem si představil, kolik učebnic biologie se bude muset nechat přepsat.

15.7.2024 v 16:15 | Karma: 4,53 | Přečteno: 127x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno IV

Ačkoli jsme se to snažili nedávat najevo, do Drsova křídla statku jsme div neběželi. Nejen proto, že jsme chtěli vidět, na co přišel.

12.7.2024 v 16:15 | Karma: 5,32 | Přečteno: 125x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno III

Zcela nebo aspoň částečně vysíleného tvora jsme už bez větších komplikací dopravili k nám. Když říkám k nám, myslím tím nenápadný statek na okraji lesa.

28.6.2024 v 16:15 | Karma: 6,62 | Přečteno: 140x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Dětské odpoledne

Poslední pátek v květnu jsme si vzali v našich zaměstnáních dovolenou, abychom mohli pomáhat s dětským odpolednem v nedalekých Roztokách.

27.6.2024 v 16:15 | Karma: 9,95 | Přečteno: 224x | Diskuse | Osobní

Martin Irein

Dobrovolníci

Jako každý rok, tak i letos se poslední květnovou sobotu koná tradiční pouť na Sázavě, čili v městečku Sázava, kterým protéká stejnojmenná řeka.

26.6.2024 v 16:15 | Karma: 10,19 | Přečteno: 208x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

23. července 2024

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle...

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

23. července 2024

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho,...

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

23. července 2024

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou....

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

23. července 2024

Premium Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 346
  • Celková karma 11,36
  • Průměrná čtenost 436x
Generální ředitel antikvariátu. Všechny mé články jsou 100% uhlíkově neutrální.

Seznam rubrik