Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní běh: profil běžce Patrika Waldhanse

Sportovec Patrik Waldhans je ve světě OCR překážkových závodů známý pod přezdívkou Batman, což lehce napovída i cosi o jeho schopnostech. Závodí v týmu Barbaři a sportovní zážitky popisuje i v jeho blogu tady na iDNESu.

Trenérka a blogerka Veronika Šimáčková vymyslela ve spolupráci s Nadací Naše dítě charitativní běžecký projekt, kdy se v červenci a v srpnu běhá pro 5 letého autistického Filípka, který potřebuje asistenčního pejska, jehož výcvik stojí 230 000 Kč. Do akce, která je určena běžcům i sportovcům začátečníkům, se zapsali i zkušení závodníci, jejichž zkušenosti a rady vám celé léto budeme přinášet. Zapojil se i Patrik Waldhans.

Patriku, ročně absolvuješ desítky různých extrémních překážkových závodů, takže tě hned tak něco nepřekvapí, přesto, co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
Když bych musel vybrat jeden závod - můj osobní a největší úspěch je zvládnutí a dokončení Spartan Race Ultra Beast v USA loni v říjnu. Tam jsem si skutečně "sáhl na dno". Byl to jeden z nejtěžších závodů, do kterého jsem se kdy pustil, ale dokončil jsem ho!

Četla jsem tehdy tvůj "report" z onoho závodu a muselo to být vážně moc těžké. Přiblížíš trochu pro ty, co Spartan Race závody nesledují, o co jde?
Trať Ultra Beast měří zpravidla 42 km a obsahuje přes 50 překážek a řadí se po právu mezi nejtěžší závody typu Spartan Race. Celá trasa obsahuje kontrolní body - checkpointy, které musí závodník proběhnout v časovém limitu. Tedy: když se například závodník nedostane do 6 hodin od startu do cíle prvního kola, je diskvalifikován. Závod, který jsem absolvoval v USA měřil 49 km a obsahoval přes 80 překážek. Běželi jsme 2x stejnou trasu, kterou o den dříve jednou běželi závodníci Mistrovství světa ve Spartan Race. Nejnáročnější byla nadmořská výška, převýšení, studený vítr a náročný terén. Nebýt mé přítelkyně Karolíny, Veroniky Šimáčkové a dalších, kteří mě na trati podpořili, vykašlal bych se na to a skončil. Největší a psychicky vyčerpávající boj se odehrával u mě v hlavě. Představa, že 2x běžíte stejnou trasu, kde když jste udělali chybu v kole prvním, možná ji uděláte i ve druhém. Překážku, kterou nenávidíte musíte zkusit překonat ještě jednou, to si moc lidí asi nedokáže představit. Ale ten pocit v cíli... letos do toho jdu znovu!

Můžu se tě jako zkušeného běžce zeptat, co bys poradil začátečníkovi, který aktivně nikdy neběhal? Jde jen tak se zvednout a vyrazit?
První krok je vždycky se zvednout a něco začít dělat. Každý by si měl ale uvědomit, že běh je jako každá jiná věc. Když se chceš naučit cizí jazyk, můžeš číst knihy a učit se sám, ale rodilý mluvčí, je pro výuku vždy lepší. Takže podle mě je potřeba se poradit s člověkem, kdo už nějakou dobu běhá a nebo rovnou najít trenéra.

Jaké vybavení je pro začátečníka nejlepší?
Stačí pohodlné oblečení a dobré boty. Boty by měly být pohodlné a měly by sedět. Existuje řada prodejen a obchodů, kde je možnost provést diagnostiku chodidla a doporučení správné obuvi. Určitě bych ale začátečníkovi nedoporučoval nechat si vnutit hned ty nejdražší boty. Co když ho to třeba přestane bavit? ;)

Co pro tebe běh v životě znamená?
Přirozený pohyb, který mi dává pocit volnosti a způsob vybití negativní energie. Zároveň mi pomáhá se posouvat dál, jak v osobním, profesním i sportovním životě. A když už jsem na závodě a běžím, je to největší adrenalin a zážitek ze všech.

Bylo to tak vždy nebo se tvůj vztah k běhu formoval časem?
Začínal jsem s fotbalem a běh jsem nesnášel, tedy přesněji - nesnášel jsem trénink běhu. Pak ale přišel první OCR a závod a všechno se změnilo. Běh je mojí součástí.

Od kdy aktivně běháš?
Aktivně běhám druhým rokem. Jinak sportuji od malička, začal jsem hrát fotbal jako skoro každý kluk. V 18 letech jsem si ale přetrhal kolenní vazy a musel jsem operaci. Rozhodl jsem se k fotbalu už nevrátit a zkusil bojové sporty jako thajský box a MMA. A pak přišly extrémní překážkové závody (OCR) a já se zamiloval a to hned 2X - do OCR a také do mojí přítelkyně, kterou jsem díky závodění potkal.

Tak to zní jako pohádka se šťastným koncem. Přesto. Občas nám osud nepřeje. Umíš si ještě představit, že bys běhat nemohl?
Kdyby to nešlo krátkodobě, tak bych si musel najít jinou alternativu. Kdyby to bylo napořád, tak si to představit neumím. Ale, abych byl upřímný, mám chuť přestat po každém intervalovém tréninku nebo závodě, když už fakt nemůžu a říkám si: „Proč to vlastně dělám???!!!“

Pamatuješ si na svůj první uběhnutý kilometr?
Ty jo... tak to fakt ne... ale asi to hodně bolelo. Pamatuju si ale velice dobře na první běžecké tréninky v přípravě na sezónu ve fotbale. Dvoutýdenní soustředění – první týden dvoufázové běžecké tréninky, schody, kolečka kolem hřiště, běhání v poli, výběhy sjezdovek nahoru. To bylo peklo a to jsem byl ještě hodně malý, tedy menší než jsem teď.

Kolik kilometrů odhaduješ, že v rámci výzvy tak za léto uběhneš?
To záleží na mé trenérce Terce Beitlové. Odhadem to vidím to tak na cca 200km +-.

Už ses do výzvy zaregistroval?
Určitě, jsem tam zapsaný i s přítelkyní Karolínou a chystám se zapsat první kilometry.

Rozhovor připravila Tereza Boehmová

Blog Patrika Waldhanse na iDNES.cz najdete zde

Více o výzvě a jejích pravidlech si mužete přečíst v článku:

Letní běh a soutěž blogu iDNES.cz o nejlepší „běžeckou“ povídku

Nebo se podívejte na videa:

 

 

 

Autor: Blog Info | úterý 5.7.2016 9:20 | karma článku: 19,91 | přečteno: 394x
  • Další články autora

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předaly ceny Bloger roku 2023

Co by to bylo za Blogera roku, kdyby nenásledoval blogerský večírek. Už podruhé v pražské restauraci Žebeerková Kozlovna, kam dorazily největší stálice naší blogerské scény.

17.6.2024 v 12:02 | Karma: 14,59 | Přečteno: 856x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Komu přálo štěstí?

Bloger roku, to není jen soutěž autorů, ale i vás – čtenářů a hlasujících. Vítězové ankety jako každý rok vylosovali po třech jménech. Kdo se letos může těšit na knižní ceny od partnera ankety?

7.6.2024 v 9:44 | Karma: 6,34 | Přečteno: 342x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Pozvánka: Vyhlášení Blogera roku 2023

Anketa Bloger roku by bez něj nebyla úplná, stejně jako blog by nebyl tak docela úplný bez off-line mezilidských vztahů. Oč se jedná? Pochopitelně o tradiční vyhlašovací večírek!

4.6.2024 v 13:21 | Karma: 6,13 | Přečteno: 420x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Hotovo, dobojováno. Blogerem roku Šiša, vypravěčem roku David Vlk!

Letošní ročník Blogera roku je za námi. Své favority jste podporovali hlasováním v anketě a stejně jako loni to dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho jediného hlasu. Kdo vyhrál ostatní ankety?

3.6.2024 v 12:01 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3750x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Finále je tu. Hlasujte ve finále ankety Bloger roku 2023 a vyhrajte!

Nominační kolo skončilo, je tu ta nejdůležitější část ankety Bloger roku 2023. Kdo z nominovaných uspěje a odnese si tradiční sošku? Hlasujte pro své oblíbence a vyhrajte ceny od našeho partnera - nakladatelství ARGO!

20.5.2024 v 11:03 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3862x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Hledání v Ďáblicích pokračuje. Ostatky hrdinů druhého odboje zatím nenašli

25. června 2024  19:29

V roce 1961 vyrazil Miroslav Kasáček poprvé na hřbitov do pražských do Ďáblic hledat místo, kde je...

Až vývoj rozpočtu určí výši přidání lidem ve veřejném sektoru, řekl Jurečka

25. června 2024  6:30,  aktualizováno  19:15

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se ve Sněmovně sešlo...

Zablokovanou doménu o „Albertově krutosti“ chce nyní řetězec ovládnout

25. června 2024  18:45

Obchodní řetězec Albert podal žalobu na spolek obránců zvířat Obraz. Ten letos v březnu v kampani...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, deset lidí zemřelo

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  18:31

Při protivládních demonstracích v keňském hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 765
  • Celková karma 14,71
  • Průměrná čtenost 7449x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.