Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve škole jak nám zobák narostl?

„Dobrý.“ „ Dnes vypadáte dobře.“ „Není vám blbě, jste nějaká přešla?“ „Nevíte, kde máme laborky?“ „Jó, na biolu máme Horákovou.“ „Nashle…“ Takhle nějak vypadá běžná komunikace ve výběrové škole. 

Nezúčastněný člověk by řekl, že to je komunikace mezi žáky, ale chyba lávky. Všechna tato slova byla vždy adresována autoritě – tedy učiteli.

Kdysi před dávnými lety jsem obdržela od kolegyně stížnost na jednu chytrou žákyni, říkejme jí Dana, že se neumí chovat. Při hovoru s učiteli prý žvýká žvýkačku a téměř nevyndá ruce z kapes. Jinak je slušná, zdraví, nenadává, ale to žvýkání… „Budou třídní schůzky, promluv si s matkou.“

Třídní schůzky, Danina matka stojí proti mně a ptá se, mám-li něco proti její dceři. Stojí, ruce má v kapse džínové sukně a žvýká, až se jí dělají boule za ušima. V ten moment mě napadá: „Učí se dobře, to nemohu říct. Ale máme tady jeden takový ošklivý, nepěknou věc…“ Neřekla jsem nic, co taky říct, když je dítě obrazem svých rodičů. Připadala bych si opravdu jako u Cimrmanů.

A co tím chtěl básník říci? V době přijímacích zkoušek se po škole pohybuje velké množství rodičů, kteří doprovodili své – hlavně „malé“ zájemce o studium. Málokterý z rodičů pozdraví, otcové většinou utrousí „dobrý“, mnozí dokonce zcela viditelně očekávají, že učitelé pozdraví je. Jsou přeci zákazníci a učitelé nabízejí službu. V obchodě vás přece taky prodavačka pozdraví, někde se vás i zeptá, zda jste byli spokojeni. Možná očekávají i toto, nevím. Na zastávce pak rozmlouvá maminka s páťákem a učitelku nazývá babou, krávou a zakončí přáním, ať si úča trhne nohou. Co provedla, jsem nezaslechla – hovor ke mně zalétl z dálky, vnímala jsem ho periferně, ale jak pak bude onen chlapeček mluvit se svou paní učitelkou ve škole, bych chtěla vidět.

Když jsem vedla primány poprvé na oběd, neopomněla jsem jim říci, že mají paní kuchařky za okénkem slušně pozdravit a za oběd poděkovat. Většina z nich si na to vzpomene, jen když mě vidí stát vedle okénka při úterním dohledu. Pozdravit uklízečku, údržbáře, recepční – to se považuje za zbytečné, děti jako by je vůbec nevnímaly. Jako by to bylo vybavení školy a ne dospělý, který si zaslouží úctu za to, že se stará o to, aby dětem bylo ve škole dobře.

A jsme opět na začátku. Mluva se samozřejmě uvolňuje, spisovná čeština byla nahrazena hovorovou všude, morální normy se rozvolnily dávno. Ale pravidla slušného chování snad platí – ač nepsaná – stále. Škola přece nemůže suplovat rodinu. Tam, kde rodina normy nemá, stejně jako nastavené meze, kam až lze zajít, škola je nastavuje těžko. Škola je pak „opruz“ a úča získá tolik titulů, že by jí to mohla ZOO závidět. A pozdraví-li žák při vstupu do kabinetu: „Dobrý,“ musíme být vděční, protože mnozí nepozdraví vůbec. Chtít po nich, aby své učitele nazývali aspoň pan či paní, může být nad jejich chápání. Stejně jako vysvětlit jim, že pozdrav „nashle“ není příliš vhodný pro školu a říkat o matikářce, že je blbá, je výraz neúcty vůči člověku, který vystudoval vysokou školu a má nějaký titul. A k tomu familiárnímu jednání „jak mi zobák narostl“ a neúctě k prostředí tak nějak patří i „domácké“ oblékání. Všimněme si, kolik dětí a středoškoláků chodí do školy v teplákách, teplákových šortkách, legínách. To, že jsou značkové a stály často dost peněz, nic nemění na věci, že byly určené k jiné příležitosti. Jan Werich říkával, že vy, vole, se říká hůř než ty, vole. V teplákách a s rukama v kapsách se z pusy snadněji vypustí „nashle“, než když má člověk na sobě něco jiného. Možná bychom i na to měli častěji myslet.  

Autor: Jaroslava Indrová | čtvrtek 15.9.2016 19:53 | karma článku: 29,19 | přečteno: 1311x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 276x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 499x | Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

19. června 2024  9:43

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  9:35

Přímý přenos Senátoři budou rozhodovat o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z...

Biden otevřel nelegálním migrantům v manželství s Američany cestu k občanství

18. června 2024  15:14,  aktualizováno  19.6 9:23

Přistěhovalci, kteří dlouhodobě žijí ve Spojených státech bez patřičných dokladů a uzavřeli...

Rodiče v Německu zavraždili svou dceru. Nelíbil se jim její životní styl

19. června 2024  9:19

V pondělí večer byla v Německu u města Worms nalezena mrtvá patnáctiletá dívka. Vzápětí skončili ve...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy