Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

cky říkám, že děti jsou takové, jaké jsme si je vychovali. A tahle generace se nám tak trochu nepovedla. Pozor, to není urážka této generace, ale střela do vlastních řad. Pěkně jsme se na nich toziž podepsali.

Když se narodili, jásali jsme, že konečně bude komu odkázat hmotné i nehmotné dědictví – takový malý baby boom. Ale jen radost pro ně školky a školy nevycucala z prstu. Čekaly na ně přeplněné školky, školní třídy, následně i odklady školní docházky, boj o místa na střední. K tomu se přidal covid a učitelé, kteří byli v oblasti techniky sto let za svými žáky. A tak se témeř celé dva roky mnozí žáci flákali, neboť škola na on-line výuku nebyla absolutně připoravena. Naučili se vysedávat u počítače – učitele na druhém konce uměli oblafnout naprosto skvěle, a tak mohli místo učení hrát hry. Prokrastinovat. To vše se odrazilo na školních výsledcích. Tato generace se prý nerada učí, protože vzdělání nepovažují za tak důležité. Ano, je to pravda a nás dospělé nenapadlo nic jiného, než je politovat a „uzpůsobit“ jim podmínky. Pár let to šlo, ale nejde to stále.

Tak jak se doba vracela do normálních kolejí, začali jsme i my na – dnes již studenty poněkud zvyšovat své požadavky. Zahrnuli jsme je další kopou informací, vědomostí, poznatků... Jenže jsme zapomněli, že byli zvyklí na „sametový“ přístup, nikdo po nich doposud nechtěl VÝKON!

A co přišlo? Mnozí se začali hroutit, pedagogicko-psychologické poradny mají obsazeno na měsíce dopředu. Hysterické a plačtivé scény, probdělé noci před písemkou, deprese a sebepoškozování. Řekl by někdo, že to takhle skončí v době, kdy dnešní maturanti byli žáčci školky a hodné maminky jim do kočárku půjčovaly své mobily a oni si s ním tak pěkně hráli a ani nedutali... Dodnes sedí nejraději u počítače, sluchátka na uších, pěkně od plic si u toho nadávají a představte si – anglicky! To je snad jeden z nejoblíbenějších školních předmětů, z něhož si často nosí domů jedničky. Jinak většinou všechno zůstává na poslední chvíli a pomoc se hledá, kde to jde. I u umělé inteligence, s níž jsou jedna ruka.

Dnešní středoškoláci jsou zavaleni informacemi, se kterými si nevědí rady. Netuší, že ne vše je třeba ukládat do paměti, nejsou schopni třídit. Navíc jsou na technice silně závislí – i na rande sedí milenci vedle sebe, v ruce mobily, na uších sluchátka. Skoro zapomněli psát – děsí je, že by měli něco napsat klasickým psacím písmem. Zato displej svého mobilu ovládají naprosto dokonale. Nejsou schopni podřídit se dohodnutým pravidlům – formuláře, normy – ani si je nepřečtou a pak se diví, že „to mají špatně“. Šidí a podvádějí, opisují z internetu, protože nestíhají. Většina z nich chodí pozdě. Jsou absolutně nesamostatní – rodiče je přece vozili nejen do školy. Spousta z nich je závislá na kofeinu, ale i na cigaretách – další berlička, o niž se lze opřít.

I oni nakonec dospějí, a tu maturitu většina z nich udělá. Mnozí budou pokračovat ve studiu – většina bez ambicí, jen aby něco dělali, a nakonec budou řídit tuto zemi. Jak se s tím popasují? Přestanou brát antidepresiva, přestanou se poškozovat, nebo budou pít a brát drogy, aby tlak na sebe vydrželi?

Nemají to lehké a bude hůř. Dali jsme jim vše, ale nenaučili jsme se, jak se pohybovat v moderním světe plném nástrah hlavně technického rázu. Jak se vypořádat s tlakem, s obtížemi. Pořád jsme si říkali, že jsou to chudáci, kterým ublížil covid a že jim musíme pomoct. Ale pomáhat nejde do nekonečna. Jednou si budou muset pomoct sami. A ti, kteří se to učí, mají můj obdiv. A přeju jim, ať vše v jejich životě je zalito slunce – i když i oni dnes už vědí, že to tak prostě být nemůže.

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 22.4.2024 16:05 | karma článku: 19,15 | přečteno: 498x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 273x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Trocha bilancování na závěr roku

Na konci roku je zvykem bilancovat - ohlížet se zpět a zjišťovat, co nám rok minulý dál a vzal, a také si dávat předsevzetí do roku nastávajícího. Tak se na to podívejme.

29.12.2023 v 8:53 | Karma: 9,67 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy