Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příteli

Ten znáte? Přijde mladý muž do pokladny v Praze na hlavním nádraží a zavrčí: "Dvakrat, pičo!" "Na Hlavní, nebo na Svinov?" opáčí prodavačka.

Pokud jste nepochopili, následuje dodatek. Vtip si dělá legraci z toho, jak vulgárně se mluví v Ostravě, kraji hrubých havířů a hutníků, temné menšiny obývající ostravský Bronx - Přívoz. Pokud se ale zajímáte o fotbal, víte, že ostravští fanoušci na inkriminovaném slovu nevidí nic extrémně vulgárního, naopak, učinili z něj oficiální baníkovský pokřik, který se často nese stadionem a který si mnozí hrdě nechají natisknout na své bleděmodré tričko. 

Když jsem před více než čtyřiceti lety přišla do Ostravy a shodou okolností rok a půl strávila v právě Přívoze, kde jsem denně potkávala havíře s černýma očima a tmavé spoluobčany loudící pod jakoukoliv záminkou drobné, nejvíce mě zaskočila právě ono jadrné vyjadřování, které padalo z úst mužů, jako by se nechumelilo. Časem jsem si zvykla, že ač havíře s podmalovanýma očima už nepotkávám, hrubý slovník většině Ostravanů tak nějak zůstal. 

Své děti jsem se snažila vést podobně jako moje maminka mě a mého bratra. Jsou slova, která můžeš znát, ale slušný člověk je nepoužívá. Výjimkou může být situace, když se kladívkem praštíš do prstu a ulevíš si, tam se to dá tolerovat. Čas šel dál a já si uvědomila, že když rozbiju talíř nebo mi spadne hruška na palec u nohy, ujede mi občas výraz, za který bych jako dítě šla do kouta, nebo dostala zaracha. Že mé děti si nadávají do debilů a nevidí v tom žádnou hrubou urážku, jen momentální nesouhlas se sourozencových jednáním. 

Začala jsem si všímat vyjadřování svých studentů a došla jsem k názoru, že za co jsme kárali před lety učně, dnes tiše tolerujeme gymnazistům. Studenti vysoké školy se oslovují vole, vole, někdy použijí i ono slovo z vtipu, ale co mě překvapilo nejvíc, oslovují se tak i dívky. Hoši mezi tím objevili své přirození jako vhodné oslovení kamaráda a vulgární označení povětrné ženy už dávno nemá příchuť žalovatelné urážky.

Ale abych nelamentovala nad Ostravou, ono se to změnilo všude. Ještě před pár lety jsem ve vlaku na Královéhradecku s úsměvem sledovala, jak si středoškoláci vedle mě nadávají láskyplně: "Ty joudo!" a dnes se oslovují mnohem jadrněji i oni.

Hrubneme my, nebo jen náš slovník? Je to jen proto, že chceme být zajímaví a nejdeme pro slovo daleko, nebo si opravdu nevážíme jeden druhého? Každá mladá generace přinesla do jazyka svou stopu, hlavně v hodnotících výrazech, kde se nespokojila se slovníkem svých rodičů. Takže co pro generaci dědů bylo príma, pro generaci otců už to bylo senza a pro tu nejmladší super. Mým vnukům jsou k smíchu všechny tři výrazy, pro ně je všechno hustý. K dotváření slovníku patřily i silné výrazy v ústech pubertálních mladých mužů. Ale byli tu rodiče, kteří se snažili své děti usměrnit, a většinou to fungovalo, navíc hrubé vyjadřování se považovala za hodné člověka z nižší společnosti. Dnes často podle slovníku nerozeznáte člověka vzdělaného od bezdomovce. Postavte se k hřišti, kde tatínkové se svými synky čutají do balónu, a uslyšíte věci!

A co je nejhorší - vulgárně mluví politici při televizních besedách, prezident ve svém projevu, v parlamentu se poslanci titulují zvířecími jmény a používají slova dříve žalovatelná. 

Máme mezery v pravopise (v ostravském Tesku visí navigační cedule: směsy), neumíme se správně vyjadřovat, machrujeme s cizími slovy, ale vulgarismy ovládají už děti z mateřinek. Škoda. Neměli bychom s tím něco dělat?

Jednou jsem suplovala klučičí tělocvik a kluci si jako obvykle nadávali do volů. Zastavila jsme hru a ve snaze napomenout a zároveň příliš neprudit říkám: "Pánové, zkuste místo každého, ty vole, říct příteli. Uvidíte, co to udělá." Kluci z toho měli velkou legraci a až do konce hodiny to opravdu dělali. A když se někdo spletl, hned ho opravovali. A kde je pointa? Když jsem šla za týden kolem hřiště, kde ve volné hodině kluci hráli nohejbal, slyšela jsem jak jeden volá na druhého: "Žádný, ty vole, ale příteli!"

 

 

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 26.11.2018 15:33 | karma článku: 32,73 | přečteno: 1649x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 6,23 | Přečteno: 280x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 238x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 281x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 347x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 500x | Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

OBRAZEM: Prahou projelo dvě stě motorkářů, podpořili válečné veterány

22. června 2024  13:02

Akce Bikers for Veterans, tedy Motorkáři veteránům, se zúčastnilo v Praze zhruba 200 silných...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,89
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy