Musí být stáří smutné?
Moje maminka neměla lehký život. Jako malé dítě přišla o oba rodiče, vzala si ji k sobě nejstarší sestra, která si z ní udělala chůvičku svých dvou synů. Navíc její výchova byla všechno, jen ne laskavá. Není divu, že to, po čem dívka hlavně toužila, byla láska a rodina.
Vdala se a začala se starat o všechny členy nové rodiny - tchyni, tchána, manžela, děti, jen na sebe nějak zapomínala. Manžel jí utekl za mladší. Pak zase myslela jen na to, aby její děti vystudovaly a měly se dobře. Na sebe opět nemyslela. Až v důchodu poznala nového partnera, který jí sice otevřel svět dokořán, ale i on v ní viděl hlavně levnou pracovní sílu. A ona to dělala ráda. Někdo ji potřebuje, má pro koho žít. Celý život byla zvyklá se o někoho starat, pro někoho žít, o někoho pečovat.
Ale čas nezůstává stát a maminka zůstala sama. A protože věk se neodbytně hlásí ke slovu, pohyb je obtížnější než dřív, rozhodla rodinná rada, že "na stará kolena" si zaslouží, aby se konečně někdo staral o ni. Sice za peníze, ale staral. Co na tom, že za jednopokojový byt domě pro seniory s pečovatelskou službou požadují 100 000 Kč jako "dar" městu, že byt je zdevastovaný a jeho rekonstrukce spolkne skoro stejnou částku? Děti vydělávají a maminku milují, mohou to pro ni přece udělat. (A když nechtějí, nebo nemohou, ať si stařena šlape dál po schodech, nikdo vás nenutí.) To je politika, která má do městské pokladny přinést peníze. Hodně peněz, protože staří lidé obvykle v domech pro seniory nežijí dlouho, peníze se točí rychle. I naše maminka tam strávila pouhé dva roky. Vedle "daru" se platí šest tisíc paušálního nájmu a k tomu každá služba zvlášť. Za dovoz k lékaři, za zkontrolování nemocného, za píchnutí injekce, za umytí vlasů, pedikúru, dovoz obědů, za úklid společných prostorů, za besídku s junáky. Jako pohoštění pečovatelky nakoupí buráky (málokterý senior je kvůli protéze jí, takže aspoň hodně zbude) a víno - i to většinou senioři nemohou. Oběd je položen na práh, s výběrem potravin se nikdo netrápí - včerejší chleba je pro starocha dobrý. Když ho nemůže rozkousat, ať si ho nadrobí do kafe! S takovým zacházením se starými lidmi jako v "pečovateláku" jsem se ještě nesetkala. Doufám, že toho budu na stará kolena ušetřena. Staří lidé se tam bojí cokoliv říct, o cokoliv požádat, bojí se zavolat si lékaře, bojí se sedět ve společenské místnosti, protože by svítili zbytečně. Pečovatelky o nich mluví jako o babkách a dědcích, činnost, při které jsem je při svých návštěvách nejčastěji viděla, bylo "sezení" v kanceláři s otevřenými dveřmi.
A jak "pohádka" skončila? Protože domě s pečovatelskou službou o staré nakonec nikdo nepečoval, jen si nechávali za všechno platit a staré lidí odbývali, maminku jsme přemístili do domova pro seniory. Je to taková poslední štace, ale ona je tam spokojená. Konečně o ni někdo pečuje. Několikrát za den za ní jen tak někdo zajde, aby se jí zeptal, zde něco nepotřebuje. Když s něčím potřebuje pomoct, stačí poprosit a vždy se najde někdo ochotný, kdo pomůže. Už není pro nikoho otravná babka, ale "paní", která má úctu a lidskou hodnotu. Jak odlišný přístup!
Strašně mě mrzí, že jsme na staré a bezmocné takoví. Neuvědomujeme si, že všechny nás to čeká. Neustále si staré lidi bereme do úst - vyčítáme jim pomalost při vystupování, nakupování v levném kauflandu, jsou terčem vtipů a srandiček. Ale každý máme svou milovanou babičku, která nám vyprávěla pohádky, když jsme byli malí, která nás k sobě brala na prázdniny a teď touží po tom, abychom za ní jen tak zašli a prohodili s ní pár slov. Nezapomínejme na to. I ony pečovatelky-nepečovatelky budou staré a jednou jim to třeba někdo vrátí. Přála bych jim to. A sobě bych přála, ať se toho radši nedožiju, než skončit v jejich "spárech".
P. S. Pokud někdo bude chtít znát identitu onoho pečovateláku jako memento, sdělím.
Jaroslava Indrová
Jsme češi, ale neumíme Česky

Nevím, jestli pan ministr někdy opravoval středoškolákům diktáty z češtiny nebo maturitní slohy. Ale asi ne, protože jinak by nemohl navrhnout angličtinu od první třídy.
Jaroslava Indrová
Pohádka o chlapečkovi a škole

Byl jednou jeden chlapeček a ten měl spoustu trápení s dospělými. I proto se moc těšil na školu. Chtěl mít jedničky a hvězdičky a sluníčka, ale byl moc často nemocný, a tak začaly přibývat spíš černé puntíky a prasátka.
Jaroslava Indrová
Stáří se prodraží

Včera jsem si byla koupit kapky do očí, které mi doporučil lékař. Věděla jsem, že nepatří k nejlevnějším, ale cena, kterou vyřkla lékárnice, mi vyrazila dech.
Jaroslava Indrová
Digitalizace po česku

„Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systémy k dispozici v červnu 2024. Prý se všechny žádosti sloučí do jedné, vše se zjednoduší, řízení se zkrátí. Jenže, jako už po tolikáté, skutek utek.
Jaroslava Indrová
Kam se řítí naše zdravotnictví?

Lidi si vždycky stěžovali a někteří si věčně stěžovat budou. Ale momentálně mi přijde, že naše zdravotnictví je na tapetě oprávněně. Kam se kouknete, tam něco chybí.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog
Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 381
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1896x