Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde končí osobní svoboda

Chodí mi upozornění na zajímavé tweety, a tak vedle sebe čtu o těžké práci zdravotníků a stížnosti na totalitní omezení osobní svobody.

Vzpomínáte ještě na začátek koronavirové pandemie? "Nebudu se bát rýmičky a kašlíka", "je to jen chřipka", "nenechám si zakázat dovolenou na lyžích", "víte, jak je tu fajn - sjezdovky prázdné, luxus" ... 

Pak začaly přicházet zprávy o desítkách a stovkách mrtvých a ulice se doslova vylidnily. Lidi nosili poctivě roušky, báli se do obchodu, natož k zubaři, seděli jsme doma a třepali se.

A pak se situace začala zlepšovat a první remcalové sundali roušky, začali vykřikovat o omezování osobní svobody, požadovali plán uvolňování. Nemohu si pomoct, ale pokřiky o totalitě mi přijdou směšné. Svoboda každého z nás přece končí tam, kde začíná svoboda toho druhého! A jak k tomu přijdu, když mě - na prahu rizikového věku - nakazí ten, kdo chce svobodu nenošení roušek, chození do hospod a kin a cestování do ciziny bez omezení? On možná bude mít jen "kašlíček", ale já skončím na JIPce. A jak k tomu přijdou zdravotníci, kteří se budou o "propagátory" svobody rozhodování potom muset starat? Už dávno přece víme, že nemoc nejde jen tak zastavit, zničit, ani že neodejde sama. Bojujeme, ale v podstatě nevíme, jak se virus zachová. Zmutuje? Vrátí se na podzim s větší silou? Jak je možné potom vytvořit plán zmírňování opatření! Nevím, ale z psychologického hlediska mi přijde lepší jen nastínit a potěšit větším skokem, než naplánovat a potom se vracet k omezením. 

Přijde mi, že nejvíce halasí ti "svobodomyslní", kteří nedávají své děti očkovat, protože to chtějí nechat na nich, ať se rozhodnou, až budou dospělí - a mezitím způsobí spalničkovou epidemii. Ale oni měli svobodu rozhodování. Mám-li dítě alergika a očkování mu není doporučeno, jsme závislí na tom, jak zodpovědní jsou vůči nám ostatní. A podobně to vidím s koronavirem. Mladí s cigaretou a s pivem  bez roušek na trávníku před hospodou (dívám se na to denně z okna) ve velkých skupinách jsou v poho - většině z nich nic nehrozí. A co ti ohrožení, kteří chodí s poctivě nasazenou rouškou kolem po chodníku? Platí ještě pravidlo: moje rouška chrání tebe, tvoje mě? Jak chceme být zodpovědní k druhým, když neumíme vzít do ruky zodpovědnost za sebe samé?

Nemyslím si, že za mě mluví roky prožité v totalitě a zvyk poslouchat. Vždycky jsem byla rebel a proti hloupým rozhodnutím jsem se bouřila. Ale s infekcí takového rozsahu jsme se přece ještě nesetkali, tak by to chtělo pokoru, úctu k těm, kteří se v tom vyznají (i když i pro ně je vše nové a dělají chyby), důvěru v jejich rozhodnutí. Kritiku bych si ponechala na dobu ex post. Teď bych remcalům a těm, kdož se dožadují osobní svobody, připomněla, že s Čechy to bývá tak, že když se jim podá prstík, schramstnou vám ruku. Jen ze sdělovacích prostředků zaznělo, že na kole a při běhu - pohybujete-li se po lese, či mimo město, nemusíte mít roušku, objevily se davy těch, kteří nenošení roušek při sportu pojali absolutně - nemají je vůbec. Jak se cítíte, když proti vám po chodníku běží zadýchaný běžec, těsně před vámi si odkašle a odplivne na chodník? Bez represí nařízení tak nějak přestávají fungovat. A to je špatně - bez vnitřní sebekontroly to potrvá dlouho, než zvítězíme.  

Nechci nikomu lézt do svědomí. Ale zahoďme dočasně spory a rozbroje, spojme se proti té "potvoře", poslouchejme "moudré" - věřme jim a ještě to nějaký čas vydržme. Taky jsme měla v plánu dovolenou v cizině a kvůli zalogování jedné keše návštěvu Norimberka či Florencie. Ale klidně to odložím a pojedu na dovolenou do Lednice - hlavně ať se toho příštího léta dožiju ve zdraví. 

Autor: Jaroslava Indrová | sobota 18.4.2020 11:07 | karma článku: 30,48 | přečteno: 1020x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 271x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 498x | Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

VIDEO: Seniorku sledoval z obchodu až domů. Policie hledá zloděje v kšiltovce

15. června 2024  12:43

O peněženku se skoro sedmi tisíci korunami přišla seniorka, která se vracela z nákupu v obchodním...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

15. června 2024  12:19

Přímý přenos Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu v poledne vydal výstrahu před bouřkami, které mohou...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  12:18

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu. Inaugurace začala...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy