Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trocha bilancování na závěr roku

Na konci roku je zvykem bilancovat - ohlížet se zpět a zjišťovat, co nám rok minulý dál a  vzal, a také si dávat předsevzetí do roku nastávajícího. Tak se na to podívejme.

Narodila jsem se v roce s trojkou na konci, což znamená, že pro mě  byl minulý rok rokem jubilejním. Už můj vstup do života poznamenalo několik událostí. Především smrt "velikánů" Stalina a Gottwalda a následná měna, v níž mí rodiče přišli o všechny úspory, které si schovávali na výbavičku pro miminko. Ale protože zle už bylo a vždycky může být ještě hůř, i na ten kočárek se nakonec peníze našly.

Naopak pro můj budoucí život jako pozitivní se ukázalo socialistické zdravotnictví, které se snažilo aspoň navenek vypadat dokonale, a já se do onoho DOKONALÉ vešla. V roce mého narození se začal dělat screening vrozených vad kyčle, které se ihned po zjištění začaly léčit - sice až drastickým způsobem, ale účinným.Takže díky pokusům soudruhů lékařů a díky mé obětavé mamince nejen chodím, ale dodnes i běhám. 

Vždycky mě strašlivě štvali důchodci vyprávějící, jak byl život za jejich mládí skvělý - třeba dědovo vypravování o salámu za korunu a housce navíc jsem příšerně nesnášela. Ale jak při dnešních cenách nevzpomenout na sáček kafe za deset, rohlík za třicet haléřů a mléko za dvě kačky? A i když k tomu dodám, že můj nástupní učitelský plat byl díky zvyšování o 200 Kč celých 1900 Kč a že jsme doma neměli telefón, protože se něj čekalo přes deset let, že do nás tlačili, že peníze stejně nebudou v komunismu potřeba a že mým největším zážitkem z dětsví byl celodenní výlet do stále ještě rozbombardovaných Drážďan za sběr papíru, mí vnuci protáčejí oči stejně jako já tehdy. 

Budu-li ve svém bilancování pokračovat, popojedu až do časů studia vysoké školy za normalizace, vzpomenu na tzv. společný základ všech oborů, kam kromě dějin dělnického hnutí a vědeckého komunismu (strašné a nezapamatovatelné pavědy) patřila i politická ekonomie, která mě málem připravila o diplom. Moc jsem z ní nepochopila, teorie nadhodnoty mě trápila i ve spaní, ale tolik vím, že na koupi dovolené si nevezmu půjčku, že že nemám-li, nebudu kupovat luxus, drahé dárky, dokonce i milodary budu muset omezit. Jako v letadle masku nasadí matka nejdřív sobě a pak teprve dítěti, také selka nakrmila nejdřív dobytek, pak manžela a chasu a sebe a děti - i ty malé až naposled.  Je to logické, ale přijde mi, náš stát hospodaří jinak, že selský rozum vyšel z módy. Stejně tak mi přijde nelogické zatížit všechny bez rozdílu - i ty nejchudší - daněmi a poplatky a pak je dotovat ze státní kasy, aby to vůbec přežili.Chlubíme se tím, že podporujeme stále větší množství lidí, ale to je podle mě ostuda! Je to jak v pohádce o staré bambitce. Za chvíli zdaníme kouř z komínů a vzduch. Ano, vybereme o hodně peněz víc, ale taky jich mnohem víc vrátíme do oběhu v podobě dávek pro chudé a nejchudší. Jen na to bude třeba zaplatit dostatek úředníků, kteří to vše zrealizují. 

Spousta lidí si musí leccos odříct. Prostě když na to není, nekoupím. Ale stát kupuje - tanky, děla, letadla; jistě jsou potřebné, ale to místa ve školce taky! Inflaci máme jednu z nejvyšších - ceny neustále rostou, člověk to nestačí sledovat. Není divu, že mnohé profese křičí, ba řvou po vyšších platech. Každý se chce mít. A kdo se má už teď? No přece politici, soudci... Prý aby byli nepodplatitelní. Ale kdo má hodně, často chce víc. Opravdu peníze zajišťují nestrannost? Stejně tak zajistí peníze na mzdy skvělé školství? 

Ač mám dvě vysoké školy, mnohé mi hlava nebere. A není to věkem. Je to tím, že stále ještě používám selský rozum. Nikdy jsem nedlužila, ale ani neškudlila, kupovala jsem jen to, na co jsem měla. Děti jsem učila zacházet s penězi, vedli jsme je k práci. Snažím se o to stále - u vnoučat i studentů. Ale jejich pohled je ovlivněný politikou této země. Mít a mít se dobře, nic si neodříkat, ono to nějak dopadne, někdo nám hodí lano. Stejně tak většina přistupuje k plnění svých povinností. Slibuji, co jsem slíbil, odvolávám, co jsem odvolal.... Všechny ty balíčky a "vylepšení" jsou jak ta dlážděná široká cesta. Všechno nějak dopadne, ale ať to odnese někdo jiný, já nic já muzikant. 

A co bych si doopravdy přála pro příští rok?

  • Zdraví - protože zdravotnictví je v krizi a nevím, jak by to se mnou v případě nutnosti ho využít dopadlo. Při objednacích půlročních lhůtách bych se návštěvy lékaře-odborníka nemusela vůbec dožít. 
  • Nemuset shánět či rekonstruovat byt. Protože kdyby ano, nejsou lidi, není materiál a všechno je čertovsky drahé.
  • Nemuset kupovat nové auto. Kde na ně vzít a jak spoléhat na kvalitu, když subdodavatelé nevyrábějí? Nemají na zaplacení energií, dodavatele toho či onoho.
  • Nemuset nic posílat poštou - následně bych mohla skončit na psychiatrii.
  • Nemít doma studenta či žáka - jsou to závisláci na mobilech a počítačích a stojí těžké peníze. A to nemluvím jen o škole, ale o kroužcích, kurzech, koníčcích.

Tak nevím, on je totiž problém i sehnat hrobové místo a zaplatit slušný pohřeb, takže ani utéct od toho všeho "tam nahoru" asi nebude to pravé ořechové. Tak tady.  Mysleme, naslouchejme řešmě problémy s rozumem. Někdy méně je více a zbytečně překombinované řešení přinese víc zla než užitku. Budu doufat, že ti, co jsme si je zvolili, budou více přemýšlet o řešeních, která vybírají, a že všechny problémy budou řešit z pozice odborníka, a ne politika, kterého čekají volby, a proto musí myslet na voliče... (aby mu dali hlas). A snad konečně začne svítat na západě...

Co nejpěknější rok 2024.

Autor: Jaroslava Indrová | pátek 29.12.2023 8:53 | karma článku: 9,67 | přečteno: 246x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 486x | Společnost

Jaroslava Indrová

Hloupneme, nebo jsme stále chytřejší?

Na nejmenované významné akci jsem se setkala s jedním svým bývalým studentem - mimochodem úspěšným mladým mužem - který se mě zeptal, jaké jsou dnešní děti. Jsou jiní než my? Tato otázka a text v sobotní Frontě mě přiměly k zamyš

21.12.2023 v 21:03 | Karma: 23,06 | Přečteno: 540x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Poděkujme básníkovi za krásné slovo

Dnes je to 34 let, co zemřel básník Jan Skácel. Příslušník brněnské skupiny Host do domu, nedostudovaný učitel, který se upsal krásnému slovu.

16.11.2023 v 14:30 | Karma: 11,28 | Přečteno: 274x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslava Indrová

Trápí vás také noční můry?

Noční můry trápí nejen mladé dívky, kterým královna Mab za hříšné myšlenky přičaruje pupínky na nose, ale asi všechny. Občas... Ale u nás snad ty potvory bydlí.

17.9.2023 v 19:35 | Karma: 9,99 | Přečteno: 223x | Diskuse| Osobní

Jaroslava Indrová

Co nám chybí ke štěstí a zdraví...

Neustále se mluví o tom, že v lékárnách chybí penicilin a jak se ministerstvo snaží, aby ho byl dostatek. Poté, co jsem si dnes přečetla výzvu na webovkách SÚKLu,si říkám, jestli to není jen zastírací manévr.

25.8.2023 v 13:55 | Karma: 16,37 | Přečteno: 413x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

V neděli očekávejme silné bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  20:14

Přímý přenos Sobotní bouřky zasáhly Moravu a jihovýchod Čech, v neděli se předpokládá rozsah na celé Česko,...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 372
  • Celková karma 19,15
  • Průměrná čtenost 1907x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda.