Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Budoucnost českých škol

Víte bezpečně, jak se jmenuje ministr školství? Já se přiznám bez mučení, že to nevím přesně, ač pracuji celý život ve školství. Proč? Protože se střídají tak často, jako vychovaní lidé mění ponožky. A každý má svou vizi.

Škoda jen, že ony vize se většinou značně rozcházejí. Mnohokrát už jsem psala, že u nás do školství mluví všichni, všichni mu rozumějí, protože všichni chodili do školy. 

Momentálně se nejvíc tepe do toho, že děti se učí - básničky, vyjmenovaná slova, tabulku prvků. Prý je to zbytečné, mají se učit základy finanční gramotnosti, kritickému myšlení, základům práva. Jak se ale děti naučí finanční gramotnosti, když nebudou schopny převést centimetry na metry a naopak? Když si nevynásobí denní výdaje sedmi, když nebudou umět spočítat procenta půjčky? A to souvisí s právě s oním biflováním, neboť jsou to vědomosti, které získáte jen tehdy, když se budete učit. 

A ony nenáviděné básničky? Orgán, který se nepoužívá, zakrňuje - pubertální chlapci se této větě vždycky hurónsky smějí, ale oním orgánem je myšlen nejen ten, na který oni myslí, ale jakýkoliv sval v těle, dokonce i mozek. Ne nadarmo se doporučuje seniorům, aby luštili sudoku, křížovky, četli, aby zaměstnávali mozek, čímž oddálí degeneraci svého myšlení. Občasné učení zpaměti je právě takovým tréninkem mozku. 

Volá se po jazykových znalostech, ale ještě jsem se nesetkala s takovým způsobem výuky, při kterém vám slovíčka naskáčou sama do hlavy. A nežijete-li v zemi, jejíž jazyk se učíte, bez biflování se prostě neobejdete. 

Je toho spousta, co se i děti našich dětí budou muset naučit zpaměti. Jako základy, na kterých budou stavět. Souhlasím s tím, že děti je třeba připravit na novou dobu, naučit je pracovat s technologiemi, umět si vyhledávat informace - ale zároveň je naučit, že mezi informací a vědomostí, potažmo dovedností je nebetyčný rozdíl. Jsem pro projektové vyučování, práci s počítačem, mobilem, ale za současné situace je to poněkud obtížné. Vybavení škol pokulhává za tím, co mají děti doma, na co jsou zvyklé. Ostatně i kdyby školy držely s technikou krok - což nikdy nebude - při současném počtu žáků, integraci problémových dětí do běžných tříd, při jednom učiteli, popř. ještě s jedním sdíleným asistentem není tak úplně možné se dětem individuálně věnovat. A co si budeme povídat, vždycky budou šikovní a ti méně šikovní. Ti první budou hned hotoví a budou se nudit a ti druzí? 

Učitelé mají, učitelé musejí, učitelé by měli... Kde ale stojí, co by měli rodiče? Musejí koupit svému dítěti drahý mobil s připojením na internet? Stačí jedna "socka" ve třídě (tak těm, co nemají drahý mobil, ti ostatní říkají) a máte po ptákách. Mobily jako kalkulačky - jednotné v majetku školy? A jak potom zajistit, aby při písemkách, kde budou mít povolený mobil, žáci a studenti nepodváděli? Už i primán je schopen nahrát si text do chytrých hodinek a opsat ho. Sama jsem povolila studentům při písemce z němčiny mobil, aby si mohli dohledat slovíčka, a oni si místo slovníku zapnuli překladač vět, což je přece jednodušší. 

Dalším problémem jsou nepedagogové za katedrou. Jak může češtinu na druhém stupni ZŠ učit někdo, kdo ji viděl naposled před maturitou, ze které měl třeba čtyřku - v návrhu se neříká nic o tom, jak byl dotyčný v daném předmětu silný v kramflecích. Odborníci naopak doporučují, aby i učitelé ostatních předmětů byli vedeni k tomu, aby dbali na pravopis, správné a spisovné vyjadřování, aby opravovali chyby v sešitech, což činí jen málokterý z nich.  

80 % škol učí postaru. Co to je postaru? Co to je "ponovu"? Kdo si troufne říci? O sobě si myslím,  že jsem vždycky tíhla k novinkám, ale spousta z nich se neosvědčila, ač je provázela velká popularita. Pan Hron v MF Dnes píše, že ho škola nenaučila vyplňovat daňové přiznání. Proč taky? Není pro osmáka důležitější umět nadepsat obálku, vyplnit složenku či žádost o OP či pas? Tohle se už dávno učí. A stejně si myslím, že správný puberťák řekne: Mami, vyplň mi to, já to neumím. Důležitější je učit žáky pozorně číst - zadání, návod, postup. Někdy je v tom ale zakopaný pes, protože mladí nečtou a samotný proces získávání informací čtením jim činí potíže; spadnout do dluhové pasti může i člověk vzdělaný - je - li líný si pořádně přečíst podmínky smlouvy. A to dnešní mladí jsou: čtení je vopruz! 

Za nejlepší si dovolím považovat klasickou výuku kombinovanou s moderními metodami. Jak napsáno výše, nejdříve je třeba "vybetonovat" základy. Teprve pak - "podle nosnosti základové desky" je možné vybrat materiál a rozhodnout se, do jaké výšky dům vyženu. Ostatně i naši předkové často stavěli malý domek, který s rostoucí rodinou rozšiřovali či zvedali do výšky. Se vzděláváním je to stejné. Start mají všechny děti stejný, ale do cíle nemusejí doběhnout všechny najednou. A všichni nemusejí běžet maraton, někteří se narodili jako běžci na krátké tratě. 

A  malá poznámka k výchovné roli školy. Pokud základy slušného chování, ohleduplnosti a čestnosti nedostanou děti doma, škola je bezmocná. Pokud například dítě dostane nejdražší mobil, který mu rodiče odebírají za různé prohřešky, a ono proto podvádí, aby mohlo "pařit", nečekejme, že ve škole ho nepoužije zakázaným způsobem. 

Trošku tu, jak říká jeden kolega, počítám jabka a hrušky dohromady, ale snad z toho vyplyne to, co považuji za nejdůležitější. Neodvrhnout to, co se osvědčilo, ať u nás, či jinde. Navázat na dobré tradice, pravidelně je obohacovat o nové. Vycházet z toho, že méně je někdy více, ale neustupovat hlupákům a lenochům. Vzdělání ani nepřeceňovat, ani nepodceňovat. Každý jsme se narodil jiný a každý máme před sebou jiný životní cíl. Ale jedno je společné: není důležitý papír, který si ze školy odneseme, ale to, co máme v hlavě a jak s tím umíme zacházet. Dokud toto nepochopíme, jsme ztracený národ. 

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 4.2.2019 17:06 | karma článku: 21,51 | přečteno: 483x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 6,63 | Přečteno: 282x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 238x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 281x | Diskuse | Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 347x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 502x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 12,67
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy