Bít, či nebít? Je to to, oč zde běží?
Nejenom, že jsem neměla mobil a počítač, ale neměli jsme ani televizi a auto! A rodiče mě bili!
Jaké my jsme to měli strašné dětství. Otec mi při nedělním obědě dost často vyhověl a dal mi líznout pěny piva, čímž opakovaně poškozoval můj rozumový vývoj. A museli jsme fyzicky pracovat! Pomáhali jsme hrabat seno, pleli jsme mrkev a sbírali hrušky. A se školou jsme od druhého stupně jezdili sbírat brambory. Za peníze! A samozřejmě nádobí, to jsme museli s bráchou mýt každý den! Když jsem zalhala, že jsem dostala poznámku, otec mě seřezal a nechal mě klečet v koutě, čímž se dopustil týrání svěřené osoby. Matka byla tak nevyrovnaná, že když jsme se s bráchou rvali, nezjišťovala, kdo si začal, ale pro jistotu nám vlepila každému jednu zprava a druhou zleva. A když naše zlobení přesáhlo podle ní únosnou mez, dokázala se na nás tak naštvat, že s námi týden nemluvila. To jsme pak zcela jistě citově strádali, takže jsme mohli mít problém se seznamováním a špatné manželství. Naštěstí jsme silné osobnosti a navzdory nevhodné výchově oba žijeme v manželství již pěkně dlouho. Na druhou stranu div, že jsme takovou výchovu vůbec přežili!
A já sama? Když jsem se rozčílila, neudržela jsem se a ječela jsem po dětech, čímž jsme je tak stresovala, že mohli mít problémy ve škole – oba vystudovali jenom jednu vysokou školu, ale mohli – nebýt mě – klidně dvě. Co já jsem jim způsobila diskomfortu – když se třeba zastavili uprostřed silnice a nechtěli jít, klidně jsem je chňapla za flígr a smýkala s nimi na kraj cesty. Představte si to! A nutila jsem je spát po obědě, z čehož má dcera jistě dodnes těžké trauma, protože usnula jen někdy, ale musela aspoň půlhodinku zůstat ležet! A když si její syn ve dvou letech s oblibou lehal na zem, když jsme mu v něčem nechtěli vyhovět, vztekal se, dupal, vřískal, klidně jsem mu naplácala na zadek a hodila si ho buď přes rameno, nebo pod paži a odnesla ho z kaluže, ve které mu evidentně bylo skvěle.
A tak bych mohla pokračovat. Když sečtu dvě a dvě, dopouštěly se naše generace a generace našich rodičů příšerných zvěrstev, a kdyby už tehdy platila Národní strategii prevence násilí na dětech v České republice na období 2008 – 2018, která byla schválena usnesením vlády č. 1139 ze dne 3. 9. 2008, tak snad trávím většinu života v kriminále.
Jo, dnešní děti, teprve ty mají skvělý život. Nikdo na ně nesmí zvýšit hlas, nikdo je nesmí napomenout, aby jim nezpůsobil psychickou újmu. Maminka s dítětem na trojkolce klidně zastaví dopravu, protože dítku se nechce na druhou stranu. V tramvaji posloucháte celou cestu troubení nevycválaného frekventanta mateřské školy stejně jako řvaní či hlasitou hudbu teenagerů. Zkuste napomenout desetileté kluky, kteří se houpají na madlech v tramvaji, nebo upozornit je, že odpadky patří do koše. Se zlou se potážete. A odstrčit kluka, který vám brání vystoupit z vozu, může být vaše konečná. Způsobil jste mu diskomfort a nedej bože, aby někde nahlásil, že jste mu zmáčkl ruku a udělal modřinu. Spousta dětí vycítila, že jsou téměř nedotknutelné, a báječně se jim to zneužívá. Běžně jezdí načerno – jsou přece beztrestné. Podvádějí, prosazují samy sebe na úkor druhých – mají přece práva.
Nejsem pro tělesné tresty. Opravdu jsem jako rodič ve svých očích občas selhala a použila násilí – dítě, když chce, umí rodiče pěkně vytočit, obzvlášť v pubertě. Pak mě to mrzelo, ale… Někdy to prostě jinak nešlo. Zkuste se ale třeba domluvit s batoletem, že něco nesmí, protože to je pro ně nebezpečné! I prof. Matějček hlásal, že plesknout ho přes zadek je pro ně srozumitelnější a hlavně účinné. Došlo to opravdu tak daleko, že učitelé a vychovatelé mají strach dítěti cokoliv vytknout, bojí se všech dotyků – pochvalných i třeba symbolického plesknutí, na internetu se vedou sáhodlouhé diskuse o tom, jestli má učitelka v mateřské škole PRÁVO nutit tříleté dítě po obědě odpočívat a učitelka na základní škole nutit dítě sedět v lavici, když se mu chce procházet po třídě. Dokonce i mnozí rodiče se bojí na veřejnosti svému dítěti něco vytknout, aby nebyli kolemjdoucími osočeni z týrání.
Proč my vždycky všechno doženeme ad absurdum? Myslím, že Úmluva o právech dítěte měla chránit děti před opravdovým týráním a zneužíváním, ale došlo to tak daleko, že učitelka v první třídě se bojí pohladit dítě po ruce, aby nebyla nařčena ze sexuálního obtěžování. Děti jsou náš poklad, naše budoucnost, ale proboha, nevychovávejme z nich spratky, kteří si budou myslet, že všechno je tu pro ně a ony nemusí nic. Vymstí se nám to.
Jaroslava Indrová
Digitalizace po česku
„Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systémy k dispozici v červnu 2024. Prý se všechny žádosti sloučí do jedné, vše se zjednoduší, řízení se zkrátí. Jenže, jako už po tolikáté, skutek utek.
Jaroslava Indrová
Kam se řítí naše zdravotnictví?
Lidi si vždycky stěžovali a někteří si věčně stěžovat budou. Ale momentálně mi přijde, že naše zdravotnictví je na tapetě oprávněně. Kam se kouknete, tam něco chybí.
Jaroslava Indrová
Pozor na gaslighting!
V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.
Jaroslava Indrová
Když vás zradí zdraví
Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...
Jaroslava Indrová
Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?
Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Útěcha za nevěru? Snoubenku Trumpa juniora uklidí na ambasádu do Řecka
Zvolený americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že velvyslankyní v Řecku jmenuje snoubenku...
VIDEO: Divoká tvář vraha. Mangione se při převozu k soudu vzpouzel a křičel
Luigi Mangione, který je obviněn z vraždy ředitele pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona,...
Česká televize chystá nový rozpočet. Jen mzdy spolknou přes 2,5 miliardy
Česká televize (ČT) představuje rozpočet na příští rok. Zdaleka největší příjmovou složku činí...
Unikát, ale co s ním? V polském muzeu objevili Hitlerův osobní prapor
Polská historička umění Aleksandra Paradowská nalezla ve sbírce Národního muzea v Poznani vzácný...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 378
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1898x