Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bít, či nebít? Je to to, oč zde běží?

V poslední době jsem se několikrát dostala do situace, kdy jsem se pod vlivem okolností v myšlenkách vracela do svého dětství, v mých očích krásného, ale podle dnešních měřítek… 

Nejenom, že jsem neměla mobil a počítač, ale neměli jsme ani televizi a auto! A rodiče mě bili! 

Jaké my jsme to měli strašné dětství. Otec mi při nedělním obědě dost často vyhověl a dal mi líznout pěny piva, čímž opakovaně poškozoval můj rozumový vývoj. A museli jsme fyzicky pracovat! Pomáhali jsme hrabat seno, pleli jsme mrkev a sbírali hrušky. A se školou jsme od druhého stupně jezdili sbírat brambory. Za peníze! A samozřejmě nádobí, to jsme museli s bráchou mýt každý den! Když jsem zalhala, že jsem dostala poznámku, otec mě seřezal a nechal mě klečet v koutě, čímž se dopustil týrání svěřené osoby. Matka byla tak nevyrovnaná, že když jsme se s bráchou rvali, nezjišťovala, kdo si začal, ale pro jistotu nám vlepila každému jednu zprava a druhou zleva. A když naše zlobení přesáhlo podle ní únosnou mez, dokázala se na nás tak naštvat, že s námi týden nemluvila. To jsme pak zcela jistě citově strádali, takže jsme mohli mít problém se seznamováním a špatné manželství. Naštěstí jsme silné osobnosti a navzdory nevhodné výchově oba žijeme v manželství již pěkně dlouho. Na druhou stranu div, že jsme takovou výchovu vůbec přežili!

A já sama? Když jsem se rozčílila, neudržela jsem se a ječela jsem po dětech, čímž jsme je tak stresovala, že mohli mít problémy ve škole – oba vystudovali jenom jednu vysokou školu, ale mohli – nebýt mě – klidně dvě. Co já jsem jim způsobila diskomfortu – když se třeba zastavili uprostřed silnice a nechtěli jít, klidně jsem je chňapla za flígr a smýkala s nimi na kraj cesty. Představte si to! A nutila jsem je spát po obědě, z čehož má dcera jistě dodnes těžké trauma, protože usnula jen někdy, ale musela aspoň půlhodinku zůstat ležet! A když si její syn ve dvou letech s oblibou lehal na zem, když jsme mu v něčem nechtěli vyhovět, vztekal se, dupal, vřískal, klidně jsem mu naplácala na zadek a hodila si ho buď přes rameno, nebo pod paži a odnesla ho z kaluže, ve které mu evidentně bylo skvěle.

A tak bych mohla pokračovat. Když sečtu dvě a dvě, dopouštěly se naše generace a generace našich rodičů příšerných zvěrstev, a kdyby už tehdy platila Národní strategii prevence násilí na dětech v České republice na období 2008 – 2018, která byla schválena usnesením vlády č. 1139 ze dne 3. 9. 2008, tak snad trávím většinu života v kriminále.

Jo, dnešní děti, teprve ty mají skvělý život. Nikdo na ně nesmí zvýšit hlas, nikdo je nesmí napomenout, aby jim nezpůsobil psychickou újmu. Maminka s dítětem na trojkolce klidně zastaví dopravu, protože dítku se nechce na druhou stranu. V tramvaji posloucháte celou cestu troubení nevycválaného frekventanta mateřské školy stejně jako řvaní či hlasitou hudbu teenagerů. Zkuste napomenout desetileté kluky, kteří se houpají na madlech v tramvaji, nebo upozornit je, že odpadky patří do koše. Se zlou se potážete. A odstrčit kluka, který vám brání vystoupit z vozu, může být vaše konečná. Způsobil jste mu diskomfort a nedej bože, aby někde nahlásil, že jste mu zmáčkl ruku a udělal modřinu. Spousta dětí vycítila, že jsou téměř nedotknutelné, a báječně se jim to zneužívá. Běžně jezdí načerno – jsou přece beztrestné. Podvádějí, prosazují samy sebe na úkor druhých – mají přece práva.

Nejsem pro tělesné tresty. Opravdu jsem jako rodič ve svých očích občas selhala a použila násilí – dítě, když chce, umí rodiče pěkně vytočit, obzvlášť v pubertě. Pak mě to mrzelo, ale… Někdy to prostě jinak nešlo. Zkuste se ale třeba domluvit s batoletem, že něco nesmí, protože to je pro ně nebezpečné! I prof. Matějček hlásal, že plesknout ho přes zadek je pro ně srozumitelnější a hlavně účinné. Došlo to opravdu tak daleko, že učitelé a vychovatelé mají strach dítěti cokoliv vytknout, bojí se všech dotyků – pochvalných i třeba symbolického plesknutí, na internetu se vedou sáhodlouhé diskuse o tom, jestli má učitelka v mateřské škole PRÁVO nutit tříleté dítě po obědě odpočívat a učitelka na základní škole nutit dítě sedět v lavici, když se mu chce procházet po třídě. Dokonce i mnozí rodiče se bojí na veřejnosti svému dítěti něco vytknout, aby nebyli kolemjdoucími osočeni z týrání. 

Proč my vždycky všechno doženeme ad absurdum? Myslím, že Úmluva o právech dítěte měla chránit děti před opravdovým týráním a zneužíváním, ale došlo to tak daleko, že učitelka v první třídě se bojí pohladit dítě po ruce, aby nebyla nařčena ze sexuálního obtěžování. Děti jsou náš poklad, naše budoucnost, ale proboha, nevychovávejme z nich spratky, kteří si budou myslet, že všechno je tu pro ně a ony nemusí nic. Vymstí se nám to. 

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 27.11.2017 17:57 | karma článku: 38,46 | přečteno: 1846x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 268x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 236x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 498x | Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Jste vzorem politikům. Čaputová obdržela od prezidenta Pavla Řád Bílého lva

13. června 2024  9:31,  aktualizováno  12:31

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek předal končící prezidentce Zuzaně Čaputové Řád Bílého lva. Nejvyšší...

Odfláknutý návrh, říká o statusu umělce Pokorná Jermanová. Opozice žádá přepracování

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  12:29

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení také...

Smrt Arabům! Pochod židovských extremistů Jeruzalémem na vlastní kůži

13. června 2024  12:15

Bezvýchodná situace kolem izraelského tažení v Gaze je do značné míry i výsledkem rostoucího vlivu...

Mladistvý vyhrožoval školám výbuchem. Policii nezmátl ani maskováním IP adresy

13. června 2024  12:08

Ani maskování IP adresy nezabránilo kriminalistům odhalit anonymního pachatele výhružných zpráv, v...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy